Одберете локација на пристап

Изборите се период и на меѓусебно оцрнување и клеветење на политичките опоненти секаде во светот и тоа тешко ќе го избегнеме и воМакедонија. Но сепак нешто може да се стори барам за подигнување на нивото на телевизиските дебати. СДСМ кој има инте
Во организација на претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски, по повод Меѓународниот ден на мајчиниот јазик денеска, во Владата се одржа јавна дискусија во рамките на подготовките за донесувањето на Програма за покре
Геро го советува Вицета да се повлече од јавниот живот. Секако, советот е комплетно погрешен и Вице не треба да го послуша. Еве зошто. Да одиме по ред. Зошто падна ВМРО од власт? Поради аздисаноста но и митот за Сашо Мијалков, шефот на македонската
Бугарскиот премиер Бојко Борисов пред новинарите во Брисел го демантираше написот во шпанскиот весник „Ел Периодико“ дека се води истрага против него за перење пари и купување куќа во Барселона. – По стоти пат ќе кажам дека ниту
Во Битола започна изградбата на затворениот пливачки базен, со инвестиција од 43 милиони денари, како резултат на соработката помеѓу локалната и централната власт. Во присуство на голем број спортисти и спортски работници беше поставен ка
Поранешните премиери на Северна Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас се овогодишни добитници на Меѓународната награда за мир на Вестфалија, со која им се дава признание за Преспанскиот договор со кој е постигнато решение на спор
Агенцијата за лекови и медицински средства на Република Словенија по извршената инспекција во погоните за производство на лекови на Алкалоид АД Скопје, ги потврди сертификатите за сообразност со начелата на Добрата производна пракса (GMP), соопштиј
Претседателот Стево Пендаровски во вечерашното гостување на Канал 5 рече дека тој смета дека е потребна меѓународна експертска помош за спроведување на ветинг во правосудството. -Да бидеме реални, Груевски прв ја даде идејата за странец обвинител.
Политичките лидери на Алијансата за Албанците и Алтернатива , Зијадин Села и Африм Гаши и официјално денеска го потпишаа договорот за коалиција на предвремените парламентарни избори закажани за 12 април. Лидерите на двете партии кажаа дека сл
Српска компанија „Корковадо“, преку која беа набавени машини-грејдери за потребите на Армијата, денеска ги демантираше тврдењата за злоупотреби и неправилности при реализацијата на набавката, оценувајќи дека станува збор за &bdquo
Праксата на корумпирање на медиумите беше одлика на 11 годишното режимско владеење на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и неговиот советник Христијан Мицкоски, рече на прес-конференцијата, Богданка Кузеска,портпаролката на СДСМ. „Но, таа одл

Ковачевски: До 15 април ќе бидат испорачани и монтирани најголем дел од инвертерите

Генералниот директор на АД ЕСМ Васко Ковачевски очекува до крајот на грејната сезона да бидат исопрачни и монтирани најголем дел од инверторит...

Повеќе

ТРЕБАШЕ ДА БИДЕ ПРЕМИЕР А ТОЈ ЌЕ ЗАГЛАВИ 15 ГОДИНИ ВО ЌОРКА: Италијанскиот Сенат му го укина имунитетот на Салвини

Италијанските сенатори денеска изгласаа укинување на имунитетот на ултра десничарскиот лидер и поранешен министер за внатрешни работи Матео Салвини,...

Повеќе

(ВИДЕО) ДЕНЕСКА ЧЕСТА ДА ГАЗИ ВМРОНИ У СТУДИО МУ СЕ ПАДНА НА ЗОРАН ИВАНОВ!

Повеќе

УШТЕ ЕДЕН ЦРН ДЕН ЗА МАФИЈАТА И ВМРО ДПМНЕ: Законот за ЈО помина и низ собраниските комисии, кога ќе се гласа на пленарка останува неизвесно

Законот за јавно обвинителство и Законот за Совет на јавни обвинители го поминаа филтерот на Комисијата за европски прашања. Најмногу внимание на кр...

Повеќе

МИЗРАХИ ПРАВИ ДРАМИ СО ТАБЛИТЕ, НА ЧУЛЕВ МУ ПАДНАЛО НА ПАМЕТ ДРУГА ЃУРУЛТИЈА - МВР ПРЕСТАНА ДА ИЗДАВА ЛИЧНИ ДОКУМЕНТИ: Чулев го обвини претходното раководство на МВР за проблемот со личните карти и пасошите!

Тој на пресконфенреција кажа дека незаконски се спроведувале тендери за набавка , а финансии и биле префрлани на компанијата Веридос. За Чулев се сп...

Повеќе

ВИСТИНСКА ДРАМА ВО ЈАПОНИЈА: На крузерот расте бројот на заболени, во Кина „најсмртоносниот ден од Коронавирусот“

Од новите 39 случаи, 10 се од екипажот, а 29 се патници. Четворица се во критична состојба. Луѓето чии тестови излегле позитивни на вирусот се прене...

Повеќе

ЕВЕ ЗОШТО СЕ НАЈБОГАТИ НА СВЕТОТ: Германија со екстра профит поради бурата!

Цел свет има штети од невреме само Германците прават профит?!?! Бурата која хараше низ Европа и донела на Германија не само штета, туку и нео...

Повеќе

Мицко ќе се врати на факултет, а ВМРО-ДПМНЕ после избори останува во опозиција – и ќе се реформира

Мицкоски не аплаудира. Само тој не аплаудира. Добро, веројатно не е до толку глупав да не може да исчита: Мицко ќе се врати на факултет, а ВМРО-ДПМН...

Повеќе

Итна постапка за ратификација на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО отпочна шпанскиот парламент

Споредактитешто се објавени на официјалната веб-страница на Конгресот, Бирото ја донело оваа одлука вчера, со барање до Комисијата ургентно да го ав...

Повеќе

ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: Комплетно e реновиран одделот за интензивен рехабилитациски третман за деца со аутистичен спектар и комбинирани развојни нарушувања во Заводот за слух, говор и глас

Повеќе

Премиерот Спасовски за тендерот за нова 100 MW фотоволтаична централа во Осломеј: На местата на некогашните загадувачи, градиме капацитети за производство на чиста, зелена енергија

Премиерот Оливер Спасовски денеска во присуство на министерот за економија, Крешник Бектеши и генералниот директор на Електрани на Северна Македон...

Повеќе

КУРТОНИТЕ ЏАБЕ ЛАЕЛЕ: ТВ Нова во стечај тужи 14 поранешни новинари

Амбициозниот и скап проект на Сеад Кочан – ТВ Нова, која своевремено беше презентирана дека располага со најсовремена опрема и оти ќе биде на ...

Повеќе

Шекеринска од Брисел: Не сме веќе тема на масата, туку членка на масата

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, учествува на министерскиот состанок за одбрана на земјите сојузнички на НАТО денеска во Брисел и е увер...

Повеќе

Шекеринска: Граѓаните ќе не ценат според одлуките и политичката визија а не според празната реторика!

Членството во НАТО не е само да гласаш ратификација, туку и да гласаш закони кои доведоа до ратификација. Ова денеска го порача министерката за одб...

Повеќе

(ВИДЕО) ЛЕТЕЧКИ ХОТЕЛИ: За 25 000 долари може да изнајмите апартман во авион за долги дестинации

Повеќе