ШОКАНТНО - ЕТЕ ЗА КОГО ОДРАБОТИ МАКРОН: ВУЧИЌ ПРИЗНА ДЕКА ЗНАЕЛ ЗА ПЛАНОТ НА МАКРОН ДА ГИ БЛОКИРА АЛБАНИЈА И СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА

Објавено на 20.10.2019 во 19:01:39 часот | Македонија

Осврнувајќи се на одбивањето на ЕУ да одреди датум за почеток на преговорите за членство со Северна Македонија и Албанија, српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека ги предупредил лидерите на двете земји дека очекувал таков исход, иако тие се надевале на поинаков.

Како што јави дописникот на МИА од Белград, Вучиќ, гостувајќи на ТВ Прва, додаде дека албанскиот премиер Еди Рама му испратил порака велејќи му дека бил во право во врска со односот на Европа кон регионот.

* реклами  -------------------------------------------------------------------------------------

  

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Тој наведе дека „согледал и посочил што ќе се случи со Северна Македонија и со Албанија“ и дека неодамна во Нови Сад тоа им го кажал и на премиерот Зоран Заев и на Рама. Според Вучиќ, Заев се вцрвенил во лицето и не верувал дека земјава нема да добие зелено светло.

– Загрижен сум од можна дестабилизација и ескалација на конфликт во регионот, но ние работиме да не дојде до тоа, изјави српскиот претседател, додавајќи дека прави се за да го спречи тоа, нагласувајќи дека Србија мора да се вооружи „како што тоа го прават сите земји околу“.

* реклами  ----------------------------------------------------------------------------------------

  

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Вучиќ оцени дека „иницијативата од Нови Сад со Северна Македонија и Албанија е многу важна за Србија, бидејќи исто така е и мировна и политичка иницијатива, но и економски важна“.

 

 

* реклами:

loading...

Македонија

Свет