Одберете локација на пристап

Сопругата на претседателот Стево Пендаровски, Елизабета Ѓоргиевска, денеска точно во 09 часот, заедно со другите членови од избирачкиот одбор, ја посетија Општинската изборна комисија на општина Гази Баба, за да ја земат потребната заштитна опрема,
фото: EPA-EFE/PANTELIS SAITAS Владата на денешната 76-та седница ги усвои протоколите што ги предложи Комисијата за заразни болести, а кои се однесуваат на работата на базените и на плажите во тек на пандемија со ковид-19. „Согласно
Во последните 24 часа се направени 973 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 30-Куманово 8-Дебар 1-Штип 13-Прилеп 5-Тетово 3-Струга 11-Велес 1-Битола 1-Охрид 2-Кавадарци 1-Гостивар 1-Пробиштип 1-Кратово 1-Св
На денешата 76-та седница Владата ја разгледа и усвои Информација за можноста на Република Северна Македонија да се приклучи кон глобалната набавка на вакцини за КОВИД-19, преку COVAX механизмот за обезбедување глобален и рамномерен пристап до
Владата на денешната седница донесе и измени и дополнувања на протоколите за работа на кафулињата и на угостителските објекти за исхрана со кои се укинуваат ограничувањата за седење на две лица на една маса, како и ограничувањето со кое се опре
Гостиварското обвинителство поднесе обвинителен предлог за гостиварецот кој пред неколку дена беше уапсен бидејќи му се закануваше на премиерот на техничката Влада на Фејсбук. -Осомничениот преку својот профил на социјалната мрежа Фејс
- ВМРО ДПМНЕ можеби ќе победи ама дали ќе направи влада, тоа е многу неизвесно. Миленко почна да плаче а уште има 2 дена до изборите. Тек има да плачат и да врескаат и да сечат вени од она што ќе ги снајде!
Владата на Република Северна Македонија најостро ги осудува нападите со говор на омраза врз новинарката Тања Милевска и врз кој било друг новинар и граѓанин воопшто.Владата цврсто стои зад слободата на говор и слободното новинарство и има нула толе
*реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- -------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Од денеска во
ремудрата Божја Промисла која ги устројува и води сите нешта кон спасение на човечкиот род, денеска уште еднаш го покажа своето блескаво човекољубие. Древниот и преславен храм на Премудроста Божја, соборното средиште на охридски архиепископи, непри
По повод прославата на националниот празник Илинден 2020 година, на денешната седница Владата заклучи Организацискиот одбор за прославата на националниот празник Илинден 2020 година да го предводи Оливер Спасовски, претседател на Владата на Реп
Секој напад врз новинарите е неприфатлив и треба да биде осуден. Новинарите треба да бидат во можност да ја работат својата работа ослободени од насилство, вознемирување и заплашување, реагира денеска Европската комисија во писмено соопштение,

ЕВН привремено ги затвора сите приемни канцеларии за корисници

Со цел делување во насока на спречување на ширењето на корона вирусот и согласно мерките и препораките на Владата и Регулаторната комисија за енерге...

Повеќе

Двата студентски дома во Охрид пренаменети за изолација на лица со полесни форми на инфекција од корона вирусот

Општина Охрид ги подготвува двата објекти на студентскиот дом „Никола Карев“ и ученичкиот дом „Ванчо Питошески“ во градот за...

Повеќе

Алкалоид: Цените на нашите производи се исти како од 1 февруари и нема да се зголемуваат

Излезните цени на производите на „Алкалоид АД Скопје, особено на лековите, дезинфициенсите, медицинскиот алкохол, антисептиците и останатите с...

Повеќе

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ПОЧИТУВАЊЕ НА МЕРКИТЕ И ОДЛОЖУВАЊЕ НА ИЗБОРИТЕ

Демократскиот сојуз оценува дека мерките кои се преземаат, граѓаните и компаниите во целост ги почитуваат. Целосната имплементација на насоките, пре...

Повеќе

ПЕНДАРОВСКИ: ДРЖАВНИОТ ВРВ ЗАКЛУЧИ ДЕКА ЗАСЕГА НЕ Е ПОТРЕБНО ДА СЕ ПРОГЛАСИ ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО ЦЕЛА ДРЖАВА

- Засега не е потребно да се прогласи вонредна состојба на територија на цела држава, кризата ќе трае подолго и не треба непотребно да се прават фин...

Повеќе

Од утре телефонска психолошка поддршка за оние во самоизолација и оние заболени со коронавирусот

ЈЗУ Универзитетската клиника за психијатрија – Скопје, по новонастанатата ситуација со Ковид-19, од утре во периодот од девет до 16 часот вове...

Повеќе

МВР ПОЧНА ДА АПСИ: Приведен кафанџија од Гостивар бидејќи во кафеаната имал гости

Заменик министерката во МВР Славјанка Петровска, информира дека е приведен гостиварски угостител поради непочитување на владината одлука за затворањ...

Повеќе

Заев: На Владата е да оцени дали ќе прогласи вонредна состојба

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска на прес – конференција изјави дека на Владата е да оцени дали ќе прогласи вонредна состојба во земјат...

Повеќе

ВО ЖИВО: Изјава на претседателот Пендаровски по Советот за безбедност

Повеќе

(ВИДЕО) КОМИЧЕН МОМЕНТ НА ВОДНО: ВО КАБИНЕТОТ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПРЕД СЕДНИЦАТА НА СОВЕТОТ ЗА НАЦИОНАЛНА БЕЗБЕДНОСТ, ГО ПРОВЕРИЈА И ВЕНКО ФИЛИПЧЕ ДАЛИ ИМА КОРОНА КАКО И СИТЕ ДРУГИ УЧЕСНИЦИ

Повеќе

НЕВЕРОЈАТНО: МЕГА ЛУКСУЗНОТО КАЗИНО ФЛАМИНГО СЕ НУДИ ЗА БЕСПЛАТЕН СТАЦИОНАР ЗА БОЛНИ ОД КОРОНА ВИРУС!

Повеќе

НЕ МУ Е ЛЕСНО И НА ВЕНКО ФИЛИПЧЕ СО ОВОЈ НАРОД, ЈАКА МУ ДУША И НЕРВИ!

Повеќе

(ВИДЕО) КУРТОН МЕДИСКАТА ФАЛАНГА НА ВМРО ДПМНЕ СЕ РАСПАДНА НА ПАРАМ ПАРЧЕ: ЕФТОВ И СОТИР КОСТОВ ОЧИ СИ ИЗВАДИЈА ЗА ТОА КОЈ Е ПОГОЛЕМ ПЛАТЕНИК НА ВМРО ДПМНЕ!

Повеќе

НУКЛЕАРНА БОМБА ОД ДЕСНИЧАРСКАТА БЛИСКА ДО ВМРО ДПМНЕ, ИРИ: СДСМ ВОДИ НА АНКЕТИТЕ ПРЕД ВМРО ДПМНЕ!!!

СДСМ има еден процентен поен предност пред ВМРО-ДПМНЕ на прашањето за кого би гласале ако оваа недела се одржат изборите: 17% рекле за СДСМ, 16 за В...

Повеќе

БОМБА ОД ВИЛА ВОДНО: ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПЕНДАРОВСКИ ЗА УТРЕ ВО 12 ЧАСОТ ЗАКАЖАЛ ЛИДЕРСКА СРЕДБА НА КОЈА ЌЕ СЕ ДЕБАТИРА ЗА НОВ ДАТУМ ЗА ИЗБОРИ!

По денешната средба на советот за национална безбедност на која присутни ќе бидат раководителите на армијата, МВР, ДБК, агенција за разузнавање, бир...

Повеќе