Одберете локација на пристап

Само половина час откако за „360 степени“ кажа дека „нема коментар“ за написите во неколку медиуми на албански јазик дека ДУИ е на чекор до коалиција со ВМРО-ДПМНЕ и со Левица, портпаролот на ДУИ, Бујар Османи се премисли.
Предмалку побаравме мислење од висок претставник на СДСМ, за веста која вечерва се прошири на некоимедиумидека има договор за владино коалицирање на ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ. “Ова што е објавено е повеќе од јасно дека е провидно политичко позиционир
Претседателот не чувствува потреба да им се извинува на поранешните вработени во Специјалното јавно обвинителство, затоа што неговата оценка за поранешното СЈО од говорот по повод 2 Август-Денот на Републиката, Илинден, воопшто не се однесува
Преполовени паралелки, скратени часови, наставници кои ќе ја предаваат истата лекција скратено, по 20 минути на 2 групи од исто одделение. Ова се само дел од препораките и протоколите на Министерството за образование и наука (МОН) за новата учебна
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) ги оценува како неточни, неосновани и нестручни наводите дека зголемените цени на електричната енергија ќе ги зголеми цените на производите. Од РКЕ денеска повторија дека одлуката од 31-ви
Социјалдемократскиот сојуз на Македонија остро го осудува физичкиот напад врз граѓанскиот активист Беким Асани, соопштија денеска од партијата. - Го осудуваме нападот врз активистот Асани, насилството е недозволиво, институциите да ги пронај
На антидепресиви, никогаш недвижејќи се пеш по улица и секогаш во страв дека некој ќе го нападне живее претседателот на здружението „ЛГБТ Јунајтед“ Беким Асани од Тетово. Сексуалната определба на Асани небројан број пати го доведе во си
Девизните дознаки од иселениците и лицата на привремена работа во странство се важни за македонската економија, оценува гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска во интервјуа за австралиското радио СБС и за е-магазинот „А
До моментов не се пристигнати информации за евентуално засегнати граѓани на Република Македонија во Либан, соопшти денеска Министерството за надворешни работи. –Во врска со вчерашната експлозија во Бејрут, која што однесе повеќе од 100 живот
Соопштение на МВР за лажната вест објавена на ТВ Алфа: „Лажна вест е дека МВР распишало јавен оглас за вработување на 500 полицајци Министерството за внатрешни работи ги демантира објавите на ‘Алфа’ и ‘Скопјеинфо&rsquo
Венко Филипче 8h· R0 факторот на преносливост на вирусот покажува позитивен тренд на намалување кој изнесува 0,9, а во континуитет речиси еден месец е околу 1. Продолжува и трендот на намалување на бројот н
Два терабајтниот@Hard_diskot Не лажам тато, еве вистина сум во собрание. Да да, го испив смутито пред пола саат. Noah [email protected]_jr Replying to @Hard_diskot Тимчо
Пропадна постапката за избор на фирма за уривање на дивоградбата пред трговскиот центар „Мавровка“ бидејќи никој не се пријави на тендерот, велат од општината за „360 степени“. Денеска требаше да се одржи јавното отворање на
САД се заинтересирани Северна Македонија што е можно поскоро да има нова влада, за да се фокусира на решавање на важни прашања за земјата. Ова е изјава од американската амбасада во Скопје за агенцијата ИНА. „Со оглед на состојбата со ковид

БРАВО ЗА ТИМОТ НА НИКОЛА ДИМИТРОВ - МНР: Досега вратени 3.032 македонски граѓани од над 15 земји

– По апелот за пријавување на македонски граѓани затекнати во странство и нивно евидентирање со цел враќање во земјата, како и по јавниот пови...

Повеќе

ВЛАДАТА ЈА СПАСУВА ЕКОНОМИЈАТА: Уште 118 компании со 1.116 вработени ќе користат бескаматни кредити од првиот пакет економски мерки

–На денешната седница Владата ја разгледа и усвои Информацијата на развојната банка на Република Северна Македонија за вториот пакет одобрени ...

Повеќе

Пратеничката Кети Смилеска заразена со коронавирус: Не знам како сум се инфицирала, цел месец не бев излезена од дома

Пратеничката Кети Смилеска од СДСМ, на која ѝ е дијагностициран коронавирусот, во изјава за „А1он“ вели дека не знае како се заболела, с...

Повеќе

Од 41-та седница на Владата на Република Северна Македонија: На Претседателот на државата ќе му биде доставен извештај со предлог за вонредна состојба; Уште 118 компании со 1116 вработени ќе користат бескаматни кредити; Се продолжува рокот за плаќање на годишната закупнина за државно земјиште за 2019 година до 31 октомври 2020 година; Донациите во солидарниот фонд КОВИД-19 се ослободуваат од ДДВ

Владата на Република Северна Македонија на денешната 41-ва седница донесе заклучок да достави предлог до Претседателот на Република Северна Македони...

Повеќе

МТСП: Надоместок на плата од 70 отсто за време на принуден одмор и 50 проценти за отсуство поради виша сила

Работодавците согласно членот 112 од Законот за работни односи додека се во сила мерките од Владата за справување со корона вирусот на работниците м...

Повеќе

АМДИ БАЈРАМ ЈА ПОТВРДИ СТОРИЈАТА НА МАКТЕЛ: МИ ЈА АМПУТИРАА НОГАТА, но ќе се вратам во политиката

Политичарот Амди Бајрам минатиов период бил подвргнат на оперативен зафат во кој му е ампутирана ендата нога и во моментов е во фаза на закр...

Повеќе

(ВИДЕО) Спасовски: Голема благодарност во име на народот на Северна Македонија, до УСАИД и УНИЦЕФ за нивната помош во напорите на државата да одговори на КОВИД-19

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски денеска го посети дистрибутивниот центар на Црвениот крст во Момин Поток...

Повеќе

Отворена е телефонска линија за консултација и советување за лица со деменција и нивни негуватели

Лицата кои живеат со деменција имаат ограничен пристап до информации и факти за пандемијата со COVID-19 и тешкотии да ги запомнат препораките за без...

Повеќе

(ВИДЕО) Премиерот Спасовски, вицепремиерот Османи и министерот Чулев го посетија Дебар по укинувањето кризната состојба: Граѓаните на Дебар и Центар Жупа заслужуваат признание заради дисциплинираноста, но треба да продолжиме со целосно почитување на мерките и препораките

Повеќе

(ВИДЕО) 360° Дишат како низ срчи - снимки од бели дробови на македонски пациенти со ковид-19

Повеќе

БОМБА НА КОД: Кој е злосторникот што го праќал списокот на заболени од Ковид 19 по социјални мрежи- трагите во два правци, кон полиција или здравствен дом

Ексел документ пресликан во две фотографии. На него имиња, адреси, телефонски броеви, возраст и забелешка каде се сместени. Вкупно 44 графи што оз...

Повеќе

(ВИДЕО) Филипче: Засега нема потреба од други мерки за Куманово, се додека можеме да следиме кој од кого се заразил

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција го коментираше барањето на градоначалникот на Куманово и на општинскиот кризен ...

Повеќе

ВЛАДА: Во реставрацијата и санацијата на автентичниот лик на Стара Чаршија се запазени сите процедури за заштита на автентичноста според програмата на Националниот Совет за ревитализација на чаршијата како културно наследство од особено значење

Во рамките на проектот за Локална и регионална конкурентност (ПЛРК), Општина Чаир аплицираше со под-проектот „Промоција на чаршиски туризам во...

Повеќе

ШОКАНТНА СТОРИЈА НА ВАШИНГТОН ПОСТ: Американската амбасада во Кина уште пред две години предупредила за опасноста да протече Корона Вирус од лабораторијата во Вухан која испитувала нови вируси од Љиљаци!

Уште пред две години американската амбасада во Кина предупредувала во централата во Вашингтон дека се загрижени за можноста да протечат вируси од на...

Повеќе

ИЗГЛЕДА СЕПАК НА КРАЈ СИТЕ ЌЕ ЈАДЕМЕ ГЛУВЦИ И ЉИЉАЦИ - ММФ: Не очекува најлошата економска година од Големата депресија која се случи пред 100 години!

Под влијание на пандемијата на новиот корона вирус, глобалната економија во 2020 година ќе ја доживее најлошата година од Големата депресија во 1930...

Повеќе