Одберете локација на пристап

Владата упати задолженија со насоки и препораки до институциите, економските оператори и граѓаните, а со кои го прецизира спроведувањето на Одлуката со која од задутре се воведува дополнителна забрана за движење на граѓаните, односно се продолжув
Погледнете ја политичката величина од светски калибар на Заев. Голтна кнедла и го прими со широка прегратка и насмевка загарот на Орбан, Сијарто кој дење ноќе прави мајмунарии против СДСМ но и против нашата земја. Мафијашки го изнесоа Груевски
Vo sorabotka so Opstinskite krizni stabovi na najpogodenite gradovi od korona virusot, Kumanovo i Debar, semejstvoto na Zoran Zaev so pomos na volonterite od strumickiot opstinski krizen stab i humanitarni nevladini drustva, Vo tekot na denesniot d
52 годишен полицаец од Куманово денеска починал, а вчера му било утврдено дека е заболен од коронавирус. Според информациите кои ги пренесе Телма полицаецот бил ангажиран на новиот граничен премин Белановце кон Косово. Последните десетина дена не
Во услови на прогласена пандемија од ковид-19, Клиниката Жан Митрев непречено нуди здравствени услуги за сите пациенти и ги превзема сите мерки и протоколи за заштита на пациентите и вработените. – За оние кои не можат да дојдат во клиниката
На осигурениците на кои им се ускратени правата од задолжителното здравствено осигурување поради нередовно уплаќан придонес или уплатата на придонесот задоцнила повеќе од 60 дена, односно имаат долг за неплатен придонес, можат во здравственит
Медицинската сестра од Домашна посета била заразена со коронавирус од лице кое во Итната медицинска помош побарало да му биде ставена ампуларна терапија и инфузија, но кога бил прашуван по телефон, не кажал дека очекува резулати за КОВИД-19, дали и
Борис Џонсон вчера беше однесен во болница а денеска е ставен на респиратор. Додека е во болница ќе го менува министерот за надворешни Доминик Рааб. Во Британија бројот на заразени се искачи на 51 000 а бројот на починати на 5500.
Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи на својот фејсбук профил објави дека на владина седница се донесени нови рестриктивни мерки. Како што објави Османи, од среда полицискиот час ќе биде од 16 до 05 часот, додека за време на викенд 24
Мактел дознава дека откако успеа да обезбеди помош од Јанез Јанша и Виктор Орбан, Мицковски овие денови фатил 24/7 да врти телефони од една листа која ја нашол на интернет. Речиси успеал сите да ги добие и сите решиле да пратат авиони од типот Иљу
Четириесетгодишен жител на Кочани е новата жртва на корона вирусот. Оваа информација ја потврдуваат од Општината посочувајќи дека им била соопштена утрово. Станува збор за првиот пациент од Кочани кај кого беше дијагностициран ковид-19. Во ов

Граѓанската иницијатива “Македонски концепт”, преку Петар Богојески, донираше заштитни маски и ракавици за полицајците на терен

Денес пред седиштето на Македонскиот полициски синдикат во Скопје, граѓанската иницијатива “Македонски концепт” преставувана од г-дин ...

Повеќе

Димитров до опозицијата: Аман не одмагајте, срамота е!

Во време кога ресурсите, напорите, вкупната енергија на целата нација се насочени во борбата против коронавирусот, опозицијата се однесува...

Повеќе

Детската клиника: Родители на бебе кое нема имунитет им се заканувале на лекари, повикана и полицијата

Mедицински тим на Клиниката за детски болести во Скопје деноноќно се бори за најмалите. Нивниот живот за нас е приоритет и тука не треба...

Повеќе

Филипче: Од денеска започна да се дава одобрената терапија за коронавирус, граѓаните никако да не ја земаат на своја рака

„Со оглед на тоа што официјално завршија сите постапки, во комисиите, во Агенцијата за лекови, денеска двајца пациенти на Инфективната клини...

Повеќе

ВЛАДАТА ИМ ДАДЕ ЗАКОНСКИ МОЖНОСТИ НА БАНКИТЕ ДА ГИ ОДЛОЖАТ РАТИТЕ НА КРЕДИТИ НА ГРАЃАНИТЕ И ФИРМИТЕ!!!

На оваа 28-ма седница Владата ја донесе Уредбата со законска сила за начинот на промена на договорни услови на кредитни изложености кај банките и ...

Повеќе

Од 28-мата седница на Владата: Забраната за движење во деновите на викендот, односно во сабота и недела, ќе започнува во 16:00 часот и ќе трае до 05:00 часот; За зајакнување на капацитетот на МВР, приправничкиот стаж на полицаец - приправник се скратува од шест на пет месеци; Донесени повеќе уредби за олеснување на финансиската изложеност на граѓаните и компаниите во услови на криза

Владата на Република Северна Македонија на својата 28-ма седница го усвои Записникот од Десеттиот состанок на Главниот координативен кризен штаб з...

Повеќе

ГАЗИ БАБА СЕ ДЕЗИНФИЦИРА ТЕМЕЛНО, УЛИЦА ПО УЛИЦА!

Борис Георгиевски March 23 at 11:03 AM· ⚠️Во текот на вчерашниот ден екипите на терен извршија машинско чистење и дезинфицирање на ...

Повеќе

КИСЕЛА ВОДА ЦЕЛОСНО ДЕЗИНФИЦИРАНА, ОД ОПШТИНАТА АПЕЛИРААТ ГРАЃАНИТЕ ДА ГИ ПОЧИТУВААТ ВЛАДИНИТЕ МЕРКИ

Повеќе

ЗАЕВ ЗА СИТЕЛ: ИНЈЕКЦИЈАТА ОД 200 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ПОМОШ НА РАБОТНИЦИТЕ И ФИРМИТЕ ЌЕ ЗНАЧИ МНОГУ ЗА ПРЕБРОДУВАЊЕ НА КРИЗАТА!

Како и другите политички партии и ние дадовме предлози до Владата со цел справување со коронакризата во државата, а на Владата останува да одлучи ко...

Повеќе

БОМБА ОД МИНИСТЕРСТВО ЗА ОДБРАНА: За две години сегашната министерка за одбрана Радмила Шекеринска потрошила 6 ПАТИ ПОМАЛКУ од НИВНИОТ министер за одбрана Зоран Јолевски за ист толкав период

Шекеринска 6 пати ги намали трошоците во однос на претходниот министер од ВМРО-ДПМНЕ Во моментите кога нашата држава брои заразени и починати од ко...

Повеќе

АКО ВИ ТРЕБА ПОМОШ НА ТЕРИТОРИЈА НА СКОПЈЕ, ЕВЕ НА КОИ ТЕЛЕФОНИ ДА ВРТИТЕ

✅По препораките од Владата наРепублика Северна Македонија и Министерството за здравство, за превенција и заштита на здравјето од корона вирусот, во ...

Повеќе

Волонтери од Општина Прилеп ќе набавуваат и доставуваат храна, лекови и средства за дезинфекција на стари, болни и изнемоштени граѓани – нова мерка на Општината во справувањето со Коронавирусот

🔻Воведовме телефонска линија со број 048/401-700, на која стари, болни, изнемоштени и возрасни лица со хронични заболувања, како и лица со посебни ...

Повеќе

БОМБА НА САШО ОРДАНОВСКИ: Нивата на Заев годинава богато роди, Македонија отвора и преговори со ЕУ, во истиот месец кога го потпишавме пристапувањето во НАТО! Се претера родот во амбарот!

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Орданоски за Цивил Медиа: Беше тоа една долга и тешка сезона на сеидба. Ни дожд, ни сонце кога треба, а и с...

Повеќе

ОТКАКО ПРОБА ДА ГИ КУПИ БОКИ И КАТИЦА, СЕГА ОРЦЕ ПРОБУВА НАС ДА НЕ ПОДМИТИ ЗА ДА СИ ГИ ИСПЕРЕ ГРЕВОВИТЕ: Орка Холдинг и Аџибадем Систина издвоија 325.000 евра за справување со коронавирусот

– Орка Холдинг и приватната болница „Аџибадем Систина“ денеска соопштија дека за целокупната помош која ја понудија на граѓаните и...

Повеќе

НОВА МЕРКА ОД ВЛАДАТА: ЗАБРАНА ЗА ДВИЖЕЊЕ ЗА ВИКЕНДОВ ЗА СИТЕ ГРАЃАНИ ОД 16 ДО 05 ЧАСОТ УТРЕ ДЕНТА!!!

Нова мерка од владата за засилување на битката со корона - викендот кој е пред нас ќе има ограничување на движењето за сите граѓани од 16 до 05 ча...

Повеќе