БУГАРИЈА СИ ГО ОБЕЛИ ОБРАЗОТ: Петмина бугарски навивачи уапсени за расистички навреди на англиските фудбалери

Објавено на 16.10.2019 во 13:19:49 часот | Балкан

* Реклами
------------------------------------------------------------------------------------------------------
  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

Бугарската полиција уапси петмина навивачи кои на квалификацискиот натпревар во Софија пред два дена на расна основа навредуваа англиски репрезентативци.

Уапсените петмина се обвинети за расистичките навреди, откако беа снимени како користат нацистички гестови.

* реклами  -------------------------------------------------------------------------------------

  

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

За потсетување, натпреварот Бугарија – Англија двапати беше прекинуван поради манифестации на расизам.
 

* реклами ---------------------------------------------------------------------------------------

  

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

По скандалот, УЕФА отвори дисциплински случај против репрезентацијата на Бугарија. Претседателот на Бугарскиот фудбалски сојуз Борислав Михајлов поднесе оставка по повикот од премиерот Бојко Борисов да ја напушти функцијата и да ја преземе одговорноста за инцидентите.

 

 

* реклами:

loading...

Балкан

Македонија