Вчерашната изјава на Заев е политичко РЕМЕК ДЕЛО, муртинско МАЈАГЕРИ, политичка генијалност која ќе се изучува на катедрите по политички науки!

Објавено на 14.08.2019 во 10:00:23 часот | Колумни

Саше Ивановски

Новинар, основач и сопственик на Мактел.мк


Заштитен знак на Заев изгледа ќе бидат ваквите кратки но ефективни НОКАУТИ во кои тој ги зема политичките противници за рогови и ги треска од земја пред камерите на сите медиуми и после си оди за Муртино да вози мотори по ливадите на Беласица.

Вчерашниот НОКАУТ, е вистинско политичко ремек дело, МАЈАГЕРИ право меѓу нозе на организираната банда која беше тргнала против него веќе неколку месеци.

Овој негов вербален напад со кој само со една реченица ја издиша целата таа ескадрила која беше тргнала да го гази ќе се изучува на катедрите по политички науки.

Затоа што иако е само со 5-6 збора, таа содржи повеќе слоеви на ефектицни брутални пораки упатени за повеќе групи и резултатите се видоа уште вчера, членството и базата на СДСМ синоќа вриеше од радост и ентузијазам, неутралците симнуваа капа, поритивниците беа збунети и плачеа и кењаа... Толку беа збунети во белата палата што фатија едно време да ги бранат ЛГБТ луѓето, што ќе се памети долго време :D

Но да почнеме со една мини анализа на овој политички МАСАКАР кој им го приреди Заев на бандата мафијашка во белата палата.

Да видиме прво во каква ситуација беше премиерот пред да ја даде изјавата. Хаос е благ збор! Видно беше нарушен неговиот углед и политички капитал од повеќе аспекти.

Членството почна да се сомнева во интелектот на премиерот кој дозволил еден Боки 13-ка да го насамари.

Јавноста почна да се сомнева во чесноста на премиерот кој можеби бил дел од групата која рекетирала.

Јавноста најстрашно од се почна да се сомнева во вољата енергијата и решителноста на Заев да се бори против опозицијата која со местенки и лажни вести се беше намерачила да го руши од фотељата премиерска.

Со еден збор, владата тонеше политички, нејзината моќ беше доведена во прашање, а влада без моќ ти е легнат кит кој чека да биде разнесен со динамит за да не смрди на плажата.

Од друга страна ВМРО ДПМНЕ се осили, Геро се осили па дури и она копилето италијанско се осили па почнаа да коваат планови што после Заев?!?!? Готово, политички го закопаа па почнаа да кројат планови за експертска влада?!

Дури и онаа зелка од Гостивар, Таравари почна да предлага експертска влада?!?!

И тука во тој момент, излегува Зоки Заев, со самодоверба дури и една корисна доза на ароганција и потсмев и вели - НЕМА ДА ДОЗВОЛАМ НЕКОЛКУ КРИМИНАЛЦИ, ЕДЕН СУЕТЕН НОВИНАР И ЕДЕН ПЕДЕР ДА ЈА СРУШАТ ВЛАДАТА! НЕ!

Ова беше како гром од ведро небо. Пораките се повеќе слојни.

Прво Зоки праќа порака кон Орце Камчев и сличните олигарси кои се дел од овој напад. Не само што не им се плаши туку дури и ги смета за обична багра која ќе ја згази со ѓонот од чевелот!

После праќа моќна порака до онаа сподоба, суетниот Геро кој се преценил дека со Милчин и со неколку глупи новинари можат да креираат владина криза и да срушат влада?!?!

Ова е битен момент затоа што се плашев дека Зоки и Геро ќе ја играат играта од онаа моќна сцена во филмот СПАСУВАЈЌИ ГО ВОЈНИКОТ РАЈАН, кога еден германски војник убива американски војник со нож додека го смирува и му вели, ШШШШ не се секирај, се ќе биде во ред...

Имено Геро веќе подолго време го боде Заев во срцето, го хејта, го клевети, го омаловажува, си игра мајтап со него, но во исто време го ословува друже, пријателе, му се нуди како советник, дури му се преставува за пријател, демек го убива политички за негово добро и за доброто на земјата?!?!

Се плашев дека Заев ќе наседне на таа илузија и ќе продолжи да молчи додека овој му го забива ножот во срцето, политички. Но Заев се разбуди и го отера на мајка му во матката.

Третиот дел е најважен и најмоќен и тоа најмногу ги тероризира барабоите во белиот дворец денеска.

Имено пораката брутална упатена кон Боки со доза на омраза е навистина шлагот на тортата овде. 

Со тоа, Заев инстантно моќно ефективно се дистанцира од Боки па дури тоа го прави толку брутално што ВМРО ДПМНЕ почна да го брани Боки 13-ка?!?! Замислете која е тоа МАЈАГЕРИ операција, да го натераш ВМРО ДПМНЕ да го брани Боки од Заев?!?! А тактиката им беше да го залепат Боки на Заев и заедно да ги направат рекетари?!?!

ХАХААААААААААА!!!!

Исто така оваа изјава ги импресионира оние 400-500 илјади неопределени но и членови на СДСМ на кои им беше преку глава од блискоста на СДСМ со Боки 13-ка и ова беше полн погодок! Рејтингот на Заев му рипна едно 5% синоќа!

НО ТОА НЕ Е СЕ! Оваа изјава е повеќе слојна и има повеќе ефекти. Прво Заев прати порака дека нема да се предаде, дека ќе се бори, дека е самоуверен и во себе но и во своите сопартијци кои се на повеќе државни функции.

Исто така Заев испрати порака и до противниците дека не им се плаши, дека дури и ги смета за шака бедни јадни криминалци и суетни будали.

Заев упати порака дека е буден, дека е полн со енергија, дека има храброст, дека има план, и дека нема да дозволи да му се случи тоа што му се случи на Бичко во 2006-та кога истиот Геро со истиот Грујо ја сруши владата на СДСМ секако со помош на Тито Петковски и Лиле Поповска.

Значи добро е, Заев е силен и буден и полн со желба за политичка борба до крај, тоа е она што сите го чекавме да го чуеме веќе подолго време!

ЗАЕВ ВЧЕРА БЕШЕ ЛИДЕР! Должноста на лидерот е да ги охрабри своите војници и приврзаници, да прати порака да противничката војска со што ќе влее депресија и малодушност во нивните редови, и Заев вчера беше лидер од прва класа!

п.с Изјавата беше толку добро набилдана со ТНТ динамит што веќе сите заборавија на аферата РЕКЕТ лкоја беше така накалемена да биде торпедо насочено кон Бихачка и сега сите зборат за изјавата на Заев, значи се прекина ХИСТЕРИЈАТА и паниката и се смени темата на денот. Ете што може еден лидер со една моќна изјава да направи! Рекет сега ќе продолжи да биде она што вистински е, една измама на еден копук близок до една наивна обвинителка врз еден очаен олигарх на кој не му се иде во ќорка!

 

 

* реклами:

loading...

Колумни

Македонија