Одберете локација на пристап

Од понеделник најверојатно нема да има никакви рестрикции во движењето, најави министерот за здравство, Венко Филипче, но предупреди дека ова треба да биде земено со резерва бидејќи конечната одлука ќе се носи најверојатно во недела или понеделник
- И да немаше карантин, Скопјани пак ќе заминеа за продолжен викенд во туристичките места, не им се лутам, под услов да се придружуваат до мерките, да држат дистанца, да не се групираат и да носат маски и да користат средства за дезинфекција! Ние т
- Ни се случува втор бран, но новите заразени се во рамките на кластерите, применивме нов алгоритам за тестирање па сега ги ловиме новите заразени во рана фаза на болеста, вирусот е ослабнат над 90% ново заразени се со лесна клиничка слика или без
Почитувани, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-109, Куманово-26, Дебар-1, Штип-15, Тетово-12, Струга-1, Велес-1, Битола-1, Охри
* реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Ни се случува м
* реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ❗#Христиј
* реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Љупчо Палевски
* реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Во последните 2
* реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- *реклама ------
* реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Демократс
* реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Со ср
* реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ✅Откако целосно ј
* реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Aко ние п
* реклама ---------------------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Идат избори и д

ФИЛИПЧЕ: БЛАГОДАРНОСТ ДО ХОЛАНДСКА АМБАСАДА, НИ ДОНИРАА ЦЕЛА ЛАБОРАТОРИЈА СО 2000 ТЕСТОВИ ЗА КОРОНА, СО ОВА КАПАЦИТЕТОТ НА ДРЖАВНАТА ЛАБОРАТОРИЈА Е ДУПЛИРАН!

-„Холандија донираше еден цел кабинет за дијагноза на коронавирусот - станува збор за една машина, кабинети за изолација, целата опрема којашт...

Повеќе

КАКВО ИЗНЕНАДУВАЊЕ: Зачленувањето на Македонија во НАТО ја налути Русија

Руското Министерство за надворешни работи издаде соопштение со кое се обиде да го омаловажи и потцени неодамнешното зачленување на Северна Мак...

Повеќе

(ВИДЕО) КОМИЧЕН, МОНТИ ПАЈТОН МОМЕНТ НА КАНАЛ 5: ГОЦЕ ГО ПРАШУВА ЗАЕВ ШТО НАПРАВИЛ ЗА ЗДРАВСТВОТО, ЗАЕВ ПОЧНА ДА РЕДИ, ГОЦЕ МУ ВИКА АБЕ ТИ ВАКА МОЖЕШ ДО САБАЈЛЕ ДА РЕДИШ, АМА ШТО ФАЈДЕ ОД ТОА?!?!

- Господине Заев што направивте за здравството, многу ветувавте, ама освен покачени плати ништо не сработивте? - Не е точно, од 120 болници, 40 рен...

Повеќе

ДУРИ И ВМРОВЦИТЕ МУ СЕ ПОКЛОНУВААТ: На Филипче му веруваат дури 82 отсто од граѓаните

Дури 82 отсто од македонските граѓаните му веруваат на министерот за здравство Венко Филипче во активностите што ги превзема против ширење на корона...

Повеќе

БОМБА НА ЗАЕВ: ЖАЛ МИ Е ШТО ВЛАДАТА НЕ ГО ПРИФАТИ МОЈОТ ПРЕДЛОГ ЗА МИНИМАЛЕЦ ЗА БУЏЕТАРИТЕ, УШТЕ СТОЈАМ ЦВРСТО ЗАД ТОЈ ПРЕДЛОГ, НЕ Е ФЕР ВРАБОТЕНИТЕ ВО ПРИВАТЕН СЕКТОР ДА СЕ БЕЗ ПЛАТИ А БУЏЕТАРИТЕ СО ПОЛН ЏЕБ

- Треба сите заедно да го понесеме товарот на кризата, не е фер буџетарите да се со полн џеб овие месеци а вработените во приватен сектор да се без ...

Повеќе

БОМБА НА ЗАЕВ: АКО ЗА 2 НЕДЕЛИ СТИГНЕМЕ ДО 700 ЗАБОЛЕНИ, ЌЕ ИМА ПОРИГОРОЗНИ МЕРКИ ЗА ДВИЖЕЊЕ, ИМА ДВА НАЧИНИ ДА СЕ СПРАВИМЕ СО КОРОНАТА, МЕТОДА ЧЕКАН И МЕТОДА ТАНЦУВАЊЕ, 99% ОД ЗЕМЈИТЕ ЈА ИЗБРАА ВТОРАТА МЕТОДА, И НИЕ СМЕ ВО ТАА ГРУПА

- Ако за две недли ја надминеме бројката од 700 заразени ќе мораме да ја употребиме мерката ЧЕКАН и да ги засилиме ригорозните мерки за движење. Зас...

Повеќе

(ВИДЕО) Заев на Канал 5: Ако се земаат пари од вториот пензиски фонд, се земаат пари директно од граѓаните, Мицкоски како инжинер нека праша за еконмија

Повеќе

БРАВО: ЕВН донира 200 000 евра за медицинска опрема и материјали

02.04.2020 година, Скопје – ЕВН Македонија донира 200 000 евра на Министерството за здравство за набавка на медицинска опрема и материјали за ...

Повеќе

Заев за Канал 5: Имаме капацитет и ресурси да ја пребродиме оваа криза

Република Северна Македонија има капацитет и ресурси да ја надмине здравствената, но и економската криза што ја наметна коронавирусот, оцени претсед...

Повеќе

ЕКСКЛУЗИВНО: ПОРАДИ КРИЗАТА СО КОРОНА, СЕМЕЈСТВОТО ЗАЕВИ РЕШИЛЕ ЗНАЧИТЕЛНО ДА ЈА ЗГОЛЕМАТ СУМАТА ЗА ДОНАЦИИ КОЈА РЕДОВНО ЈА ДАВААТ НА БОЛНИ И СИРОМАШНИ

Мактел контактираше близок на семејството Заеви и прашавме дали Заеви имаат намера или веќе донирале околу кризата со Корона. - Тие секоја година д...

Повеќе

РОМИТЕ ТРЕБА ДА МУ ИЗГРАДАТ СПОМЕНИК ВО ШУТКА НА ЏОРЏ СОРОС - СОРОС ФОНДАЦИЈА ќе даде 100 000 евра донација за околу 10.000 граѓани, односно 2.000 ромски семејства кои живеат во скопско Шуто Оризари, Тетово, Гостивар, Битола, Прилеп, Куманово, Делчево, Виница Пехчево и село Црник

Почитувани, Би сакале да ве информираме декаФондацијата Отворено општество - Македонија обезбеди донација од 100.000 долари за ромските семејствако...

Повеќе

АЈДЕ БОГАТАШИ БРКНЕТЕ МАЛЦЕ ВО ЏЕБОВИТЕ, ОВА СЕ ИСТОРИСКИ МОМЕНТИ ЗА НАРОДОТ И ЗА ЗЕМЈАТА: Министерството за здравство отвори посебни сметки за донации, може да се донираат парични средства, но и опрема согласно листата на приоритети на ресорното министерство.

Почитувани, Министерството за здравство им се заблагодарува на сите кои досега со донаци во парични средства и добра дадоа поддршка во напори...

Повеќе

Сите информации за Ковид-19 на едно место - www.koronavirus.gov.mk

Повеќе

ГДУ - ШТИП: Повторно апелираме, 30 дена колективен одмор додека не е доцна!

На вчерашната прес-конференција, Драгица Николоска, директор на Центарот за јавно здравје-Прилеп, изјави дека 59 годишна жена вработена во текстилна...

Повеќе

(ВИДЕО) БОМБА НА СПАСОВСКИ: ЌЕ ДАДЕМЕ ПО 500 ЕВРА НА 250 000 ВРАБОТЕНИ ВО ПРИВАТЕН СЕКТОР!

Повеќе