Одберете локација на пристап

Преку#ОхридскоЛетошест децении наназад, со својата извонредност нѐ почестија македонски, европски и светски уметници. Ова достигнување е заслуга на генерации културни работници и поддржувачи кои со својот труд и со посветеноста се вградија себес
ДПА на Мендух Тачи ја прифатила понудата од лидерот на СДСМ Зоран Заев за да биде дел од новата влада доколку СДСМ обезбеди парламентарно мнозинство. Генералниот секретар на ДПА, Азем Садику, по денешната средба со Радмила Шеќеринска и Оливер Спасо
Поранешниот претседател на Кривичен суд Скопје, Владимир Панечвски, обвинет за злоупотреба на системот АКМИС, вечерва од страна на Велешкиот суд беше прогласен за виновен и осуден на три години и шест месеци затвор. Судијката Валентина Георгиевска
Замислете терорист кој јавно се фали дека сака сите да ги убие и се да крене во воздух со динамит, ама не може да најде пиштол и динамит. Или пак дури и да најде, знаете дека е толку неспретен што попрво сам себе ќе се разнесе отколку некого да убие
Пак се жали дека изгубил на нефер избори, ќе правел он влада, дрн дрн... Ајде бе човече врати се на машински веќе еднаш не отече со забеганоста!
Новинарот Ацо Инфомакс фати да прашува редица на прашања и го узурпираше микрофонот на пресот на Заев. Лидерот на СДСМ одби да му одговара на прашањата додека другите новинари не постават прашање. Ацо се налути и го напушти пресот. Фуркан Салиу од
- Клучни прашања за влез во владата ќе биде партиите да се согласат на кратење на 26-те министерства, кратење на бројот на пратеници, воведување една изборна единица, ветинг на функционери и судии, брзи реформи за влез во ЕУ, откажување од сите вид
- Верувам дека за 10 најкасно 15 дена ќе имаме стабилно мнозинство кое ќе направи стабилна влада која ќе опстои 4 години, редно е да истера една влада цел мандат, тоа е добро за патот кон ЕУ и за економијата.
Во моментов тече седницата на собранието на која треба да се избере ново водство на парламентот. Линк до видеото, овде.
Со интонирање на химната почна првата седница на новиот парламентарен состав која се одржува во салата Голема купола поради заштита од ширење на ковид-19. Со седницата претседава претседателот на Собранието во заминување Талат Џафери. Пратениците г

КОЛЕВ: ВМРО-ДПМНЕ се однесува како возач кој неконтролирано ги вклучува трепкачите и претставува опасност и за себе и за другите учесници во сообраќајот

* реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- --------------------------...

Повеќе

ОПШТИНА КИСЕЛА ВОДА СО ПОМОШ НА АМБАСАДА НА СЛОВАЧКА ПОДЕЛИ 13 000 МАСКИ НА ЖИТЕЛИТЕ НА ОПШТИНАТА

* реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- ------------------------------...

Повеќе

ЧАИР, САРАЈ И ГАЗИ БАБА РАСТУРИЈА СО НОВИ ЗАРАЗЕНИ ОД КОРОНА: ДЕНЕСКА ДУРИ 38 НОВО ЗАРАЗЕНИ, 16 ОЗДРАВЕНИ И 3 ПОЧИНАТИ!

* реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------...

Повеќе

ОВА СЕ ХЕРОИТЕ: Почина првиот здравствен работник од Ковид 19, аптекар од Струга

* реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- ------------------------------...

Повеќе

БОМБА НА ФИЛИПЧЕ: Вакво зголемување никогаш немало во платите на здравствените работници, лекарите специјалисти во болниците и клиниките земаат помеѓу 85 и 170 илјади денари во зависност од бројот на дежурства во месецот. Ова се нето износи!

* реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- ------------------------------...

Повеќе

ЈОВАНОСКИ: Со искористување на обновливите извори на енергија, Општина Прилеп инвестира во заштита на животната средина

* реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- ------------------------------...

Повеќе

Амбасадорот на Руската федерација во Република Севена Македонија, Сергеј Баздникин беше во посета на Општина Кисела Вода

* реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- --------------------------------...

Повеќе

ТЕМЕЛКОВСКИ: УШТЕ ЕДЕН КАПИТАЛЕН ПРОЕКТ ВО КИСЕЛА ВОДА - Реконструкција на коловоз на улиците Саса и Јабланица со површина од 7671 м2 Реконструкција на тротоари со површина од 984 м2 Инсталација на атмосферска канализација во должина од 627м

* реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- ------------------------------...

Повеќе

Бочварски: Ниту кризата со коронавирусот не ја запре градежната офанзива низ секој дел од државата

* реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- ------------------------------...

Повеќе

(ВИДЕО) ЗАЕВ СЕ ОБРАТИ ДО ЈАВНОСТА: Нашата татковина има потреба од избори во првиот можен термин за да го дочекаме новиот бран на коронавирусот наесен целосно подготвени

* реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- ------------------------------...

Повеќе

ТЕМЕЛКОВСКИ: Го потпишавме договорот со фирмата “Енергомонт” и со тоа отпочнува изградбата на секундарната фекална канализација во селото Усје

* реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- --------------------------------...

Повеќе

Студентите на АУЕ - ФОН продолжуваат со наставата и испитите од дома

* реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- ------------------------------...

Повеќе

Zdravo. Bi sakal da se slusneme. Hristijan Mickoski! *Send to Grujo, Budapest

* реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- ------------------------------...

Повеќе

ФИЛИПЧЕ: Од работни обврски остануваат ослободени хронично болните и родителите на деца до 10 години

* реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- ------------------------------...

Повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Никогаш не помислив дека ќе го видам Чаир во волку кул издание

* реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- ------------------------------...

Повеќе