Одберете локација на пристап

- Уште е рано да се зборува на темата, засега само изразивме спремност да учествуваме во нуклеарната централа Белене во Бугарија. Причината е што земјава има стратешки недостаток на електрична енергија, особено ако земеме во предвид дека се трошат
Специјалистите по семејна медицина од денеска можат да почнат постапка за трансформација на своите ординации по општа медицина во ординации по семејна медицина, соопшти Министерството за здравство. Со ова, наведуваат во соопштението, се финализира
- Дивите свињи се преносители на Африканска Чума од Бугарија и Србија кон нашата земја, затоа апел до сите ловни друштва да излезат на терен и во следните 10 дена да ги истребат пола од сите диви свињи, ако не успеат, АРМ ќе настапи на терен и ќе ј
Наместо да оди на одмор, активистот за правата на ЛГБТ заедницата, Беким Асани парите за планираниот одмор ги даде на студент да запише семестар на факултет и да заврши други обврски. Асани информираше дека пред десетина дена починал неговио
Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на адвокати, кои повикувајќи се на својата пракса, велат дека досега не им било д
Некаков прес пред бараките на Град Скопје во јануари годинава, тоа е последната партиска активност на партијата ГРОМ. Некаде тој период односно еден -два месеци подоцна во домашен притвор замина и лидерот на партијата, екс градоначалникот на Карпо
Локализирани се 70 проценти од пожарот кај скопското село Љубин, што избувна на потегот кон село Рашче во Општина Сарај, а во неговото гаснење е вклучен и авион на Дирекцијата за заштита и спасување. Со пожарот е зафатена голема површина со сува т
Да сакаш на другар да му честиташ роденден, а тој да не може да ја прими искрената честитка… вака на својот Фејсбук профил познатиот ТВ водител Сергеј Варошлија му честиташе роденден на Бојан Јовановски – Боки 13, првообвинетиот во слу
Кавадарци целосно го решава проблемот со капацитет за сместување деца во градинка. Годинава, налистата на чекање беа 485 дечиња и сите беа примени во градинка, информира денеска градоначалникот Митко Јанчев. На листата на чекање, посочи, остануваа

Нов инцидент на советникот од ДУИ од Охрид, Нефи Усеини, нападна сосед кој за медиумите посведочи за нападот: Ме маваше со тупаници, ми рече дека ќе ме убие

Професорот Илјаз Илјази вели за „А1он“ дека советникот во Општина Охрид, Нефи Усеини, го удирал со тупаници, што резултирало со повреди....

Повеќе

ЕКСКЛУЗИВНО: Мактел откри од каде му се на Милошоски информациите за Катица Јанева!

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, одбива да открие како ги добил податоците за дијагнозата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанев...

Повеќе

(ВИДЕО) КИНЕСКАТА ДРЖАВНА ТЕЛЕВИЗИЈА НАПРАВИ ТВ ПРИЛОГ ЗА ОХРИД

#ICYMI Ohrid City, the most popular tourist destination in North Macedonia (link: https://t.co/2fBKEnaA9W) https://t.co/ryZ4PmgISP #CGTNTravel pic.t...

Повеќе

Средба на премиерот Заев со претставници од Сојузот на стопански комори и од Комората на сметководители: Ова е време на прогрес, посветени сме на применливи европски и светски практики во сите области, вклучително и во сметководствената дејност

Повеќе

(ВИДЕО) Јовески: Засега не дојдовме до цврсти сознанија дека навистина се бришат податоци во СЈО

Јавното обвинителството викендов соопшти дека ги следи информациите за бришење на податоци во компјутерите во СЈО, но досега не презеде конкретна ак...

Повеќе

Јанакиески глумел дека го боли срцето – вратен е во Шутка

Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески не правел операција на срцето. Иако пред неколку дена дел од медиумите пишуваа дека Јанак...

Повеќе

ВМРОВЦИТЕ МУ ПОКАЖАА СРЕДЕН ПРСТ НА ФИЛИП РИКЕР - Николоски: Или предвремени избори или нема гласови од ВМРО-ДПМНЕ за Законот за ЈО

Услов без кој не може да се оди на лидерска средба е определување на датум за предвремени избори, категоричен е потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Алек...

Повеќе

ЕТЕ ТИ БЕЉА, НАМЕСТО МИЛИОНИ ЕВРА ВО БУЏЕТОТ, СЕГА ЌЕ ДАВАМЕ МИЛИОНИ ПО СУДОВИ: „Сардич“ бара 350 милиони евра отштета од Македонија за одземањето на концесијата за рудникот КАЗАНДОЛ!

Украинската компанија „Сардич“, на која Влдата на РСМ и ја одзеде концесијата за експлоатација на рудникот Казандол во Валандово поради ...

Повеќе

Заев: Нема одложување на пописот, сите отселени на повеќе од една година нема да се бројат

Според стандардите на Евростат домаќинство кое влегува во попис е секое кое живее тука, се отселило од државата не повеќе од една година, изја...

Повеќе

По лекарските прегледи на Клинички Центар Боки 13 е вратен во Шутка во добра здравствена состојба

Бојан Јовановски по извршениот лекарски преглед на скопските клиники е вратен во затворот Шутка и е во добра здравствена состојба, информира за МИА,...

Повеќе

Нови четири дестинации со „Визер“ од Скопје и Охрид

Нови четири авиодестинации се достапни за граѓаните од земјава од аеродромите во Скопје и Охрид, а кои ќе ...

Повеќе

(ВИДЕО) СПАСОВСКИ: МВР ги презема сите мерки прославата на Илинден да помине во најдобар ред

Денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во Крушево ја посети полициската станица, а потоа имаше средба со градоначалникот Томе Христ...

Повеќе

Предвремени избори во моментов кога економијата зема замав се анти-патриотски и анти-државнички чин против земјата!

Донесувањето на законот за Јавното обвинителство не треба да се условува со предвремени избори, изјави денеска премиерот Зоран Заев. – Ние не...

Повеќе

Лекарска комора по објавата за боледувањето за Јанева: Никој не смее јавно да мавта со дијагнози на пациенти

Никој не смее да објавува дијагнози во јавноста на пациенти, вели претседателката на Лекарската комора, Калина Гривчева-Старделова, во изјава за &bd...

Повеќе

Косана Мазнева: И после 10 години од смртта на мојот сопруг, корумпираното здравство и корумпираното судство се уште молчат

Kосана Мазнева, поранешна пратеничка на ВМРО ДПМНЕ и поранешна претседателка на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ, а сегашна советничка на претседателот...

Повеќе