ЗАЕВ ДЕМАНТИРА ВМЕШАНОСТ НА БУГАРИЈА ВО AFERATA РЕКЕТ: Бојко Борисов во никој случај не ме повика за македонскиот бизнисмен Орце Камчев, кој е под истрага. Тој не би дозволил такво нешто, бидејќи тој е европски премиер и го почитува владеењето на правото

Објавено на 23.07.2019 во 11:02:13 часот | Македонија

Прашан за сучајот „Рекет“ и објавените инфрмации во медиумите дека Софија наводно бара да биде заштитен бизнисменот Орце Камчев кој е под истрага, премиерот Зоран Заев во интервју за БГНЕС тврди дека такво нешто нема.

– Бојко Борисов во никој случај не ме повика за македонскиот бизнисмен Орце Камчев, кој е под истрага. Тој не би дозволил такво нешто, бидејќи тој е европски премиер и го почитува владеењето на правото. Ние сме европска земја и сакаме да зборуваме за иднината и да направиме модерна политика. Ова е политика што ја прават Макрон и Меркел, политика ориентирана кон иднината, која им дава перспективи на младите – заклучува премиерот Зоран Заев во интервјуто за БГНЕС.

Повеќе детали од интервјуто тука.

 

 

* реклами:

loading...

Македонија

Свет