Одберете локација на пристап

Од почетокот на епидемијата, досега во нашата држава се регистрирани 500 смртни случаи, односно починати пациенти кои ја изгубиле битката со Ковид-19. Црната статистика во изминатите 24 часа ја дополнија три смртни случаи. Бројот на активн
„Нашата битка денеска е да обезбедиме достоинствен живот за нашите граѓани во нашата земја, а не надвор од неа. А за тоа мора да има правда и слобода“, се обрати Пендаровски на Илинден (Фото: Кабинет на претседателот) Претседат
Екс премиерот Љубчо Георгиевски на Фејсбук го искоментира потегот на Србија, во време кога Македонија и Бугарија слават три години од потпишувањето на Договорот за добрососедство. „На први август точно кога се одбележуваше три години од дого
Претседателот на Собранието во заминување, Талат Џафери утре ќе претседава со конститутивната седница на Собранието, потврдија од неговиот кабинет. -Претседателот Џафери излезе од болница и е во многу добра состојба и утре тој ќе ја води с
Сведоци кои го виделе ливчето за Мактел ни открија три извори на пари кои Груевски му ги предочил на Мицковски пред заминување за Будимпешта: - 2,5 милиони евра од скопска градежна фирма - 1,7 милиони евра од битолска градежна фирма која работи с
По долга битка со леукозата, малиот херој Ајан денеска ја напушти Детската клиника во Скопје. Придружен со аплауз од медицинскиот персонал во болницата, Ајан гордо чекореше по болничкиот ходник, се качи на скали и заѕвони на обесеното ѕвонче за да
Лидерот на СДСМ Зоран Заев од утре ги почнува разговорите за формирање на новата влада. Од СДСМ за САКАМДАКАЖАМ.МК велат дека денеска Заев завршува со летниот одмор и се враќа во Скопје на работните обврски. „Претседателот Заев е на одмор во
Граѓаните особено оние од Скопје изгледа не се свесни за основниот начин на преѓивување на граѓаните на оваа земја сите овие 30 години на транзиција војни ембарга кризи режими... Токму оваа формула за преживување ги збунува многу аналитичари кои д
Поранешниот потпретседател на САД, Џо Бајден во изјаваза Гласот на Америка ѝ го честита празникот Илинден на македонската заедница во САД. -Џил и јас испраќаме честитки до македонско-американската заедница, која што го празнува Илинден и а
Демократскиот сојуз на сите Македонци и граѓани - припадници на другите народи, им го честита ИЛИНДЕН, ДЕНОТ НА РЕПУБЛИКАТА, со силна верба дека овој ден сите ќе не обедини за просперитет, јакнење на унитарноста и сувереноста на Македонија. Исправ
Стојанче Ангелов Македонските револуционери на целата македонска територија ги удрија крвавите темели на македонската држава.Македонските партизани на дел од македонската територија ја создадоа македонската држава.Ние, ма

РАЗОРНА БОМБА НА ЛАТАС: МИЦКОВСКИ ЌЕ БИДЕ ИЗБРКАН НА КЛОЦИ ОД ВМРО ДПМНЕ?!?!

Многу интересна анализа на Латас за СДСМ и Црвенковски во 2009-та. Мицковски и ВМРО ДПМНЕ денеска се во идентична ситуација со Црвенковски во 2009-т...

Повеќе

(ВИДЕО) БОМБА НА ЛАТАС: БРАНКО ЈА ИМА НАПРАВЕНО ПРВАТА ПИРАМИДАЛНА ШЕМА ВО ЗЕМЈАВА, ПЕТ ПЛУС ПЕТ

Повеќе

И КУРТОНИТЕ СЕ ЗАКЛАА МЕЃУ СЕБЕ, НЕ ВРИЕ САМО ВО ВМРО ДПМНЕ

Повеќе

(ВИДЕО) МАКОКО, НИГЕРИЈА, НАЈГОЛЕМИОТ ГРАД НА ВОДА ВО СВЕТОТ

Повеќе

АМЕРИКА, БРИТАНИЈА; ФРАНЦИЈА И ИТАЛИЈА СО ЧЕСТИТКИ ПО ПОВОД ПРАЗНИКОТ ИЛИНДЕН

U.S. Embassy North Macedonia @USEmbassySkopje Happy #Ilinden Day's 117th Anniversary! Честитка до Пендаро...

Повеќе

Честитка од претседателот на ДУИ Ахмети за Илинден

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети, го одбележа Крушевското востание од 2 август 1903 година со објава на не...

Повеќе

Спасовски: На Илинден е поставен најцврстиот темелник во основата на македонската државност

На денешен ден – 2 август Илинден е поставен најцврстиот темелник во основата на македонската државност. Нашата борба за слобода и правда прек...

Повеќе

Честитка од Пендаровски: Ова е време кога мора да се сплотиме и да излеземе како победници

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски, по повод 2 Август – Илинден, Денот на Републиката, упати честитка до гр...

Повеќе

Честитка на Заев: Горди на славното минато, уште порешително чекориме кон светлата иднина

Лидерот на СДСМ упати честитка по повод Деенот на Републиката. Во неа тој укажува дека на 2 Август се оддава почит кон херојско минато и кон с...

Повеќе

И Пендаровски зја затвора вратата за ДУИ: Во идната влада не смее да има ниту еден министер со афери

Од стратегиска важност е сите министри во идната влада да имаат јасен демократски капацитет и проевропска ориентација, вели претседателот Стев...

Повеќе

ВМРОВЦИТЕ ВЕРНИ НА ТРАДИЦИЈАТА, УШТЕ ПРЕД 30 ГОДИНИ КОГА ГО ПОСИПАА КИРО ГЛИГОРОВ СО ПИВО, НЕ ИМ ИДЕ ПАМЕТ - ПРОДОЛЖУВА ДИВЕЕЊЕТО НА ЧЕТАТА НА МИЗРАХИ: ИСВИРКАНА ВЛАДИНАТА ДЕЛЕГАЦИЈА

Релативно малиот број на посетители на Мечкин Камен во Крушево околу 11.30 часот ги пречекаа и претставниците на Владата. Тие беа исвиркани...

Повеќе

Пуштени црни балони за холкаустот врз Ромите, Спасовски порача дека не смее да биде заборавен

Холокаустот врз Ромите не смее да остане заборавен како што го нарекуват заборавениот холокауст, наша политичка и морална должност е да ја соч...

Повеќе

(ВИДЕО) Градиште како темпирана бомба, нема можност за никаква дистанца

На социјалните мрежи се појави видео од охридската плажа „Градиште“, каде „нема каде игла да се фрли“. Голем број на ...

Повеќе

(ФОТО) Филипче: Поставен новиот монтажен објект на Пулмологија, од средина на август ќе се примаат пациенти

Министерството за здравство соопшти дека во рекордно време, за помалку од две седмици, заврши поставувањето на новиот монтажен објект &n...

Повеќе

САД ИМ ПОРАЧА НА ДУИ ДА ЗАБОРАВАТ НА ПРЕМИЕР АЛБАНЕЦ: ПРЕМИЕР СЕ БИРА СО МНОЗИНСТВО ПРАТЕНИЦИ БЕЗ ОГЛЕД НА ЕТНИЧКАТА ПРИПАДНОСТ, ВЕЛИ АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДОРКА КЕЈТ БРНЗ

Новата влада ќе мора да постави свои приоритети сега кога е овозможено членството во НАТО и напредокот кон ЕУ. - Од најавата за обраќањето на амба...

Повеќе