Одберете локација на пристап

На денешата 76-та седница Владата ја разгледа и усвои Информација за можноста на Република Северна Македонија да се приклучи кон глобалната набавка на вакцини за КОВИД-19, преку COVAX механизмот за обезбедување глобален и рамномерен пристап до
Владата на денешната седница донесе и измени и дополнувања на протоколите за работа на кафулињата и на угостителските објекти за исхрана со кои се укинуваат ограничувањата за седење на две лица на една маса, како и ограничувањето со кое се опре
Гостиварското обвинителство поднесе обвинителен предлог за гостиварецот кој пред неколку дена беше уапсен бидејќи му се закануваше на премиерот на техничката Влада на Фејсбук. -Осомничениот преку својот профил на социјалната мрежа Фејс
- ВМРО ДПМНЕ можеби ќе победи ама дали ќе направи влада, тоа е многу неизвесно. Миленко почна да плаче а уште има 2 дена до изборите. Тек има да плачат и да врескаат и да сечат вени од она што ќе ги снајде!
Владата на Република Северна Македонија најостро ги осудува нападите со говор на омраза врз новинарката Тања Милевска и врз кој било друг новинар и граѓанин воопшто.Владата цврсто стои зад слободата на говор и слободното новинарство и има нула толе
*реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- -------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Од денеска во
ремудрата Божја Промисла која ги устројува и води сите нешта кон спасение на човечкиот род, денеска уште еднаш го покажа своето блескаво човекољубие. Древниот и преславен храм на Премудроста Божја, соборното средиште на охридски архиепископи, непри
По повод прославата на националниот празник Илинден 2020 година, на денешната седница Владата заклучи Организацискиот одбор за прославата на националниот празник Илинден 2020 година да го предводи Оливер Спасовски, претседател на Владата на Реп
Секој напад врз новинарите е неприфатлив и треба да биде осуден. Новинарите треба да бидат во можност да ја работат својата работа ослободени од насилство, вознемирување и заплашување, реагира денеска Европската комисија во писмено соопштение,
*реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- -------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Екипи на Општин
*реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- -------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Дирек
*реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- -------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Јавното претпри

ГДУ - ШТИП: Повторно апелираме, 30 дена колективен одмор додека не е доцна!

На вчерашната прес-конференција, Драгица Николоска, директор на Центарот за јавно здравје-Прилеп, изјави дека 59 годишна жена вработена во текстилна...

Повеќе

(ВИДЕО) БОМБА НА СПАСОВСКИ: ЌЕ ДАДЕМЕ ПО 500 ЕВРА НА 250 000 ВРАБОТЕНИ ВО ПРИВАТЕН СЕКТОР!

Повеќе

ДОБРО Е, ДЕНЕСКА НЕМА ПОЧИНАТИ ОД КОРОНА, НОВИ 30 ЗАРАЗЕНИ, СЕГА БРОЈКАТА НА ЗАБОЛЕНИ Е 384!

Потврдени 30 нови случаи позитивни на КОВИД- 19 Вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 384 лица Министерството за здравство информира де...

Повеќе

Банките се корисни за народот и добро е што ги имаме, кој ги мрази банките си ја мрази својата неспособност и својот неуспех во животот

Банките заедно со полицијата , судовите и со извршителите се еден добар систем за понуда на пари и оплодување и чување на пари, кој функционира речиси...

Повеќе

Анкета на американската НДИ: Зоран Заев e убедливо најпопуларен политичар со 19% поголем рејтинг од Христијан Мицкоски

Зоран Заев e убедливо најпопуларен политичар со 19% поголем рејтинг од Христијан Мицкоски покажа нановото истражување на Националниот демократски ин...

Повеќе

АКТИВИСТИ НА ВМРО ДПМНЕ - МАКЕДОНСКИ БИВИС И БАТХЕД: ПРИВЕДЕНИ ДВАЈЦАТА НАСИЛНИЦИ ОД ШТИП КОИ КРВНИЧКИ ТЕПАА ДЕВОЈЧЕ ПА ДУРИ СЕ ПОФАЛИЛЕ СО ВИДЕОТО НА ФЕЈСБУК!

На социјалните медиуми се појaви вознемирувачко видео на кое двајца мажи брутално тепаат и клоцаат девојка. Според информации од хелсин...

Повеќе

АНКЕТА НА АМЕРИКАНСКИОТ ИНСТИТУТ НДИ: СДСМ МУ ВОДИ НА ВМРО ДПМНЕ ЗА 3%, ОДНОСОТ НА СИЛИТЕ Е 23 СПРЕМА 20%!

СДСМ му води на ВМРО ДПМНЕ за 3%, но толкава е и маргината на грешка на анкетата. Анкетата е правена пред кризата со Корона, во февруари. Линк д...

Повеќе

(ВИДЕО) ШОКАНТНО ВИДЕО СЕ ПОЈАВИ НА ТВИТЕР КАДЕ ДВЕ МОМЧИЊА КРВНИЧКИ ТЕПААТ ДЕВОЈЧЕ ВО УЧИЛИШТЕ ВО ШТИПСКО

Од видеото се слуша дека девојчето било бремено, а едниот од момчињата ја удира со клоци по стомакот и се заканува дека ќе ја убие. Линк до ова стр...

Повеќе

ЛУДАЦИТЕ ОД БОЈКОТИРАМ ШИРАТ ЛАЖНИ ВЕСТИ ЗА КОРОНАТА БЕЗ ОКО ДА ИМ ТРЕПНЕ!!!

Повеќе

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: КОН КОРОНАТА ЌЕ ГО ПРИМЕНИМЕ ГЕРМАНСКИОТ МОДЕЛ КОЈ СЕ ПОКАЖА НАЈУСПЕШЕН ВО ЕВРОПА

Почитувани, Здравствениот систем е подготвен да апсорбира поголем број на пациенти којшто се очекува со пикот на коронавирусот кон крајот на апри...

Повеќе

Кои услови треба да ги исполнат компаниите за да добијат минималец за работник?

Финансиска поддршка за компаниите од приватниот сектор за исплата на плати за вработените во висина на минимална лата од 14.500 денари за април и ма...

Повеќе

Димитров: Досега вративме 2 илјади граѓани од странство, опозицијата си игра политика

Со интервенција на Министерството за надворешни работи, по воздушен и по копнен пат, досега од странство во земјава се вратени 2.020 македонски држа...

Повеќе

ВЛАДАТА ОДЛУЧИ ПОРАДИ БИТКАТА СО КОРОНА: Со 1,3 милион евра ќе се прават нови влезови, паркинзи и тротоари на Клинички центар во Скопје

Владата додели 78 милиони денари (речиси 1,3 милиони евра) за организирање и реконструкција на јавните површини во просторот на Клинички центар &bdq...

Повеќе

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: ТЕСТОВИТЕ НА СИСТИНА ЗА НАС СЕ НЕВАЖЕЧКИ ЗАТОА ШТО МЕРАТ АНТИ ТЕЛА А НЕ ВИРУС!

Почитувани, Во однос на објавите во дел од медиумите за бројот на позитивни случаи од тестираните пациенти во Систина, Министерството за здравс...

Повеќе

КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА: Ќе ја помогнеме домашната економија и државата со тоа што дивидендата ќе им биде исплатена на 4.555 домашни физички лица во износ од 476 милиони денари, на 344 домашни правни лица во износ од 679 милиони денари и ќе биде исплатен данок кон Буџетот во износ од 57, 4 милиони денари!

Има ли Народната банка механизми да ги натера банките да ги слушаат нејзините препораки во однос на надминување на кризата со корона вирусот е праша...

Повеќе