Одберете локација на пристап

Од почетокот на епидемијата, досега во нашата држава се регистрирани 500 смртни случаи, односно починати пациенти кои ја изгубиле битката со Ковид-19. Црната статистика во изминатите 24 часа ја дополнија три смртни случаи. Бројот на активн
„Нашата битка денеска е да обезбедиме достоинствен живот за нашите граѓани во нашата земја, а не надвор од неа. А за тоа мора да има правда и слобода“, се обрати Пендаровски на Илинден (Фото: Кабинет на претседателот) Претседат
Екс премиерот Љубчо Георгиевски на Фејсбук го искоментира потегот на Србија, во време кога Македонија и Бугарија слават три години од потпишувањето на Договорот за добрососедство. „На први август точно кога се одбележуваше три години од дого
Претседателот на Собранието во заминување, Талат Џафери утре ќе претседава со конститутивната седница на Собранието, потврдија од неговиот кабинет. -Претседателот Џафери излезе од болница и е во многу добра состојба и утре тој ќе ја води с
Сведоци кои го виделе ливчето за Мактел ни открија три извори на пари кои Груевски му ги предочил на Мицковски пред заминување за Будимпешта: - 2,5 милиони евра од скопска градежна фирма - 1,7 милиони евра од битолска градежна фирма која работи с
По долга битка со леукозата, малиот херој Ајан денеска ја напушти Детската клиника во Скопје. Придружен со аплауз од медицинскиот персонал во болницата, Ајан гордо чекореше по болничкиот ходник, се качи на скали и заѕвони на обесеното ѕвонче за да
Лидерот на СДСМ Зоран Заев од утре ги почнува разговорите за формирање на новата влада. Од СДСМ за САКАМДАКАЖАМ.МК велат дека денеска Заев завршува со летниот одмор и се враќа во Скопје на работните обврски. „Претседателот Заев е на одмор во
Граѓаните особено оние од Скопје изгледа не се свесни за основниот начин на преѓивување на граѓаните на оваа земја сите овие 30 години на транзиција војни ембарга кризи режими... Токму оваа формула за преживување ги збунува многу аналитичари кои д
Поранешниот потпретседател на САД, Џо Бајден во изјаваза Гласот на Америка ѝ го честита празникот Илинден на македонската заедница во САД. -Џил и јас испраќаме честитки до македонско-американската заедница, која што го празнува Илинден и а
Демократскиот сојуз на сите Македонци и граѓани - припадници на другите народи, им го честита ИЛИНДЕН, ДЕНОТ НА РЕПУБЛИКАТА, со силна верба дека овој ден сите ќе не обедини за просперитет, јакнење на унитарноста и сувереноста на Македонија. Исправ
Стојанче Ангелов Македонските револуционери на целата македонска територија ги удрија крвавите темели на македонската држава.Македонските партизани на дел од македонската територија ја создадоа македонската држава.Ние, ма

АЈНШТАЈН БЕШЕ ВО ПРАВО ЗА БЕЗГРАНИЧНОСТА НА ГЛУПОСТА: „Тврдокорните“ ќе одeле на литургија и ќе одговореле бескомпромисно

Патриотското здружение „Тврдокорни“, кое е дел од коалицијата „Никогаш северна, само Македонија“, најостро реагира на вчераш...

Повеќе

Гаговски: Глупости и небулози се шпекулациите за опасноста на 5Г мрежата

Глупости и небулози без никаква научна потврда се шпекулациите за опасноста од 5Г мрежа, вели поранешниот прв човек на канцеларијата на „Мајро...

Повеќе

Алкалоид: Внимавајте, се продаваат фалсификати на средствата за дезинфекција

„Алкалоид“ АД Скопје соопшти дека на пазарот има производи што претставуваат фалсификати на средствата за дезинфекција што ги произведув...

Повеќе

ДОКТОР ДАНИЛОВСКИ СО БРУТАЛНА РЕАКЦИЈА ДО ЖАН МИТРЕВ: ДА СИ ГЛЕДА ТОА СРЦАТА И ДА НЕ ЛУПА ГЛУПОСТИ ЗА КОРОНА КОГА НЕМА ПОИМ ШТО ЗБОРУВА

Деновиве јавноста имаше можност да слушне излагања на врвни доктори кои не се епидемиолози или инфектолози, а кои им п...

Повеќе

НИНА АНГЕЛОВСКА РЕЧЕ ДЕКА СЕ РАЗМИСЛУВА ДА СЕ ДОДАДЕ КОПЧЕ ВО АПЛИКАЦИЈАТА ЗА ГРАЃАНИТЕ ДА ГИ ДОНИРААТ ПАРИТЕ ВО ФОНДОТ ЗА КОРОНА: Граѓаните ќе добијат 5,59 милиони евра поврат на ДДВ за изминатите три месеци

За јануари, феврури и март годинава на граѓаните кои скенирале фискални сметки во текот на следниот месец ќе им бидат исплатени 343.803.953 де...

Повеќе

ГОЛЕМ ЧОВЕК Е КОЧО АНЃУШЕВ: Екс вице премиерот донираше 25 000 евра вредни болнички кревети и медицински мебел за болницата „Св. Наум Охридски во Скопје“

Универзитетската клиника за хируршки болести „Св. Наум Охридски“ Скопје денеска информира дека добила донација на медицинска опрем...

Повеќе

МАПАС ГО УТЕПА МИЦЕТА: ПРЕДЛОЗИТЕ НА ЛИДЕРОТ НА ВМРО ДПМНЕ СЕ ОПАСНИ ЗА ПЕНЗИСКИОТ СИСТЕМ И ГИ ЗАГРОЗУВААТ СИТЕ НАД 500 000 ПЕНЗИОНЕРИ!

Соопштение за информирање на јавноста 01.04.2020 По повод објавените информации во медиумите за примена на мерки за помош на економијата преку ин...

Повеќе

Казината и автомат клубовите од Групацијата НОВОМАТИК и АПЕКС МК , ќе ги задржат сите 2000 вработени

Почитувани, Групацијата НОВОМАТИК и АПЕКС МК како општествено одговорни компании потполно сме свесни за предизвиците со кои се соочуваат државните ...

Повеќе

ОВА РАЗГАЛЕНО ДЕТИШТЕ ГО ЗАРАЗИ ЦЕЛ КАРПОШ!

Основното јавно обвинителство постапува по кривичната пријава за скопјанецот кој е осомничен дека и покрај изјавата дека ќе биде во самоизолација ко...

Повеќе

ВО ЖИВО: Прес-конференција на министерот за здравство, Венко Филипче

Повеќе

ШОКАНТНО: ПЕНЗИОНИРАН ГЕНЕРАЛ НА АРМ НА СОЦИЈАЛНИ МРЕЖИ ШИРИ ЛАЖНИ ВЕСТИ ДЕКА КОРОНА Е ОТРОВЕН ГАС ПУШТЕН ОД АМЕРИКА?!?!

Повеќе

КОРОНАТА СЕЕ СМРТ И ПОНАТАМУ: ДВЕ НОВИ ЖРТВИ ОД СТРУГА, 25 НОВИ ЗАРАЗЕНИ, БРОЈКАТА НА ВКУПНО ЗАРАЗЕНИ СЕГА Е 354!

Почитувани, Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина една пац...

Повеќе

АНГЕЛОВСКА: ЛИСТАТА НА МЕДИУМИ КОИ ЌЕ БИДАТ ПОМОГНАТИ ЌЕ ЈА ПРАВИ МИНИСТЕРСТВО ЗА ИНФОРМАТИЧКО ОПШТЕСТВО, ЦЕЛТА Е НИКОЈ МЕДИУМ ДА НЕ БИДЕ ИЗОСТАВЕН ОД ОВАА МЕРКА!

На прашање од Мактел, - Кој ќе ја прави листата на медиуми кои може да аплицираат за субвенција, дел од медиумите не се на регистарот на ЗНМ, а дел ...

Повеќе

АНГЕЛОВСКА: ПОРАДИ КРИЗАТА СО КОРОНА, ВО СЕКТОРОТ ЗДРАВСТВО НАРЕДНИТЕ ТРИ МЕСЕЦИ ЌЕ АЛОЦИРАМЕ ДОПОЛНИТЕЛНИ 5 МИЛИОНИ ЕВРА МЕСЕЧНО!

- Поради кризата со Корона во секторот здравство ќе алоцираме 5 милиони евра дополнително секој месец за следните три месеци. Нина Ангеловска на пр...

Повеќе

НИНА АНГЕЛОВСКА: САМО 4 МИЛИОНИ ЕВРА ВКУПНО ЌЕ ЗАШТЕДИМЕ ЗА ДВА МЕСЕЦИ ОД КРАТЕЊЕТО НА ПЛАТИТЕ НА ФУНКЦИОНЕРИТЕ, А ДУПКАТА ВО БУЏЕТОТ ЌЕ БИДЕ ОКОЛУ 1 МИЛИЈАРДА ЕВРА!

- Околу 250 милиони евра за два месеца ќе се заштедат од кратењето на платите на функционерите и уште околу 1 милион од кратењето на авторските дого...

Повеќе