Одберете локација на пристап

– Вработените може да бидат наградени преку уплата во доброволниот, трет пензиски фонд, а истото носи поволности и за компаниите. Оваа и другите предности и за вработените и за компаниите од уплата во третиот, доброволен пензиски фонд,
(Насловот на сторијата е пародија на кажаното) - Наместо пропорционален данок нагоре требаше да се оди наделу од 10% па се до нула, а во земјоделието требаше тотално да се укинат даноците и во многу други сектори требаше да се укинат давачките! Би
Статус на Борче Трајковски: ,,Пандов никад немал проблем со Македонија. Македонија од увек имала проблеми со јебиветри како Пандов, кои, за жал, секогаш се испилуваат во гнездата на вмронскиот инкубатор, кој, пак, ете, за наша несреќа со децении в
Mila Carovska Со 35.1 милиони денари овозможуваме бесплатни обуки за ИТ вештини за 1.253 млади невработени лица Преку мерките за вработување им помагаме на младите да се надградуваат во вештините кои се потребни на пазарот н
- Владее хаос во земјава затоа што имаме неспособна влада која не знае да воведе ред, во наше време имаше ред во земјава! Да, Мактел додава, се знаеше во ваше време кој краде, кој пие, кој гнете - ВМРО ДПМНЕ а кој плаќа - НАРОДОТ!
Градот Скопје за првпат годинава на 25 ученици со попреченост од средните училишта ќе им додели стипендии во висина од 3.000 денари за период од девет месеци. Огласот со критериумите ќе биде објавен во понеделник, а апликациите што треба да се дос
Институтот за трансфузиона медицина доби реновирани простории, а инсталирана е и современа апаратура. Реновиран е одделот за продукција, просториите за процесирање на дарувана крв, чување на свежо смрзната плазма, интермедиерниот простор, како и ед
Миленко упорно бара од ВМРО ДПМНЕ да го стави него и неговите другарчиња на пратеничка листа или пак да им пушта пак парички како во добрите стари времиња. Очигледно дека Миленко праќа остри стрели кон Белиот Дворец со новата колумна во која вели
Имајќи ги параметрите на просечна плата која изнесува нешто над 25.000 денари, ако се знае дека потрошувачката кошница изнесува 32. 653 денари, дека европската директива за минимална плата е дека таа треба да биде минимум 60% од просечната плата во
- Немам намера јавно да се извинам за грешките на Груевски, но поединечно на улица ќе му се извинам на секој кој ќе ми докаже дека му било згрешено?!?!, - Мицковски на Алсат М! О господе боже мили, цццц, па добро колку е овој човек кловн без два г
- Не е точно дека сакаме да се заташкаат истрагите и процесите за поранешни функционери од ВМРО ДПМНЕ. Но под услов да се работи за легитимни судски процеси во фер постапка а не вака со Вилма и Кацарска! Мицко бара да се вратат Зврле и Јово Превар
- Зарем не се плашите дека ја саботирате истрагата РЕКЕТ со тоа што велите дека протекуваат документи, нели со тоа ќе ги исплашите потенцијалните сведоци кои нема да имаат тајност на своите искази во ОЈО?! Васко го праша Мицковски. Тој одговори:
- Во партиски отчет во 2014-та сте се фалеле со обвинителни процеси кои ги водела Вилма Русковска, како на пример ЗМИСКО ОКО, ДЕТОНАТОР... Мицко остана без зборови, Васко му ја расплака мајката на Алсат М!
- Не сум ги видел детално документите кои ни ги даде свиркач за истрагата РЕКЕТ. Мицковски на Алсат М.

(ВИДЕО) АЈДЕЕЕ, ВАСЕ ХЕФТАЛИЦА НЕ ЗАСТАНУВА, У СЕКОЈА ЕМИСИЈА СЕ НАДМИНУВА СЕБЕСИ СО БУДАЛАШТИНИТЕ: Тврди дека Заев од Скопје му правел државен удар на Вучиќ во Белград?!?!

Повеќе

ЗАЕВ: БАРАЊЕТО НА МИЦКОВСКИ ЗА ОТВОРАЊЕ НА ПРОДАЖБИТЕ НА ОКТА, ЕСМ И ТЕЛЕКОМ Е ОК, НО ЌЕ ТРЕБА ДА МЕЊАМЕ УСТАВ И ЗАКОН ЗАТОА ШТО ТИЕ СЛУЧАИ СЕ ЗАСТАРЕНИ

- Мицковски бара да се отворат продажбите на ЕСМ, ОКТА и ТЕЛЕКОМ, и јас немам против тоа, но ќе треба да се менуваат устав и закон, затоа што тие сл...

Повеќе

(ВИДЕО) САРМА ОД СИТЕЛ ВЛЕЗЕ ВО ДУЕЛ СО ПРЕМИЕРОТ ЗА СЈО И ЗА РЕГУЛАРНОСТА НА РЕФЕРЕНДУМОТ: Почитуван новинар не се согласувам со вас, трескате глупости

Повеќе

(ВИДЕО) ЗАЕВ: НЕМА ШАНСИ ДА ПРИФАТИМЕ ВАКВО НЕРЕФОРИРАНО ВМРО ДПМНЕ ВЕРНО НА ГРУЕВСКИ ДА ГО ПРЕДЛАГА НОВИОТ ЈАВЕН ОБВИНИТЕЛ!

Видео: КАНАЛ 5 ТЕЛЕВИЗИЈА

Повеќе

(ВИДЕО) Десковска: Ниту еден предмет не треба да биде загрозен – СЈО ќе може да ги продолжи сите постапки што се започнати

Новиот Закон за Јавно обвинителство дава живот на СЈО, вели заНоваминистерката за правда Рената Дескоска. Таа вели дека од 15 септември годинава,...

Повеќе

(ВИДЕО) ФУРКАН САЛИУ МУ СЕ НАЛУТИ НА МИЦКОВСКИ ШТО ДАВА ДОЛГИ ОДГОВОРИ

3 casa cekane, mnogu prasana, malku odgovori... Najvazno e toa sto premierot i liderot ma opozicijata si prostija za Procka, a so Sela ke si prostat...

Повеќе

ЗАЕВ ПО СРЕДБАТА СО МИЦКОВСКИ: Тоа што на Мицковски не му се допаѓа Катица е негов проблем, ние не отстапуваме од овој состав на СЈО!

Запрашан од новинарите дали ќе го прифати барањето на Мицковски, СЈО да биде водено од друга личност а не Катица Јанева, премиерот одговори: - И ме...

Повеќе

(ВИДЕО) САШЕ ПОЛИТИКО ВО ДУЕЛ СО МИЦКОВСКИ: Како ќе го убедите народот дека нема да владеете како Груевски, со динамит за политички противници, со тепање новинари, со организирање на колежи како 27-ми април, со диктатура и пљачка?!

Повеќе

ЖАНЕТА ТРАЈКОВСКА ОД МИМ: Интервјуто на Васко Попетрески со Сиљановска беше по сите новинарски стандарди, политичарите да се навикнат на жестоки интервјуа а не на мазење и галење!

Повеќе

ХАХА, ОДЛИЧЕН ВИЦ: КАКО НАСТАНАЛ МАКЕДОНЕЦОТ!

Повеќе

БОМБА НА ПЕНДАРОВСКИ: Ајде сите да си простиме, денеска е прочка!

На сите оние кои за мене имаа лоши зборови изминативе години и мислам дека тоа треба да стане пракса не само на овој ден и не само од моја страна ...

Повеќе

ВИЦЕ ПРЕМИЕРОТ АНЃУШЕВ: Владата ќе внимава со зголемувањето на минималната плата да не ги цркнеме компаниите, но работниците мораше да се заштитат од експлоатација!

Запрашан за тоа дали владата внимава со притисокот врз компаниите во врска со минималната плата да не предизвика стечаи и банкроти, воце премиерот А...

Повеќе

(ВИДЕО) ПОГЛЕДНЕТЕ КОЛКУ Е СТЕВО САКАН ОД НАРОДОТ: МУ ТРЕБАА ДВА СААТА ДА ГО ИЗОДИ ШИРОК СОКАК, СИТЕ БИТОЛЧАНИ ГО ГУШКАА И СЕ СЛИКАА СО НЕГО!

Повеќе

КОЧО АНЃУШЕВ: НЕ ЗНАМ КОЛКУ Е ПРЕВРАБОТЕНОСТА ВО ЕЛЕМ И МЕПСО, ТОА ТРЕБА ДА ГИ ПРАШАТЕ ДИРЕКТОРИТЕ НА ТИЕ КОМПАНИИ

На прашање на новинарите дали знае со оглед на тоа што доаѓа од енергетскиот сектор, колку е превработеноста во ЕЛЕМ и МЕПСО и колку таа превработен...

Повеќе

БОМБА НА ВИЦЕ ПРЕМИЕРОТ АНЃУШЕВ: НЕМА ДА СЕ ЗАДОВОЛИМЕ СО РАСТ НА БДП ОД 3%, ЌЕ ОДИМЕ НА СТАПКИ НА РАСТ ОД 6 ДО 8%!!!

Запрашан од новинарите дали ќе се задоволи како вице премиер за економски прашања со стапки на раст од 3 до 4%, вице премиерот одговори негативно: ...

Повеќе