Одберете локација на пристап

Над 450 деца Роми, чии што семејства се во социјален ризик, се ослободени од плаќање партиципација за посетување на градинка, во рамки на блок дотациите што локалните самоуправи ги добиваат од Министерството за труд и социјална политика, сооп
Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Ејуп Алими, поднел различни амандмани со цел да ги блокира измените на Изборниот законик во насока на формирање на една изборна единица, кои предвидуваат една изборна единица да профункционира секоја годи
Вечер некаде на Водно, Капиштец, Центар, Тафталиџе, елитната населба Бардовци... Седат мајка и татко тазе истуширани во свилени пењоари, елката голема како куќа во Кратово... - И сега кажи ми до кај сме со овој проблемот, детето веќе дење и ноќе пл
Комората на сметководители при Сојузот на стопански комори бара од надлежните институции итно да расправаат за забраната за употреба на хемиската материја „бисфенол А“ или БПА која ја има во хартијата на која се печатат фискалните сметк
Казните за неплатен паркинг нема да ги пишуваат вработени во претпријатието, туку преку камери ќе се читаат и казните ќе стигнуваат на домашна адреса или на апликацијата која ќе се изготви за оваа намена.(Фото: СДК.МК) Јавното претпријатие
Смешни ми се критиките на онаа агенција за заштита на лични податоци, па заменикот министер не отиде бре дома да ги слика голи како се тушираат или сексаат?! Он ги снимаше на работно место каде имаме право СИТЕ ДА ГИ СНИМАМЕ БИРОКРАТИТЕ за тоа како
На крајот на декември, на последниот завршен концерт на учениците од Средното музичко училиште „Сергеј Михајлов“ што се одржува при крајот на секоја календарска година во Штип, беше поканет и македонскиот пијанист со светска карирера
Дополнителната заменик министерка за труд и социјална политика Санела Шкријељ денеска беше во увид на градежните работи на новата градинка во Општина Конче којашто е во завршна фаза. Јавна установа за деца, “12 Јули” е првата градинка в
Во 2019 година 6.004 лица се вработија преку Младинската гаранција! Оперативниот план за вработување има високи 98,6% реализација и ги дава очекуваните резултати. Невработеноста кај младите во последниот квартал од 2019 е намалена на 35,3%, а в
Според Дирекцијата за заштита на личните податоци денешното објавување на снимката на ненајавената контрола на дополнителниот заменик-министер за земјоделство, Цветан Трипуновски во едно подрачно одделение е неовластено снимање,
Традиционално, секоја година Коузон ги организира најголемите саеми за вработување на студенти во САД кои се дел од програмата Work and Travel.Оваа година имаме три саеми во текот на месец февруари. Првиот ќе се одржи на 3-ти во хотел Мериол во Ско
Состанок на комитетот за управување со сливот на Охридското езеро Денеска во Охрид се одржа првиот меѓувладин состанок на Комитетот за управување со сливот на Охридското езеро, согласно договорот меѓу Владата на Република Северна Македонија

ШОКАНТНО ПРИЗНАНИЕ НА МИЦКОВСКИ: Законот за јазици никогаш не бил проблем меѓу ВМРО ДПМНЕ и ДУИ, ние само глумиме лудило во јавноста!

* Реклами ---------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------...

Повеќе

Заев: Понудивме брзи избори, ама ВМРО почна да цепидлачи

* Реклами ---------------------------------------------------------------------------------------- --------------------------------------------...

Повеќе

Евро пратеникот Иво Вајгл: ЕУ ја измами Северна Македонија

* Реклами ---------------------------------------------------------------------------------------- --------------------------------------------...

Повеќе

АЈДЕЕ, АЛБАНСКОТО ЗНАМЕ РАЗВИОРЕНО ВО СЕДИШТЕТО НА ВМРО ДПМНЕ, ОВА ЛИ СЕ ИСТИТЕ ЌОСИЊА ШТО СО ГОДИНИ НЕ ПЛАШЕА СО ТИРАНСКА ПЛАТФОРМА?!?!

* Реклами ---------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------...

Повеќе

(ВИДЕО) АСТМА МУ ГИ ИЗВАДИ ЏИГЕРИТЕ НА МИЦКО ВО НОВАТА ТЕЛЕВИЗИЈА НА ВЕСНИКОТ СЛОБОДЕН ПЕЧАТ!

* Реклами ---------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------...

Повеќе

НАШИОТ НАЈГОЛЕМ ДОНАТОР, ЈАПОНИЈА ДОБИ НОВ ЦАР, ЖЕРНОВСКИ ПРИСУСТВУВАШЕ НА ЦЕРЕМОНИЈАТА

* Реклами ---------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------...

Повеќе

ЕЈ ДА МОЖЕА ОВА ДА ГО ВИДАТ КИРО ГЛИГОРОВ И БОРИС ТРАЈКОВСКИ, КОЛКУ ЛИ ЌЕ БЕА СРЕЌНИ И ГОРДИ: Сенатот на САД го усвои протоколот за членство на Македонија во НАТО

* Реклами ---------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------...

Повеќе

Туск пред ЕП: Европските лидери направија голема грешка за Северна Македонија и Албанија

–Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск денеска пред пратениците во Европскиот парламент повтори дека европските лидери минатата недела на...

Повеќе

(ВИДЕО) ПОСЛЕДЕН ГОВОР НА ЈУНКЕР ВО ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ: ЧУВАЈТЕ МИ ЈА ЕВРОПА И БОРЕТЕ СЕ ПРОТИВ ГЛУПИТЕ НАЦИОНАЛИСТИ!

* Реклами ---------------------------------------------------------------------------------------- --------------------------------------------...

Повеќе

(ВИДЕО) ДИМЧЕ АПАСИЕВ ДЕСНИЧАРСКИОТ ЛЕВУЧАР МУ ГО ЗЕМА ЛЕБОТ НА ПАНДОВ: Груевски спроведе најтемелни судски реформи!

* Реклами ---------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------...

Повеќе

ЗАЕВ УПАТИ ЖЕСТОКА ЗАКАНА ДО ВМРО ДПМНЕ: Ако мислат ВМРОВЦИТЕ дека ќе извадат на овие избори исто гласови како во 2016-та, да ги потсетам дека режимот умре одамна, Груевски сега е во Будимпешта!

* Реклами ---------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------...

Повеќе

КАНАЃАНИТЕ НЕ ЕКСПЕРИМЕНТИРААТ СО ЛУДАЦИ: ЏАСТИН ТРУДО ДОБИ УШТЕ ЕДЕН МАНДАТ

* Реклами ---------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------...

Повеќе

О БОЖЕ ГОСПОДЕ: ГЛАВНИОТ ПР СТРАТЕГ НА ВМРО ДОНЕСЕ ЛУДАЦИ НА ПЛОШТАД ВО СКОПЈЕ КОИ ЌЕ НИ ОБЈАСНУВААТ ДЕКА ЗЕМЈАТА Е РАМНА ПЛОЧА?!?!

* Реклами ---------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------...

Повеќе

БОМБА НА ШЕЌЕРИНСКА: Откако ја добивме поканата за НАТО за повеќе од 4 пати се зголемени странските инвестиции

–Речиси 30 години државата се обидува да исполни една своја стратешка цел, тоа е членството во НАТО, не само поради политички бенефит, туку по...

Повеќе

(ВИДЕО) ГЕНЕРАЛ АНГЕЛОВ ДО ЈАНКО ЈАДИ БУРЕК: ТИ БЕШЕ 10 ГОДИНИ ДЕЛ ОД ПРОПАГАНДАТА НА РЕЖИМОТ, ЗОШТО ТИ ТРЕБАШЕ 10 ГОДИНИ ЗА ДА МЕ ПОКАНИШ ВО ЕМИСИЈА?

* Реклами ---------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------...

Повеќе