Одберете локација на пристап

Њујоршката агенција специјализирана за бизнис-вести Блумберг објави напис за гувернерката Анита Ангеловска Бежоска во кој ги објаснува нејзините планови за макроекономската стабилност, но и предизвиците со кои се соочува како жена во патријархалнио
Градежни материјали, земја, кревети, пластика, стари телевизори, ѓубре и облека се дел од фрленото ѓубре. (Фото: СДК.МК) Патот во Општина Сарај кој води кон изворот Рашче е претворен во дива депонија. Од двете страни на патот има купишта ѓ
Денеска почна дводневната едукативна обука за Итна медицинска помош и менаџирање на ресурси, која се организира во рамки на потпишаниот Меморандум за соработка на Министерството за здравство со државата Израел и Фондот за иновации и технолошки разв
Во постојана комуникација сме со синдикатите во областа на здравството, и продолжуваме со интензивна соработка во областите од интерес на здравствените работници. На средбата со синдикатите од регионот истакнав дека во соработка со нашите синдикат
На денешната средба со косовскиот министер за здравство Уран Исмаили, разговаравме и го запознав со новините кои се воведоа во нашето здравство: интегрираниот сервис за домашна посета, изградбата на новиот Клинички центар, унапредувањето на достапн
Екипажот на бродот за крстосување, чии мотори откажаа вчера во близина на норвешкиот брег, успеа да стави во функција три од четири мотори и според одредени извештаи, воспоставена е контрола над бродот. Бродот, со помош на шлеп полека се доближува
Словенија и Македонија одиграа нерешено 1-1 на „Стожице“ во Љубљана, целтта е остварена, 4 бода од два меча на стартот од квалификациите за ЕП 2020. Барди херој на Македонија со израмнувачкиот погодок во вториот дел.
Во Скопје се обновува и заштитува постојното и се подигнува новозеленило. За само една година екипите на Град Скопје реконструираа 129.000 квадратни метри, а засадени се над 8.000 висококвалитетни садници на повеќе локации во градот. Градските вла
Лидерот на ДУИ Али Ахмети ја повика опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО, туку напротив, дека треба да продолжат разговорите за новиот закон за јавно обвинителство, со кој ќе се реши и судбината на СЈО. -Имавме средби
Индексот МБИ 10 кој е просек од најголемите македонски компании во 2018-та пораснал за над 35%!!! А некои компании како Комерцијална Банка и Макпетрол имале раст на вредноста на акциите од фантастични 80%!!! Храброста на Заев со договорот со Грци
Македонецот што беше уапсен при влез во Грција, а кој се барал и со европска потерница, распишана од германските власти за учество во мрежа што пред 13 години крадела податоци од картички на банкомати, е Сашо Кимовски-Панки од бендот „Куку Ле
Прекрасните фотографии можеби на прв момент ќе ве залажат дека станува збор за некој светски парк…но, не, вака сега изгледа Дојран. Разелени природата во најјужната општина во Македонија, Дојран. Дојран не е само убав – тој е најубав!
Највеселите моменти од подготовката за пат кон Америка, нашите студенти ги имаат токму овие денови. Во сите наши канцеларии се чувствува студентската „ инвазија„ која е поврзана со пополнување на апликативните форми за Американската Ј1
Коузон создаде УНИКАТЕН приод кон заедничкото живеење, спортување и дружење на децата од Македонија со нивните врсници од останатите Балкански и европски држави.Што всушност нуди летниот камп и кои се неговите бенефити?ШТО ДОБИВААТ ДЕЦАТА ОД &bdquo

САШО НАЦИОНАЛЕ: Вмровците чепкаат таму каде што не би смееле, ако се паметни, од своето воспоставување до денес, СЈО е постојано државната институција со убедливо највисок рејтинг во јавноста!

пишува:Сашо Орданоски Зошто му требаше неделното конфузно обраќање на Мицкоски до јавноста? Навистина излезе дека е единствено поттикнат...

Повеќе

(ВИДЕО) Кирацовски: Се потврди, уставните измени го зајакнуваат идентитетот, сите пратеници да ги поддржат за иднина во ЕУ и НАТО

Повеќе

Закажете преглед. Раното откривање и превенцијата спасуваат животи! Да бидеме будни. Здравјето е најважно од се!

Повеќе

СДСМ: Раководството на ВМРО-ДПМНЕ не знае веќе што да измисли, соочено со вистината дека уставните измени го зајакнуваат идентитетот и носат членство во ЕУ и НАТО

Повеќе

Марин: Зграда кај Мајчин дом не треба да има, но во моментов не може да се спречи изградбата

Градоначалникот на општина Аеродром Златко Марин денеска на прес-конференција го повтори неговиот, како што рече, личен став, дека зграда пред Мајчи...

Повеќе

Дел од одлуките донесени на денешната 93-та седница на Владата: Република Македонија ги започнува преговорите за полноправно членство во НАТО, се воведува државна награда за унапредување на човековите права „Мето Јовановски“ и овоштарите ќе добијат по три денари субвенција за еден килограм предадено индустриско јаболко, платени долговите на студентските домови во Скопје во висина од 2 милиона евра

Владата на денешната седница ја разгледа и ја усвои Информацијата за елементите од пристапните разговори за членство во НАТО, кон кои ...

Повеќе

СО ГРАНТ ОД ЕУ ОД 200 000е, СЕ ГРАДАТ ДВЕ УЛИЦИ ВО ОПШТИНА ДЕБАРЦА

Повеќе

(ВИДЕО) ИЗНЕНАДУВАЧКИ ПОТРЕС ВО БЕЛАТА КУЌА: Амбасадорката во ООН, Ники Хели си поднесе оставка!

Nikki Haley: "It has been an honor of a lifetime, I said I'm such a lucky girl to have been able to leave the state that raised me, and to serve a c...

Повеќе

СДСМ ЗА ЖАЛ ЌЕ МОРА ДА СЕ СКАРА СО ЕКО ФАНАТИЦИТЕ КОИ СЕ ПРОТИВ ГРАДЕЊЕ ВО СКОПЈЕ, СДСМ Е ДОЛЖЕН ДА ОБЕЗБЕДИ РАСТ НА ЕКОНОМИЈАТА И ЕФТИНИ СТАНОВИ

(Новата зграда која треба да се гради во Аеродром) Екологија е една работа. Тоа е чисти реки, чиста природа, решение за депониите, за токсичните га...

Повеќе

(ВИДЕО) САШО И ЕСКО РАХИЌ ЦЕЛ СААТ МУ ОБЈАСНУВАА НА ЈОВЕ КЕКЕНОВСКИ ЗА ГЛОБАЛНА ПОЛИТИКА, НА КРАЈ КРЕНАА РАЦЕ, ПУШТИЈА ЕДНО ОРО СО ХАРМОНИКА ДУГМЕТАРА

Повеќе

РАЗОРНА БОМБА НА ЗАЕВ: АКО ОДИМЕ НА ИЗБОРИ, СДСМ И ДУИ ЛЕСНО ЌЕ ОБЕЗБЕДАТ ДВОТРЕТИНСКО МНОЗИНСТВО, НО СЕПАК ПРВО ДА ПРОБАМЕ СО ПРАТЕНИЦИТЕ НА ВМРО ДПМНЕ, ЛАГА Е ДЕКА СМЕ НУДЕЛЕ ПАРИ!

Премиерот Зоран Заев рече дека вистинската опција е Парламентот, а не нови избори бидејќи јасно е дека на предвремените избори СДСМ ќе победи и ќе...

Повеќе

ЗАЕВ ВНЕСЕ ОПШТА ПАНИКА КАЈ БАНДАТА БОЈКОТИРАМ: Разговарав со пратениците од ВМРО ДПМНЕ, оптимист сум дека ќе стигнеме до 80 пратеници кои ќе гласаат ЗА амандманите!

Сега е моментот да се каже дали сме за ЕУ и НАТО. Разговарав со пратениците. Секој пратеник е еднакво важен. Оптимист сум. Назад враќање нема. Ова г...

Повеќе

КОЧО АНЃУШЕВ СО УБИСТВЕНА РЕПЛИКА ДО ВМРОНОТ ТРАЈКО СЛАВЕВСКИ: Ја критикувате владата што го помагала ИТ секторот, па што треба како вас споменици да правиме и бронзата да ја помагаме?!

Трајко Славевски од ВМРО ДПМНЕ во дебата го нападна Кочо Анѓушев дека мерките им биле смешни и ефектите биле дури и негативни, како пример спомена ш...

Повеќе

БОЧВАРСКИ: Водоводот кон населба Балканска е во финална фаза. Во моментот се работи на преминот преку реката Брегалница, зборот е збор!

Bocvarski Blagoj 3 hrs· Зборот е збор ! Водоводот кон населба Балканска е во финална фаза. Во моментот се работи...

Повеќе

Писмо на германската канцеларка до македонскиот премиер: Направи се за да обезбедиш 80 пратеници за парламентот да го усвои договорот со Грција

Германската влада денеска го објави писмото кое канцеларката Меркел му го испратила на македонскиот премиер Заев на 5 октомври. Во него Меркел ветув...

Повеќе