Одберете локација на пристап

Од почетокот на епидемијата, досега во нашата држава се регистрирани 500 смртни случаи, односно починати пациенти кои ја изгубиле битката со Ковид-19. Црната статистика во изминатите 24 часа ја дополнија три смртни случаи. Бројот на активн
„Нашата битка денеска е да обезбедиме достоинствен живот за нашите граѓани во нашата земја, а не надвор од неа. А за тоа мора да има правда и слобода“, се обрати Пендаровски на Илинден (Фото: Кабинет на претседателот) Претседат
Екс премиерот Љубчо Георгиевски на Фејсбук го искоментира потегот на Србија, во време кога Македонија и Бугарија слават три години од потпишувањето на Договорот за добрососедство. „На први август точно кога се одбележуваше три години од дого
Претседателот на Собранието во заминување, Талат Џафери утре ќе претседава со конститутивната седница на Собранието, потврдија од неговиот кабинет. -Претседателот Џафери излезе од болница и е во многу добра состојба и утре тој ќе ја води с
Сведоци кои го виделе ливчето за Мактел ни открија три извори на пари кои Груевски му ги предочил на Мицковски пред заминување за Будимпешта: - 2,5 милиони евра од скопска градежна фирма - 1,7 милиони евра од битолска градежна фирма која работи с
По долга битка со леукозата, малиот херој Ајан денеска ја напушти Детската клиника во Скопје. Придружен со аплауз од медицинскиот персонал во болницата, Ајан гордо чекореше по болничкиот ходник, се качи на скали и заѕвони на обесеното ѕвонче за да
Лидерот на СДСМ Зоран Заев од утре ги почнува разговорите за формирање на новата влада. Од СДСМ за САКАМДАКАЖАМ.МК велат дека денеска Заев завршува со летниот одмор и се враќа во Скопје на работните обврски. „Претседателот Заев е на одмор во
Граѓаните особено оние од Скопје изгледа не се свесни за основниот начин на преѓивување на граѓаните на оваа земја сите овие 30 години на транзиција војни ембарга кризи режими... Токму оваа формула за преживување ги збунува многу аналитичари кои д
Поранешниот потпретседател на САД, Џо Бајден во изјаваза Гласот на Америка ѝ го честита празникот Илинден на македонската заедница во САД. -Џил и јас испраќаме честитки до македонско-американската заедница, која што го празнува Илинден и а
Демократскиот сојуз на сите Македонци и граѓани - припадници на другите народи, им го честита ИЛИНДЕН, ДЕНОТ НА РЕПУБЛИКАТА, со силна верба дека овој ден сите ќе не обедини за просперитет, јакнење на унитарноста и сувереноста на Македонија. Исправ
Стојанче Ангелов Македонските револуционери на целата македонска територија ги удрија крвавите темели на македонската држава.Македонските партизани на дел од македонската територија ја создадоа македонската држава.Ние, ма

(ВИДЕО) САМОХРАНИТЕ МАЈКИ БАРААТ ДРЖАВАТА ДА ИМ ПОМОГНЕ ДА ПЛАТАТ ДАДИЛКА ВО ВРЕМЕ КОГА НЕ РАБОТАТ ГРАДИНКИТЕ

Повеќе

ОРДАНОВСКИ: МНОГУ МИ СЕ СМЕШНИ ДЕСНИЧАРИВЕ И НИВНАТА НЕРВОЗА И ДЕПРЕСИЈА ОД ПОРАЗОТ, ПА ОНИ СТВАРНО ВЕРУВАЛЕ ВО НАРАЧАНИТЕ ИЗМИСЛЕНИ АНКЕТИ НА ВЛАЈКО?!?!

Од ваквата карактерна „кланица“ на пропагандната десница – до изборите ексклузивно резервирана за политичките опоненти – мож...

Повеќе

ПО СТЕВЧО МУЊА, И ЛАТАС ГИ УБЕДУВА ВМРОВЦИТЕ: АБЕ ЛУЃЕ ШТО ИМА ВЕЗЕ ИМЕТО ИЛИ ДАЛИ АЛБАНЕЦ ЌЕ БИЛ ПРЕМИЕР, ДАЈ НА ВЛАСТ ПАК ДА СЕ ВРАТИМЕ, ОД ОПОЗИЦИЈА ЌАР НИКОЈ НЕ ВИДЕЛ!

И во Северна, и без Северна, важно е кој ќе управува со државата, кој ќе го врати правниот систем, ќе обебзеди услови за поголеми плати, пензии и вр...

Повеќе

И СО ОВИЕ ТРЕБА ВЛАДА ДА ПРАВИМЕ У ЕВРОПА ДА ИДЕМЕ: Молк од општината Чаир за дивоградбата пред ,,Мавровка‘‘, градежните работи продолжуваат

Повеќе

ШТО ИМ СТАНА ДЕНЕСКА НА ЛУЃЕВО, СИТЕ ОДЛЕПИЈА, НАТПРЕВАР КОЈ ЌЕ ТРЕСНЕ ПОГОЛЕМА ГЛУПОСТ

Повеќе

На Илинден Пендаровски во Пелинце, Џафери во Крушево, а Спасовски во Скопје

На годинашната прослава на Илинден во Крушево ќе зборува Талат Џафери, претседател на Собранието во оставка. Тој ќе ја предводи и државната де...

Повеќе

НАУЧНИЦИТЕ ПАК ЌЕ ГО СПАСАТ СВЕТОТ: Оксфордската вакцина против Ковид – 19 го помина првиот тест- успешно го поттикнува имунолошкиот систем

Вакцината против Ковид-19 која ја разви Универзитетот во Оксфорд е безбедна и го поттикнува имунолошкиот систем во борбата против новиот вирус, ...

Повеќе

АЛЕКСАНДРОВА: ПО ЧЕТИРИ ИЗБОРНИ ПОРАЗИ МИЦКОСКИ ДА НЕ ЈА ДРЖИ ПАРТИЈАТА ВО ЗАЛОЖНИШТВО – ВРЕМЕ Е ЗА ПРОМЕНИ

ДИК фрли дамка врз изборниот процес. Ова влага и во официјалните извештаи на ОБСЕ/ОДИХР. Овде мора да има одговорност. Се сеќавам дека во 2009...

Повеќе

Јакимовски: Нека биде премиер Албанец, за памет на тие 50% што не излегуваат на гласање!

Стефчо Јакимовски во вечерашното гостување на Канал 5 рече дека нема ништо лошо во тоа Албанец да биде премиер и дека барањето на ДУИ е легитимн...

Повеќе

ОПШТИНА ГАЗИ БАБА: Добиточниот пазар во Трубарево овој вторник нема да работи поради болест кај животните

Добиточниот пазар во Трубарево овој вторник нема да работи поради болест кај животните Соопштение до јавност ЈКП „Гази Баба 2007“ г...

Повеќе

НАУЧНИЦИТЕ ПРЕСМЕТАА - НИКОЈ НЕ САКА ДА ПРАВИ ДЕЦА: Македонија за 100 години ќе има помалку од 1 милион жители

*реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- -----------------------------...

Повеќе

Зоран Јовановски до несовесните граѓани: Имаме позајмени пари за до септември, не ја продлабочувајте кризата

*реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- -----------------------------...

Повеќе

ПОЛЕКА БЕ ДЕЦА СО ТОА ДРОГАТА: Левица бара отповикување на признавањето на Косово, Јужна Кореја и Израел и итно отчленување од НАТО

*реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- -----------------------------...

Повеќе

МЗШВ: Пари за субвенции има, аплицирањето трае уште десет дена – до 31 јули

*реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- -----------------------------...

Повеќе

Таравари: Нема да учествуваме во пазарењето на ДУИ за премиер Албанец

*реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- -----------------------------...

Повеќе