Одберете локација на пристап

Од почетокот на епидемијата, досега во нашата држава се регистрирани 500 смртни случаи, односно починати пациенти кои ја изгубиле битката со Ковид-19. Црната статистика во изминатите 24 часа ја дополнија три смртни случаи. Бројот на активн
„Нашата битка денеска е да обезбедиме достоинствен живот за нашите граѓани во нашата земја, а не надвор од неа. А за тоа мора да има правда и слобода“, се обрати Пендаровски на Илинден (Фото: Кабинет на претседателот) Претседат
Екс премиерот Љубчо Георгиевски на Фејсбук го искоментира потегот на Србија, во време кога Македонија и Бугарија слават три години од потпишувањето на Договорот за добрососедство. „На први август точно кога се одбележуваше три години од дого
Претседателот на Собранието во заминување, Талат Џафери утре ќе претседава со конститутивната седница на Собранието, потврдија од неговиот кабинет. -Претседателот Џафери излезе од болница и е во многу добра состојба и утре тој ќе ја води с
Сведоци кои го виделе ливчето за Мактел ни открија три извори на пари кои Груевски му ги предочил на Мицковски пред заминување за Будимпешта: - 2,5 милиони евра од скопска градежна фирма - 1,7 милиони евра од битолска градежна фирма која работи с
По долга битка со леукозата, малиот херој Ајан денеска ја напушти Детската клиника во Скопје. Придружен со аплауз од медицинскиот персонал во болницата, Ајан гордо чекореше по болничкиот ходник, се качи на скали и заѕвони на обесеното ѕвонче за да
Лидерот на СДСМ Зоран Заев од утре ги почнува разговорите за формирање на новата влада. Од СДСМ за САКАМДАКАЖАМ.МК велат дека денеска Заев завршува со летниот одмор и се враќа во Скопје на работните обврски. „Претседателот Заев е на одмор во
Граѓаните особено оние од Скопје изгледа не се свесни за основниот начин на преѓивување на граѓаните на оваа земја сите овие 30 години на транзиција војни ембарга кризи режими... Токму оваа формула за преживување ги збунува многу аналитичари кои д
Поранешниот потпретседател на САД, Џо Бајден во изјаваза Гласот на Америка ѝ го честита празникот Илинден на македонската заедница во САД. -Џил и јас испраќаме честитки до македонско-американската заедница, која што го празнува Илинден и а
Демократскиот сојуз на сите Македонци и граѓани - припадници на другите народи, им го честита ИЛИНДЕН, ДЕНОТ НА РЕПУБЛИКАТА, со силна верба дека овој ден сите ќе не обедини за просперитет, јакнење на унитарноста и сувереноста на Македонија. Исправ
Стојанче Ангелов Македонските револуционери на целата македонска територија ги удрија крвавите темели на македонската држава.Македонските партизани на дел од македонската територија ја создадоа македонската држава.Ние, ма

Владата на Борисов го преживеа гласањето за недоверба

Бугарската конзервативна влада денеска го преживеа гласањето за недоверба, што беше побарано од опозициските социјалисти, кои го обвинуваат ка...

Повеќе

И Попоски бара Мицкоски да се повлече

Поранешниот министер за надворешни работи и поранешен висок функционер во ВМРО-ДПМНЕ, Никола Попоски го повика лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан ...

Повеќе

(ВИДЕО) НЕМА ДА ВИ СЕ ВЕРУВА, ВО АВСТРАЛИЈА ВО СРЕД ПУСТИНА ИМА ГРАДЧЕ ПОД ЗЕМЈА СО 1700 ЖИТЕЛИ КОИ ЖИВЕАТ ВО ЛАВИРИНТ ОД ПЕШТЕРИ

Повеќе

ФОТО И ВИДЕО ОД МАРС ОД РОБОТОТ НА НАСА, ЕВЕ КАКО ИЗГЛЕДА ОВАА ПЛАНЕТА

Повеќе

(ВИДЕО) Рангелова: ВМРО-ДПМНЕ нема шанси да состави влада, Мицкоски треба сам да се повлече

Поранешната пратеничка од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова во гостување на ТВ 24 рече дека нејзината партија нема шанси да формира влад...

Повеќе

ЗАЕВ ВО ИНТЕРВЈУ ЗА А1ОН: Овие изборни резултати кои СДСМ ги остварува овие неколку изборни циклуси се многу поголеми победи од режимските изборни касапаани што ги правеше Груевски за време 10 години диктатура

- Лесно е да победуваш кога си диктатор и кога сите медиуми работат за тебе и кога вадиш на гласање цела администрација со закани и поткуп, така Гру...

Повеќе

ШИЛЕГОВ: Град Скопје, на мое барање, уште на 09.07.2020 реагираше до надлежните инспекторати за градежното дивеење кај Мавровка!

Денес добив одговор од Инспекцискиот Совет, за закажан заеднички инспекциски надзор на државниот и општинскиот градежен инспекторат. На градежн...

Повеќе

БОМБА ОД БИХАЧКА: СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ЌЕ ИМА АЛБАНЕЦ ПРЕМИЕР И ТОЈ ЌЕ БИДЕ ЧЛЕН НА СДСМ, НО НЕ СЕГА, СЕГА ПРЕМИЕР ЌЕ БИДЕ ЗОРАН ЗАЕВ И ЗА ТОА НЕМА НИ ДА ПРЕГОВАРАМЕ

Од извори во СДСМ побаравме изјава, став за упорноста на ДУИ по прашањето премиерот да бил Албанец па дури се согласуваат тоа да бил и предлог на СД...

Повеќе

(ВИДЕО) БОМБА НА ОРДАНОВСКИ: КОЈ ГО ИЗВРШИ ХАКЕРСКИОТ НАПАД НА ДЕНОТ НА ИЗБОРИТЕ?!

Повеќе

СИТЕ ДА ИМАВМЕ ПОЖРТВУВАН И ПОСВЕТЕН ТАТКО КАКО БОКИ, КАДЕ ЛИ ЌЕ НИ БЕШЕ КРАЈОТ: Судењето за „Меѓународен Сојуз“ прекинато на пола час - му се слоши на таткото на Боки, интервенираше Брзата помош

Поради влошување на здравствената состојба на таткото на Бојан Јовановски, Миле Јовановски, судењето за „Меѓународен сојуз“ е прекинато ...

Повеќе

ДЕРКОВСКИ ПРИЈАТНО ЈА ИЗНЕНАДИ ЈАВНОСТА, ПОКАЖА ОБРАЗ, ШТО ЗА ВМРОВЕЦ Е ВИСТИНСКИ ЕНДЕМСКИ ВИД: МОИТЕ СОПАРТИЈЦИ ОД ВМРО ДПМНЕ, НЕ МОЖЕ ПАУШАЛНО ДА ИЗЈАВУВААТ ДЕКА ИЗБОРИТЕ БИЛЕ НЕРЕГУЛАРНИ, ЗА ТОА ТРЕБА ДОКАЗИ!

- Луѓето од мојата матична партија, ВМРО ДПМНЕ, не може така паушално од ракав да изјавуваат дека изборите биле нерегиларни и да бараат разни прерој...

Повеќе

Здружението за заштита на животните и животната средина Е.Д.Е.Н. подели близу 700 вегански оброци на лица во социјален ризик на територија на Град Скопје

Почитувани, Здружението за заштита на животните и животната средина Е.Д.Е.Н. во соработка со Веган 365 Кујна и со помош на индивидуални донации од ...

Повеќе

(ВИДЕО) ТАРАВАРИ: ДУИ НЕ ПОБЕДИ СО ИЗБОРНА КРАЖБА, ВО ЗАЈАС И МНОГУ ДРУГИ МЕСТА ГЛАСАЛЕ МРТВИ И ЛУЃЕ ШТО НЕ СЕ ВО ЗЕМЈАВА!

Повеќе

ДАЈ БЕ МАЛЦЕ СО УСУЛ: КУРТОНИТЕ ВО ИНФОМАКС ЈА ПРЕТЕРАА, ВО ГОЛЕМА МАКЕДОНИЈА ГИ СТАВИЈА И АТИНА И ЦЕЛ ПЕЛОПОНЕЗ, ШТО Е МНОГУ, МНОГУ Е!

Повеќе

(ВИДЕО) ДЕРКОВСКИ: ВО НАД 2000 ПРИГОВОРИ ДО ДИК, НЕ САМО ШТО НЕМАШЕ ДОВОЛНО ДОКАЗИ, НЕМАШЕ НИТУ ЕДЕН ДОКАЗ, СЕ ЧУДАМ ЗОШТО ГИ ПОДНЕЛЕ?!

Повеќе