Одберете локација на пристап

Земјоделците од скопските општини може да се пријават на телефонскиот број 071 395-395 и на вработените во Град Скопје да им ги остават своите податоци секој работен ден од 8 до 20 часот, а Градот по претходно утврден план и редослед, реонски, бе
Со проектот се опфатени општините Тетово, Кочани, Делчево, Брвеница, Бутел, Дебрца, Илинден, Кисела Вода, Гази Баба, Гевгелија и Чешиново Облешево.(Фото: Министерство за финансии) Дванаесет општини добија поволни кредити и грантови во виси
Инспекторите постапуваат по пријава од граѓани за неиздавање фискални сметки во продавниците на Пластичарска. Како што соопштуваат од УЈП , контролите поминале без отпор од стопанствениците. До сега УЈП извршиле контроли за издавање фискални
На 150-тата седница, Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информацијата за покачување на платите во основното, средното и високото образование во Република Северна Македонија за 5% почнувајќи од исплата за септември 2019 годи
Премиерот Зоран Заев, заедно со министерот за локална самоуправа Горан Милевски и владина делегација, денеска, беа домаќини на делегација на Република Бугарија предводена од министерката за регионален развој и урбанизам Петја Аврамова. На средбата
Бране Јовановиќ се извадил од памет кога дознал дека Орце Камчев зема 250 000е месечна плата а плаќа само 1% персонален данок на тој износ, што е предвидено и со закон кој тој се залагал да се смени но не успеал. - Според законот се оданочува плат
Идеали, одговорност, битка со партии, битка со моќници, битка со бизнис фелата, сопки, стрес, наивност, делумно резултати... Линк до Цивил Медиа
Статусот на реформите, преговорите за идниот статус на СЈО кои се во тек, како и случајот „Рекет”, беа теми на денешните одделни средби на вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола
Просечната плата продолжува да расте, мерките на Владата ги даваат своите резултати, напиша премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил по повод најновите статистички податоци за порастот на просечната плата во јуни. „Покрај
Лидероот на десничарската радикална партија Лига, Салвини успеа да ја сруши владата. Неговите министри се повлекоа од владата и тој побара предвремени избори. Конте си поднесе оставка и со тоа владата падна. Според многумина ова беше најдесничарс
Бектеши: Убедени сме дека Косово во најкраток можен рок ќе ги обезбеди потребните услови за да се овозможи увоз на икра и подмладок во Северна Македонија Скопје, 20.08.2019 До крајот на неделата Агенцијата за храна и ветеринарство на Косово треба
- Уште е рано да се зборува на темата, засега само изразивме спремност да учествуваме во нуклеарната централа Белене во Бугарија. Причината е што земјава има стратешки недостаток на електрична енергија, особено ако земеме во предвид дека се трошат
Специјалистите по семејна медицина од денеска можат да почнат постапка за трансформација на своите ординации по општа медицина во ординации по семејна медицина, соопшти Министерството за здравство. Со ова, наведуваат во соопштението, се финализира
- Дивите свињи се преносители на Африканска Чума од Бугарија и Србија кон нашата земја, затоа апел до сите ловни друштва да излезат на терен и во следните 10 дена да ги истребат пола од сите диви свињи, ако не успеат, АРМ ќе настапи на терен и ќе ј

ЧОВЕКОТ Е УНИКАТ: Геро се пожали дека го болела душата за клеветите кои ги добивал, а тој со месеци води хајка против Кики и Фрики без никакви докази!

- Душата ме боли за тешките клевети на моја сметка, но ќе издржам. Геро се пожали на Канал 77 дека многу бил напаѓан, а тој со месеци води хајка пр...

Повеќе

ГЕРОВСКИ ГИ ПРИЗНA АНАЛИЗИТЕ НА МАКТЕЛ: Имав средба со бизнисменот Орце Камчев пред неколку месеци откако излезе од притвор, разговаравме за неговите маки и проблеми

- Пред неколку месеци откако излезе од притвор сосема случајно имавме средба со Орце Камчев во еден ресторан каде тој ми го објасни својот случај и ...

Повеќе

БОМБА НА РУСКОВСКА: Тие 1,5 милиони евра што Камчев му ги дал на Боки нема да ги вратиме на Камчев туку ќе го ставиме во буџетот на државата

- Мојата намера е тие 1,5 милиони евра што Орце му ги дал на Боки да ги уплатиме во буџетот на државата, да не ги враќаме на Камчев, но ќе видиме. ...

Повеќе

ВИЛМА РУСКОВСКА: Можеби и јас сум крива, требаше порано како обвинител за организирал криминал да проверам од кај му се на Боки парите!

- Не се само новинарите во 1 ТВ криви што му веруваа на Боки, и јас можеби сум крива што требаше порано да проверам како обвинител од кај му се пари...

Повеќе

БОМБА НА ЛУПЕВСКА: Орце Камчев го снимил Боки како и се јавува на Катица Јанева додека разговарале за рекетот, но ОЈО се уште не е убедена дека Катица била свесна за целата операција за рекетирање

Извори од СЈО за КОД велат дека најмалку два пати Бојан Јовановски ја посетил Катица Јанева во нејзината канцеларија во СЈО. Снимките пре...

Повеќе

СДСМ: ВМРО -ДПМНЕ е очајна, со лажни вести ги маскира вистинските нејзини цели, заштитата на криминалите на единствената глава на октоподот-Груевски

Повеќе

ЧОМ СЕ СОГЛАСУВА СО САШЕ ПОЛИТИКО: Камчев свесно му дал мито на Боки 13-ка за да го сруши СЈО и владата на Заев за да се спаси!!!

- Камчев не може туку така да се исплаши од еден Боки, туку свесно му дал пари за да ги срушат СЈО и СДСМ за да си ја спасат кожата. Јас се повеќе р...

Повеќе

Кирацовски: Штом „жртвите“ најпрво го пријавиле злоделото лично кај Заев, значи му веруваат единствено нему!

Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време на (над)децениското владеење на...

Повеќе

ГРАЃАНИТЕ ШОКИРАНИ: МВР дели вода на граѓаните заглавени на граница, за влез во Грција се чека и до четири часа

Три до четири часа се чека за влез во Грција поради бавно обавување на граничните формалности на грчка страна, а меѓуграничнот простор речиси е спое...

Повеќе

ЧОМОВСКИ РАСПАЛИ ПО ГЕРОВСКИ: Еден ден тој ќе се срами од ова што го прави, тоа не е новинарство, тој користи проверени методи познати во ерата на Милошевиќ, ПАВЛЕ И САВЛЕ за оцрнување на политичари и новинари

- Тоа што го прави Геровски еден ден ќе се срами, тоа не е новинарство, тоа е оцрнување на колеги, бизнисмени и политичари на рекла казала без доказ...

Повеќе

ДОМ ОТКАКО ГИ УНИШТИ НОВИТЕ РУДНИЦИ, СЕГА ОТВОРИ ВОЈНА СО КАМЕНОЛОМИТЕ, НА КРАЈ ЌЕ ПОБАРААТ СИТЕ ДА ЈАДЕМЕ ДИВИ ПЕЧУРКИ И КОРЕЊА ПО ПЛАНИНИТЕ

Почитувани, ДОМ го поддржува протестот на жителите од Лабуништа против големиот број каменоломисо кои е опкружено нивното место, а што им го ...

Повеќе

(ВИДЕО) Вицепремиерот Анѓушев, министерот Димковски и директорот Бабовски во посета на откупен центар Ником во Градско

Повеќе

(ВИДЕО) ВИЛМА И ЧОМ СЕ СКАРАА ЗА БОКИ 13-КА: БОКИ СЕКАД СЕ ОБЛЕКУВАЛ СКАПО ТВРДИ ЧОМ, АБЕ ДАЈ НЕ ЗАФРКАВАЈ БЕШЕ ДУЖЕН У ЦЕЛ ГРАД, МУ ВРАТИ ВИЛМА!

Повеќе

КРАЛОТ НА ДРОГАТА, ЕЛ ЧАПО, ОСУДЕН НА ДОЖИВОТЕН ЗАТВОР, ЌЕ ЈА ЛЕЖИ КАЗНАТА ВО НАЈБЕЗБЕДНИОТ ЗАТВОР ВО СВЕТОТ КАДЕ ЛЕЖАТ ТЕРОРИСТИТЕ ОСУДЕНИ ЗА НАПАДОТ НАД СВЕТСКИОТ ТРГОВСКИ ЦЕНТАР ВО ЊУЈОРК!

23 часа ќе биде во самица, само 1 саат ќе може да излезе на воздух. Во ќелијата ќе биде сам, со телевизор и книги. Осуден е на доживотен затвор, п...

Повеќе

Премиерот ја зголемува безбедноста во комуникациите, сменети уредите за комуникација и броевите, дел од неговите соработници ќе бидат отпуштени

Претседателот на Владата Зоран Заев и неговиот кабинет преземаат мерки за зајакнување на ефикасноста и безбедноста во спроведувањето на транспарентн...

Повеќе