Одберете локација на пристап

- Кога некој нема да ви даде фискална сметка, тој ја краде државата 50% од прометот кој го прави, не само ДДВ туку не се плаќа и персонален данок, пензиско и здравствено итн, едноставно тие пари во кеш се надвор од системот... Сметководителот Павл
Лупевска сака од 1000 потрошени денари, државата да врати 500 денари за сите да се опариме! Малку и биле овие 15% или вкупно 50 милиона евра годишно за сите. - Заев може ќе ме нарече мрчатор, ама мали се ова пари, повеќе треба за да се осетат, шт
Голема акција во Охрид на инспекторатот при општина Охрид. Инспектори и полиција запленуваат се што е нелегално поставено во старата охридска чаршија. Се отстранува нелегално поставената урбана опрема на Ул. Гоце Делчев. Со денешната акциј
Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски, во рамки на официјалната посета на Сојузна Република Германија, денеска во Берлин оствари средба со претседателот на Сојузна Република Германија Франк-Валтер Штајнмајер, на која било
- Само за решенијата за одење во пензија на екс вработени во државна администрација, министерот за финансии мора лично без факсимил туку со своерачен потпис да потпише месечно над 1000 решенија, кај ќе најде Заев време за ова?! Екс министерот за ф
Основното јавно обвинителство Кичево поднесе Обвинителен предлог против лице кое сторило продолжено кривично дело – Неовластено прислушкување и тонско снимање по член 151 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот при крај
Крајната цел на социјалната реформа не е зголемување на финансиската помош. Нудиме поддршка за образование и вработување за трајно да ги извлечеме семејствата од сиромаштија. #СеГрижиме pic.twitter.com/d20YypHGc6 — Mila Carovska (@mila_carov
Основното јавно обвинителство Велес поднесе обвинителен акт против осум лица од Кавадарци за фалсификување и пуштање во промет на лажни американски долари и четворица вработени во експозитура во една банка во Кавадарци за злоупотреба на службена по
Во врска со написите во медиумите кои се однесуваат на почината родилка од Охрид на Клиники Скопје, породена на 11.06.2019год во ЈЗУ Општа болница Охрид, ДСЗИ на ден 24.06.2019год изврши вонредни инспекциски надзори во сите здравствени установи кад
Владата предводена од СДСМ за само година и половина во инфраструктурата успеа да направи многу повеќе од она што ВМРО-ДПМНЕ го правеше цели 11 години. – велат од СДСМ. Откако го наследи автопатот Миладоновци – Штип со бројни про

ЕВЕ ЗОШТО НИ ТРЕБА И НАТО И ЕУ - ЗА ДА НЕ РАБОТИМЕ КАКО РОБОВИ ЗА ИЧ ПАРИ: Половина милион Македонци иако се вработени се сиромашни

Статистички можеби овој негативен феномен се намалува, но во реалноста е сосема друго, кај најмладите, но и кај лицата од третата доба, сиромаштијат...

Повеќе

Демократски сојуз: Да се послуша гласот на пазарџиите

До медиумите Демократски сојуз: Да се послуша гласот на пазарџиите Демократскиот сојуз оценува дека имплементацијата на Законот за зелените...

Повеќе

ПРЕМИЕРОТ ВО МЕГА ИНТЕРВЈУ ЗА ЦИВИЛ МЕДИА: Граѓаните нема да дозволат нов режим ала Груевски во Македонија!

ЦИВИЛ МЕДИА: Ја оставивме турбулентната 2018 година. Освен големиот, историски подвиг со надминувањето на деценискиот спор со Грција, што многумина ...

Повеќе

ДОДЕКА ВМРО Е НА КОЛЕНА И ЗАГЛЕДАНА КОН МОСКВА, НОВА ЕВРОПСКА ДЕСНИЦА СЕ ШИРИ ЗАБРЗАНО ВО ЗЕМЈАВА: ГДУ ОТВОРИ НОВ ЛОКАЛЕН КЛУБ, ОВОЈ ПАТ ВО КУМАНОВО!

Граѓанско Демократска Унија- ГДУ го промовираше својот локален клуб во Куманово Вчера, Граѓанско Демократската Унија го промовираше својот локален ...

Повеќе

ГЕРО СЕ ПРЕТВОРИЛ ВО БЕДНА ХИЕНА, ЧЕКА БИКОТ ДА ПАДНЕ НА ЗЕМЈА ЗА ДА ГРИЗЕ ДОДЕКА ПРЕТА И СЕ БОРИ ЗА ЖИВОТ: Со линчот кон мене, Геро ги плаши сите да не се осмелуваат да му контрираат оти во спротивно ќе ги искористи своите моќни медиуми да ги уништи и елиминира политички, медиски баш кога им е најтешко...

Иако очекував, но сепак потајно се надевав дека мојот идол од 90-тите ќе се издигне некако над личната омраза и ќе се воздржи да злоупотребува лична т...

Повеќе

Срамно и трагично е што тие што со години плачеа и плашеа па дури и повикуваа на крвави револуции и востанија и линчови дека ќе се изгубел македонскиот идентитет сега креираат нов етникум кој го нарекуваат СЕВЕРЏАНИ!

Колку е бедно и тажно и срамно тоа што симпатизерите на ВМРО ДПМНЕ, Левица, ГРОМ, Единствена Македонија и останатите националисти и фанатици деновиве ...

Повеќе

ГРАД СКОПЈЕ ГО ВКЛУЧИ АЛАРМОТ, ВОВЕДЕ ИТНИ МЕРКИ ПРОТИВ ЗАГАДУВАЊЕТО: Од дебеска бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи, дупло поскапен паркинг, забрана за тешки возила, забрана за дотур на стока, миење на улиците секој ден, засилена контрола на фабриките и возилата кои загадуваат!

Согласно Законот за квалитет на амбиентниот воздух, на барање на Владата на Република Македонија и Министерството за здравство, Градот Скопје објави...

Повеќе

(ВИДЕО) И НА СРБИТЕ НЕ ИМ Е ЛЕСНО: ИСУС БИЛ СРБИН, СТАРА СРБИЈА БИЛА ОД МОСКВА ДО ЛОНДОН?!

Повеќе

Скопјани чистете ги оџаците, секој втор ден пламнува по еден!

Сто и педесет оџаци се запалиле во 2018 година, пожарникарите имале полни раце работа, за Плусинфо вели командантот на скопската противпожарна брига...

Повеќе

(ВИДЕО) ТОА СЕ ТИЕ ВМРОВЦИ ДЕМОХРИСТИЈАНИ: Две ќосиња го нападнаа во Швајцарија отец Пимен на Водици со пцости и плуканици!

Повеќе

ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ ЗА КРАТКО ГО ПРЕКИНА ОДМОРОТ И ДАДЕ ИНТЕРВЈУ ЗА ЦИВИЛ МЕДИА КОЕ ЌЕ БИДЕ ОБЈАВЕНО ВЕЧЕРВА

Повеќе

ГРУЈО: 10 ГОДИНИ ПРЕДИЗВИК

Повеќе

НОВА ТЕШКА ДИЛЕМА ЗА ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ, ВЛАДАТА И ПАРЛАМЕНТОТ: ДА ОСТАВАТ БЕЗ РАБОТА ОКОЛУ 5000 ЛУЃЕ КОИ РАБОТАТ ВО КАЗИНАТА И КЛАДИЛНИЦИТЕ И ДА НАПРАВАТ ДУПКА ВО БУЏЕТОТ ОД 100 МИЛИОНА ЕВРА ИЛИ ДА ГИ ЗАШТИТАТ ЛУЃЕТО ОД ЗЛОТО НАРЕЧЕНО КОЦКАЊЕ КОЕ ОСТАВА ИЛЈАДНИЦИ НА УЛИЦА И УНИШТУВА СЕМЕЈСТВА И ЧОВЕЧКИ ЖИВОТИ

Лекција по новинарство на Радио Слободна Европа, направија мега сторија за најновиот проблем со коцкарниците и кладилниците во земјава и барањето на...

Повеќе

СДСМ го осудува нападот врз новинарката на Канал 5 телевизија

Повеќе

(ВИДЕО) АНТИЧКИ МЕТОД НА ОДГЛЕДУВАЊЕ ЗЕЛЕНЧУК Е ЕКОЛОШКА ИДНИНА ЗА ЦЕЛИОТ СВЕТ

Повеќе