Одберете локација на пристап

Од почетокот на епидемијата, досега во нашата држава се регистрирани 500 смртни случаи, односно починати пациенти кои ја изгубиле битката со Ковид-19. Црната статистика во изминатите 24 часа ја дополнија три смртни случаи. Бројот на активн
„Нашата битка денеска е да обезбедиме достоинствен живот за нашите граѓани во нашата земја, а не надвор од неа. А за тоа мора да има правда и слобода“, се обрати Пендаровски на Илинден (Фото: Кабинет на претседателот) Претседат
Екс премиерот Љубчо Георгиевски на Фејсбук го искоментира потегот на Србија, во време кога Македонија и Бугарија слават три години од потпишувањето на Договорот за добрососедство. „На први август точно кога се одбележуваше три години од дого
Претседателот на Собранието во заминување, Талат Џафери утре ќе претседава со конститутивната седница на Собранието, потврдија од неговиот кабинет. -Претседателот Џафери излезе од болница и е во многу добра состојба и утре тој ќе ја води с
Сведоци кои го виделе ливчето за Мактел ни открија три извори на пари кои Груевски му ги предочил на Мицковски пред заминување за Будимпешта: - 2,5 милиони евра од скопска градежна фирма - 1,7 милиони евра од битолска градежна фирма која работи с
По долга битка со леукозата, малиот херој Ајан денеска ја напушти Детската клиника во Скопје. Придружен со аплауз од медицинскиот персонал во болницата, Ајан гордо чекореше по болничкиот ходник, се качи на скали и заѕвони на обесеното ѕвонче за да
Лидерот на СДСМ Зоран Заев од утре ги почнува разговорите за формирање на новата влада. Од СДСМ за САКАМДАКАЖАМ.МК велат дека денеска Заев завршува со летниот одмор и се враќа во Скопје на работните обврски. „Претседателот Заев е на одмор во
Граѓаните особено оние од Скопје изгледа не се свесни за основниот начин на преѓивување на граѓаните на оваа земја сите овие 30 години на транзиција војни ембарга кризи режими... Токму оваа формула за преживување ги збунува многу аналитичари кои д
Поранешниот потпретседател на САД, Џо Бајден во изјаваза Гласот на Америка ѝ го честита празникот Илинден на македонската заедница во САД. -Џил и јас испраќаме честитки до македонско-американската заедница, која што го празнува Илинден и а
Демократскиот сојуз на сите Македонци и граѓани - припадници на другите народи, им го честита ИЛИНДЕН, ДЕНОТ НА РЕПУБЛИКАТА, со силна верба дека овој ден сите ќе не обедини за просперитет, јакнење на унитарноста и сувереноста на Македонија. Исправ
Стојанче Ангелов Македонските револуционери на целата македонска територија ги удрија крвавите темели на македонската држава.Македонските партизани на дел од македонската територија ја создадоа македонската држава.Ние, ма

ВЛАДАТА АПЕЛИРА: Лицата со попреченост не треба да вадат дозвола за движење, со себе да носат наод

На актуелни прашања за социјалните мерки што ги донесе Владата на Република Северна Македонија, во рамки на серијата информативни видеосесии „...

Повеќе

АМАН БЕ ЛУЃЕ, СЕДЕТЕ ДОМА - МВР: Приведени 121 лице поради непочитување на забраната за движење

Фото: МИА Во текот на изминатото деноноќие на ниво на целата држава 138 лица не ја почитувале забраната за движење, при што се приведени 121 ли...

Повеќе

Култура во време на корона: Шилегов ќе организира маалски концерти, публиката ќе следи од балкони, изведувачите ќе добиваат по 14.500 денари

Град Скопје денеска ги претстави мерките со кои што излегува во пресрет на барањата на независната културна сцена да им се овозможи социјална ...

Повеќе

БОМБА ОД СДСМ: Обезбедена е помош до 10.000 денари за домаќинствата кои се дел од неформалната економија, заеднички и солидарно ќе ја надминеме кризата

Заеднички и солидарно, преку почитувањето на мерките за заштита на здравјето, како и преку конкретни мерки за директна поддршка на граѓаните ќе ја...

Повеќе

Заев до верниците: Значењето на Велигден охрабрува, повторно да победи животот

Претседателот на СДСМ Зоран Заев на сите христијански верници, кои го слават Велигден по Грегоријанскиот календар им го честита големиот празник Вос...

Повеќе

НА ПЕТРЕ ШИЛЕГОВ МУ СЕ ПОГОДИ ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС НА РААТ ДА СИ АСФАЛТИРА ПО СКОПЈЕТО

Повеќе

(ВИДЕО) КОМИЧАРОТ БИЛ МАР ПРЕДИЗВИКА БУРА ВО САД: ДО КОГА ЌЕ ЈА АМНЕСТИРАМЕ КИНА ЗА ТОА ШТО 20 ГОДИНИ ИЗВЕЗУВА ВИРУСИ КОИ УБИВААТ МИЛИОНИ ЛУЃЕ НИЗ СВЕТОТ?!?!

Повеќе

ГОЛЕМО БРАВО ЗА МАРКЕТИТЕ, ФИРМИТЕ, ВЛАДАТА, ПОМИНА 1 МЕСЕЦ ТЕШКА КРИЗА А ПРОДАВНИЦИТЕ СЕ ОДЛИЧНО СНАБДЕНИ, НЕ СЕ ПОЗНАВА ДЕКА ИМА КРИЗА!

Ако едно нешто можеме со сигурност да кажеме е дека маркетите, фирмите и владата си го одржаа зборот - храна и намирници има доволно, во маркетите не ...

Повеќе

ШОКАНТНО - ВАНДАЛИ ЗАПАЛИЛЕ ВИДИКОВЕЦ НА ВОДНО!!!

Повеќе

ИНТЕРАКТИВНА МАПА НА СКОПЈЕ СО ИНФОРМАЦИИ ЗА ДОСТАВА НА ХРАНА, НАМИРНИЦИ И ЛЕКОВИ ЗА ВРЕМЕ НА ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС

Град Скопје во соработка со GDI Skopje изработи интерактивна мапа за достава на храна, намирници и лекови за време на полицискиот час на територијат...

Повеќе

ОДЛИЧНИ ВЕСТИ - ЕВЕ СПАС ЗА МАКЕДОНСКИТЕ ФИРМИ: Обезбедени 176 милиони евра од ММФ, со камата стапка од 1,5 проценти и пет години рок на отплата

Финансиската поддршка од 176 милиони евра што ја одобри денеска за нашата држава Меѓународниот монетарен фонд ММФ е со каматна стапка од 1,5 процент...

Повеќе

ШОКАНТНО: НАД 70% ОД ЗАБОЛЕНИТЕ И УМРЕНИТЕ ВО САД СЕ ЦРНЦИ, КОИ СЕ САМО 30% ОД АМЕРИКАНСКАТА ПОПУЛАЦИЈА!

Здравствените услуги во САД е многу скапи па сиромашните немаат пари за да се грижат адекватно за своето тело а црнците во САД се меѓу најсиромашнит...

Повеќе

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: НЕ Е ТОЧНО ДЕКА МАЈКАТА И СИНОТ ОД ВЕЛЕС СЕ ПОЧИНАТИ ПРЕД ЕДЕН МЕСЕЦ, СЕ РАБОТИ ЗА ЕДНА НЕДЕЛА, ВО СЛУЧАЈОТ СЕ ВКЛУЧЕНИ СУДСКА МЕДИЦИНА, МАНУ И СЗО!

Почитувани, По наодот дека починатата велешанка е позитивна на коронавирус, која со својот син беше пронајдена мртва пред два дена, Министерств...

Повеќе

ПОТРЕСНА СТОРИЈА НА БОСТОН ГЛОУБ: ЗАБОЛЕНИТЕ ОД КОРОНА УМИРААТ САМИ ОТКАКО СЕ БОРАТ СО ДЕНОВИ ЗА ВОЗДУХ, ПОГОДЕНИ СЕ СИРОМАШНИТЕ КОИ НЕ МОЖАТ ДА СИ ДОЗВОЛАТ ДА ОСТАНАТ ДОМА И ДА РАБОТАТ ОД ДОМА!

Навистина потресна сторија на весникот Бостон Глоиуб за една жртва од Корона во градчето Салем во Масачусетс, САД. Детално е опишано со што се справ...

Повеќе

ДОБРИ ВЕСТИ ОД МАНУ - Академиците направија модел за ширењето на Ковид-19, Коцарев вели: На добар пат сме да ја сузбиеме и намалиме епидемијата 11.04.2020 13:03

Проф. д-р Љупчо Коцарев, претседател на МАНУ во текст објавен на порталот Факултети.мк пишува за моделот кој е направен за ширењето на Ковид-19 во н...

Повеќе