Одберете локација на пристап

Личната одговорност не треба да ја врзуваме со одговорноста на целата институција. Случајот „Рекет“ само го збрза реализирањето на идејата да се интегрираат СЈО и Јавното обвинителство, вели министерката за правда Рената Дескоска. Во и
Патувањата во странство вообичаено ги поврзуваме со убави спомени, но понекогаш и некои непредвидени ситуации се составен дел од нив. Како најнепријатна случка што може да ви се случи на некое патување е да ја изгубите или оштетите патната исправа
При акциска контрола на полицијата спроведена ноќеска во Скопје кај 17 возачи е утврдено е присуство на алкохол во крвта, а тројца одбиле проверка за присуство на алкохол. Сите се исклучени од сообраќај и им се одземени возачките дозволи. Откриени
Јавното обвинителство има сознанија и за други случаи на уцени кои се вршени од лицата осомничени во случајот „Рекет“, но засега не се открива за колку случаи се работи. Неколку бизнисмени веќе дале изјава во обвинителството. „Им
Граничниот премин Стреизмир-Рестилица на македонско-косовската граница на планината Кораб од денеска до 20 август ќе биде отворен за туристички цели. На настанот денеска присуствуваа министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, зам
Откако со недели ги глеветеше дека биле дел од рекетарска банда која рекетирала низ цела држава, сега Геро рекетира и во најновата колумна бара од Кирацовски и Ременски да си поднеле оставки на позициите во СДСМ затоа што биле блиски пријатели со Б
Ако Камчев бил спремен да му даде 8, но на крај му дал 1,5 милиони евра на Боки 13-ка, колку ли милиони му дал на шефот на Врховен Суд, Јово Превара?! Ова се прашува во совијата најнова колумна на Дојче Велер, новинарот Љупчо Поповски. Линк до ко
- Засега нема цврсти докази дека има вмешаност на други лица во аферата РЕКЕТ освен двете прво осомничени Јовановски и Милевски. Вилма Русковска во емисијата Стадио на радио Канал 77.
Цели 10 минути Геровски во емисијата Стадион на радио Канал 77 плукаше по СЈО дека без никакви докази масакрирале јавни личности со што ја крешеле презумцијата на невиност. Но потоа, прашан за Катица и колку е вмешана, тој јавно на радио кажувше к
- Душата ме боли за тешките клевети на моја сметка, но ќе издржам. Геро се пожали на Канал 77 дека многу бил напаѓан, а тој со месеци води хајка против Александар Кирацовски и Фросина Ременски без никакви докази и ич око не му трепнува!
- Пред неколку месеци откако излезе од притвор сосема случајно имавме средба со Орце Камчев во еден ресторан каде тој ми го објасни својот случај и своите маки. Геро призна на радио Канал 77. Како тоа баш слуачајно се сретнале, изгледа заедно паза
- Мојата намера е тие 1,5 милиони евра што Орце му ги дал на Боки да ги уплатиме во буџетот на државата, да не ги враќаме на Камчев, но ќе видиме. Вилма Русковска, шефица на обвинителство за организиран криминал во ОЈО.
- Не се само новинарите во 1 ТВ криви што му веруваа на Боки, и јас можеби сум крива што требаше порано да проверам како обвинител од кај му се парите на Боки за ваков голем проект, ама на кој да му текне дека некој е толку луд да прави такви будал

Министрите Манчевски и Поповски ја потпишаа Декларацијата против говорот на омраза во медиумите: Против говорот на омраза е потребно обединување на државниот сектор, медиумите и граѓанските организации

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност Ро...

Повеќе

ПЕТАР АРСОВСКИ: Од сега натаму животот на Заев ќе биде многу полесен, но нема да му биде здодевно нити нему нити нас!

Чудно, но позициите на политиката во Македонија, па и пошироко, како да се индикација дека интеграцијата во ЕУ и НАТО не се гаранција за подигањ...

Повеќе

НЕМА ЛАБАВО СО МАКСО, РАСПАЛИ ЖЕСТОКО ПО ВЛАДАТА: Оставете ни да си работиме независно, не ни се мешајте во ингеренциите!

Maksim Dimitrievski Yesterday at 3:26 PM· Законот за локална самоуправа е јасен и дециден, ингеренции за детските градинки ги има л...

Повеќе

(ВИДЕО) ПО КИРО, НА РЕД ДОЈДЕ И БОРИС - ПОГЛЕДНЕТЕ КОЛКУ СЕ РАСИПАНИ ВМРОНИТЕ: 20 ГОДИНИ ПЛУКААТ ПО БОРИС ТРАЈКОВСКИ И РАМКОВНИОТ ДОГОВОР, СЕГА СЕ ФАЛАТ СО НЕГО?!?!

Повеќе

(ВИДЕО) ГДУ ГО ПРЕДИЗВИКУВА БУЈАР ОСМАНИ ДА ИМ ПОДНЕСЕ НИВ ТУЖБА

Повеќе

ГЕНЕРАЛ АНГЕЛОВ И ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ СЕ СРЕТНАА СО ВЕТЕРАНИТЕ ОД ВОЈНИТЕ ВО ЕКС ЈУГОСЛАВИЈА, СЕ СПРЕМА СЕТ НА МЕРКИ СО БЕНЕФИЦИИ

Повеќе

(ВИДЕО) ФРАНЦУЗИТЕ ПОЧНАА ДА ПРАВАТ ПОДОБРИ КОЛИ ОД ГЕРМАНЦИТЕ: Новиот PEUGEOT 508 GT ве очекува во Еуроимпекс!

Со ниската каросерија, прецизни линии, мускулеста компактна фигура и силно истакнат индивидуален стил, новиот PEUGEOT 508 GT ве очекува во салонот н...

Повеќе

ЛЕГЕНДАРНИОТ ТРИЧКО ПРОМОВИРАШЕ КНИГА, МУ ДОЈДЕ ЦЕЛАТА ИНТЕЛЕКТУАЛНА СЛОБОДАРСКА ЛИБЕРАЛНА ЕЛИТА

Ослободување од Македонија Сакам на почетокот да ви прочитам еден краток текст, десетина редови, пет-шест реченици, текст преполн со значења и сотк...

Повеќе

(ВИДЕО) Костадинов: Пораз за Мицкоски е тоа што едвај 20 пратеници гласаа за интерпелацијата на Димитров

Портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов изјави дека тоа што во Собранието одвај 20 пратеници на ВМРО-ДПМНЕ гласале за интерпелацијат...

Повеќе

БРАВО ЗА ЈСП, ГО ИМАМЕ ХЕРОЈОТ НА ДЕНОТ: Шофер на ЈСП му вратил новчаник полн со пари на патник од Скопје, патникот се расплакал од среќа!

Скопјанецот Фериз Шабани си го добил назад паричникот полн со пари, кој го изгубил во автобус на ЈСП „Скопје“. Паричникот го нашол возач...

Повеќе

КОЈ МОЖЕ НЕКА СЕ СПАСУВА НА ВРЕМЕ: ПОРАДИ ИСТРАГИТЕ ВО ПОЛА ЕВРОПА, ПИРАМИДАЛНАТА ШЕМА ЛАЈОНЕС, ЛАЈКОНЕТ И КЕШБЕК СЕ ПРЕД КРАХ!

Претходните стории на Мактел за Лајонес, Лајконет и Кеш Бек беа прочитани во рекордни бројки од над 20 000 кликови!!! Очигледно има голем интерес за...

Повеќе

(ВИДЕО) ПОМИНА НАЈТЕШКОТО, СЕГА Е ВРЕМЕ ЗА ПРИДОБИВКИТЕ, СВЕТСКИТЕ ЛИДЕРИ МУ СЕ ПОКЛОНУВААТ НА ЗАЕВ: Прмиерот пречекан во Виена како да е балканскиот Нелсон Мандела!

Повеќе

(ВИДЕО) ГОЦЕВАТА РАСА ПУШТЕНА НА НАЈЈАКО ПО БЕЛИОТ СВЕТ: Тепачка во македонска црква во Мелбурн

Македонци кои живеат и работат во Австралија се испотепале во црквата Св. Димитрија во Спрингвел, Мелбурн. Причината се уште не е јасна. Ви ја прен...

Повеќе

КАКО БЕ САМО НЕ ИМ Е СРАМ, ИМААТ ЛИ ОВИЕ ЛУЃЕ ПАМЕТ - ВМРО ДПМНЕ СЕ ЗАГРИЖИ ДЕКА ГРУЈО ЌЕ ОСТАНЕ БЕЗ ПАРИ ВО БУДИМПЕШТА: Неуставно e Груевски да остане без пратеничка плата, малце е што украде стотици милиони евра, уште треба да му даваме од народните пари!!!

Според пратениците од ВМРО-ДПМНЕ неуставно е со нов член во Законот за плати на пратениците да му се укине платата на пратеник кој е осуден на казна...

Повеќе

ВЛАТЧЕ ОТКРИ КАКО ИМА НАМЕРА ДА СЕ ДОКОПА ДО ВИЛАТА НА ВОДНО: Со она што го прави цела политичка кариера - ПРОДАВАЊЕ НАЦИОНАЛИСТИЧКИ И ПОПУЛИСТИЧКИ М**А ЗА БУБРЕЗИ!

Влатко Ѓорчев, номиниран како можен кандидат за претседател на Македонија од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, вчера на својот профил на Фејсбук остро реаги...

Повеќе