Одберете локација на пристап

Земјоделците од скопските општини може да се пријават на телефонскиот број 071 395-395 и на вработените во Град Скопје да им ги остават своите податоци секој работен ден од 8 до 20 часот, а Градот по претходно утврден план и редослед, реонски, бе
Со проектот се опфатени општините Тетово, Кочани, Делчево, Брвеница, Бутел, Дебрца, Илинден, Кисела Вода, Гази Баба, Гевгелија и Чешиново Облешево.(Фото: Министерство за финансии) Дванаесет општини добија поволни кредити и грантови во виси
Инспекторите постапуваат по пријава од граѓани за неиздавање фискални сметки во продавниците на Пластичарска. Како што соопштуваат од УЈП , контролите поминале без отпор од стопанствениците. До сега УЈП извршиле контроли за издавање фискални
На 150-тата седница, Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информацијата за покачување на платите во основното, средното и високото образование во Република Северна Македонија за 5% почнувајќи од исплата за септември 2019 годи
Премиерот Зоран Заев, заедно со министерот за локална самоуправа Горан Милевски и владина делегација, денеска, беа домаќини на делегација на Република Бугарија предводена од министерката за регионален развој и урбанизам Петја Аврамова. На средбата
Бране Јовановиќ се извадил од памет кога дознал дека Орце Камчев зема 250 000е месечна плата а плаќа само 1% персонален данок на тој износ, што е предвидено и со закон кој тој се залагал да се смени но не успеал. - Според законот се оданочува плат
Идеали, одговорност, битка со партии, битка со моќници, битка со бизнис фелата, сопки, стрес, наивност, делумно резултати... Линк до Цивил Медиа
Статусот на реформите, преговорите за идниот статус на СЈО кои се во тек, како и случајот „Рекет”, беа теми на денешните одделни средби на вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола
Просечната плата продолжува да расте, мерките на Владата ги даваат своите резултати, напиша премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил по повод најновите статистички податоци за порастот на просечната плата во јуни. „Покрај
Лидероот на десничарската радикална партија Лига, Салвини успеа да ја сруши владата. Неговите министри се повлекоа од владата и тој побара предвремени избори. Конте си поднесе оставка и со тоа владата падна. Според многумина ова беше најдесничарс
Бектеши: Убедени сме дека Косово во најкраток можен рок ќе ги обезбеди потребните услови за да се овозможи увоз на икра и подмладок во Северна Македонија Скопје, 20.08.2019 До крајот на неделата Агенцијата за храна и ветеринарство на Косово треба
- Уште е рано да се зборува на темата, засега само изразивме спремност да учествуваме во нуклеарната централа Белене во Бугарија. Причината е што земјава има стратешки недостаток на електрична енергија, особено ако земеме во предвид дека се трошат
Специјалистите по семејна медицина од денеска можат да почнат постапка за трансформација на своите ординации по општа медицина во ординации по семејна медицина, соопшти Министерството за здравство. Со ова, наведуваат во соопштението, се финализира
- Дивите свињи се преносители на Африканска Чума од Бугарија и Србија кон нашата земја, затоа апел до сите ловни друштва да излезат на терен и во следните 10 дена да ги истребат пола од сите диви свињи, ако не успеат, АРМ ќе настапи на терен и ќе ј

ЗАЕВ: БАРАЊЕТО НА МИЦКОВСКИ ЗА ОТВОРАЊЕ НА ПРОДАЖБИТЕ НА ОКТА, ЕСМ И ТЕЛЕКОМ Е ОК, НО ЌЕ ТРЕБА ДА МЕЊАМЕ УСТАВ И ЗАКОН ЗАТОА ШТО ТИЕ СЛУЧАИ СЕ ЗАСТАРЕНИ

- Мицковски бара да се отворат продажбите на ЕСМ, ОКТА и ТЕЛЕКОМ, и јас немам против тоа, но ќе треба да се менуваат устав и закон, затоа што тие сл...

Повеќе

(ВИДЕО) САРМА ОД СИТЕЛ ВЛЕЗЕ ВО ДУЕЛ СО ПРЕМИЕРОТ ЗА СЈО И ЗА РЕГУЛАРНОСТА НА РЕФЕРЕНДУМОТ: Почитуван новинар не се согласувам со вас, трескате глупости

Повеќе

(ВИДЕО) ЗАЕВ: НЕМА ШАНСИ ДА ПРИФАТИМЕ ВАКВО НЕРЕФОРИРАНО ВМРО ДПМНЕ ВЕРНО НА ГРУЕВСКИ ДА ГО ПРЕДЛАГА НОВИОТ ЈАВЕН ОБВИНИТЕЛ!

Видео: КАНАЛ 5 ТЕЛЕВИЗИЈА

Повеќе

(ВИДЕО) Десковска: Ниту еден предмет не треба да биде загрозен – СЈО ќе може да ги продолжи сите постапки што се започнати

Новиот Закон за Јавно обвинителство дава живот на СЈО, вели заНоваминистерката за правда Рената Дескоска. Таа вели дека од 15 септември годинава,...

Повеќе

(ВИДЕО) ФУРКАН САЛИУ МУ СЕ НАЛУТИ НА МИЦКОВСКИ ШТО ДАВА ДОЛГИ ОДГОВОРИ

3 casa cekane, mnogu prasana, malku odgovori... Najvazno e toa sto premierot i liderot ma opozicijata si prostija za Procka, a so Sela ke si prostat...

Повеќе

ЗАЕВ ПО СРЕДБАТА СО МИЦКОВСКИ: Тоа што на Мицковски не му се допаѓа Катица е негов проблем, ние не отстапуваме од овој состав на СЈО!

Запрашан од новинарите дали ќе го прифати барањето на Мицковски, СЈО да биде водено од друга личност а не Катица Јанева, премиерот одговори: - И ме...

Повеќе

(ВИДЕО) САШЕ ПОЛИТИКО ВО ДУЕЛ СО МИЦКОВСКИ: Како ќе го убедите народот дека нема да владеете како Груевски, со динамит за политички противници, со тепање новинари, со организирање на колежи како 27-ми април, со диктатура и пљачка?!

Повеќе

ЖАНЕТА ТРАЈКОВСКА ОД МИМ: Интервјуто на Васко Попетрески со Сиљановска беше по сите новинарски стандарди, политичарите да се навикнат на жестоки интервјуа а не на мазење и галење!

Повеќе

ХАХА, ОДЛИЧЕН ВИЦ: КАКО НАСТАНАЛ МАКЕДОНЕЦОТ!

Повеќе

БОМБА НА ПЕНДАРОВСКИ: Ајде сите да си простиме, денеска е прочка!

На сите оние кои за мене имаа лоши зборови изминативе години и мислам дека тоа треба да стане пракса не само на овој ден и не само од моја страна ...

Повеќе

ВИЦЕ ПРЕМИЕРОТ АНЃУШЕВ: Владата ќе внимава со зголемувањето на минималната плата да не ги цркнеме компаниите, но работниците мораше да се заштитат од експлоатација!

Запрашан за тоа дали владата внимава со притисокот врз компаниите во врска со минималната плата да не предизвика стечаи и банкроти, воце премиерот А...

Повеќе

(ВИДЕО) ПОГЛЕДНЕТЕ КОЛКУ Е СТЕВО САКАН ОД НАРОДОТ: МУ ТРЕБАА ДВА СААТА ДА ГО ИЗОДИ ШИРОК СОКАК, СИТЕ БИТОЛЧАНИ ГО ГУШКАА И СЕ СЛИКАА СО НЕГО!

Повеќе

КОЧО АНЃУШЕВ: НЕ ЗНАМ КОЛКУ Е ПРЕВРАБОТЕНОСТА ВО ЕЛЕМ И МЕПСО, ТОА ТРЕБА ДА ГИ ПРАШАТЕ ДИРЕКТОРИТЕ НА ТИЕ КОМПАНИИ

На прашање на новинарите дали знае со оглед на тоа што доаѓа од енергетскиот сектор, колку е превработеноста во ЕЛЕМ и МЕПСО и колку таа превработен...

Повеќе

БОМБА НА ВИЦЕ ПРЕМИЕРОТ АНЃУШЕВ: НЕМА ДА СЕ ЗАДОВОЛИМЕ СО РАСТ НА БДП ОД 3%, ЌЕ ОДИМЕ НА СТАПКИ НА РАСТ ОД 6 ДО 8%!!!

Запрашан од новинарите дали ќе се задоволи како вице премиер за економски прашања со стапки на раст од 3 до 4%, вице премиерот одговори негативно: ...

Повеќе

(ВИДЕО) КОЧО АНЃУШЕВ: СО СУБВЕНЦИИ ОД 3 ДО 5 МИЛИОНИ ЕВРА ГОДИШНО ЌЕ ПОМОГНЕМЕ ДА СЕ ПРОИЗВЕДАТ ГОДИШНО 200 МЕГАВАТИ СТРУЈА ОД СОНЦЕ ВРЕДНА ОКОЛУ 20 МИЛИОНА ЕВРА

Повеќе