ЃУБРЕ МАФИЈАШКО, ПОТРЧКО НА МАФИЈАТА: Мицковски за да гласа за СЈО бара “бомбите” да се запалат!

Објавено на 11.05.2019 во 13:16:15 часот | Македонија

Во обидот да ги спаси сопартијците од кривичниот прогон на СЈО, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, бара да се озакони криминал.

Поточно, тој, за да го поддржи новото законско решение за СЈО бара обвинителите да ги уништат сите докази кои ги имаат прибрано за истрагите и предистрагите, а во кои се осомничени над 100-тина, од кои повеќето партиски луѓе.

Уништувањето докази е кривично дело кое се казнува со затворска казна до пет години. Ова треба да му е јасно на Мицкоски, бидејќи за ова се осудени неколкумина од УБК, кои уништија докази за да го сокријат нелегалното прислушување.

Барањето леб преку погача говори колку им е важна правдата во која се колнеа во изборната кампања

Пишува
Валентина ВУРМО

 

 

* реклами:

Македонија

Свет