КОУЗОН FIRE GUARDS TEAM - МАКЕДОНСКИТЕ ПОЖАРНИКАРИ НА ПАТ ОКОЛУ СВЕТОТ ЗА 45 ДЕНА КАКО ГО ОБИКОЛИЈА СВЕТОТ – ОД МАКЕДОНИЈА ПРЕКУ ШАНГАЈ, СИНГАПУР, ЈОКОХАМА ДО СИЕТЛ со брод а потоа со авион Сиетл - Лос Ангелес – Истанбул – Сkопје

Објавено на 13.05.2019 во 22:24:34 часот | Македонија

Доколку сега би се пишувал нов роман за патешествијата со обиколувањето на светот , сигурно би имал ново име и нови главни ликови .
Главните ликови би биле нашите пожарникари кои беа дел од тимот кој учествуваше во реновирањето на еден од бродовита не реномираната Cruises компанија – NORWEGIAN CRUISE LINE – т.е на бродот NCL JOY.

Беа дел од создавањето на едно современо ремек дело Светско чудо на модерното време.
Учествуваа во реновирањето на уште еден гигант од брод кој гордо плови по светските морски/океански топ дестинации.

Без учество на оваа група од 85 македонски пожарникари проектот за реновирање сигурно неможеше да заврши успешно и на време. 
Нашите пожарникари - покажаа тимски дух и ентузијазам и беа алка во ланецот на успехот

Покрај успешноста во работните задачи нашите пожарникари стекнаа пријатели од многу држави од светот и ја пробија временската граница од ИСТОКОТ кон ЗАПАДОТ .
Уникатноста и комплексноста на овој проект е во тоа што беше работено ангажирање кое траеше најдолго ( досега ) и активноста се реализираше на 4 големи бродоградилишта.

Видеото што следи покажува многу за овој т.н DRY DOCK – NORWEGIAN JOY

 

 

* реклами:

Македонија

Свет