Одберете локација на пристап

Според "Извештајот за инвестициите во светот 2019", објавен од страна на Конференцијата на ОН за трговија и развој, највисок раст забележан во регионот лани имала Македонија, каде странските директни инвестиции се зголемиле за 260 отсто од претхо
Во однос на одливот на кадри продолжуваме со нашите политики за инвестирање во човечкиот капитал после зголемувањето на платите и дежурствата на здравствените работници минатата и оваа година продолжуваме и натаму. Во овој момент се прават пресмет
Системот на Бирото на јавни набавки исфрлидоговорвреден околу 580.000 евра, пари кои ќе бидат потрошени за одржување на скопските фонтани од проектот Скопје 2014, објави360 Степени.Јавната набавка ја спровеле ЈП „Водовод и канализација“
Учениците кои конкурираат за упис во средно образование, во скопската гимназија „Орце Николов“ нема да полагаат приемен испит, туку сите ќе бидат распределени во деветте постоечки паралелки. „Сите одлични ученици кои са
Бизнисменот Сеад Кочан беше првостепено осуден на 6 години затвор, а Апелација му ја намали казната на 4 години и 8 месеци. - Сеад Кочан пред Основнито кривичен суд (Фото: СДК.МК) Бизнисменот Сеад Кочан има упатен акт да се јави во казнено
Недонесениот Закон за Јавното обвинителство,со кој требаше да се регулира работата на СЈО, не е пречка земјата да добие датум за преговори, но затворањето на тоа прашање е битно за владеењето на правото, потенцира премиерот Зоран Заев, најавува
Пензискиот систем во земјата е стабилен и за првпат после долги години се исплатија пензии без задолжувања, истакна денеска министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, која учествуваше во работата на 11-тата средба на директорите на пе
Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска го прими Џемали Саити, претседател на Здружението на судиите и судија во Врховен суд на Република Северна Македонија. На средбата беше разговарано за предизвиците со коишто с
Туф, туф, Боки 13-ка бил фрик, трошел многу пари на кондури. Носел сомнителни пари од Србија?! А што, Стојменов и Ѕинго да не се поарни? Они не возат поршиња, немаат хациенди на Водно на кои може да им позавиди и Рокфелер? Па Ѕинго Мали уште во 199
„Преку Програмата за конкурентност, иновации и претприемништво за 2019 година овозможивме директна финансиска поддршка на микро,мали и средни претпријатија, во вкупен износ од 21 милион денари преку кофинансирање на 70% од докажаните трошоци
Став на претседавачот на НК на ГДУ. Ѓорѓи Трендафилов Па шта си ти? Од 25 министри и 15 министерства, 43 органи во состав, секретаријати и национални координатори, самостојни органи, управни органи и организации, не е за изненадување што кај пове
Да прашам, срамежливо, ако смеам: Дали е влезот на оваа држава во ЕУ работа само на власта? Оти, за НАТО видовме. Барем за ЕУ малку помош?! Може ли опозицијата, освен што седи на маргините и по цел ден само јаде гурабии за домашна употреба, намест
Националниот координатор за гранично управување при Владата на Република Северна Македонија, Владимир Пивоваров и Билјана Муратовска, генерална секретарка на Асоцијацијата на превозници „Макам Транс“- Скопје, денеска во присуство на зам

ОПШТИНА ШТИП ГИ РЕНОВИРАШЕ ОСНОВНИТЕ УЧИЛИШТА ВО ГРАДОТ

Bocvarski Blagoj 39 mins· Денеска ја продолживме посетата во основните училишта "Тошо Арсов" и "Ванчо Прке".П...

Повеќе

Тезата на ВМРО ДПМНЕ и некои наши националисти дека на Албанците им треба леб а не политички права е теза која ги прави мајмуни комитите, партизаните, дисидентите...

Тезата која ја шират со години некои наши националисти а особено политичарите од ВМРО ДПМНЕ дека на Албанците им треба леб а не политички права е теза...

Повеќе

ШТО СЕ СЛУЧУВА ВО ЗЕМЈАВА: ОДЕДНАШ СТАНА ТРЕНДИ ДА СЕ ПЛУКА СЈО, ОД КАДЕ ОВА ЛУДИЛО?!?!

Повеќе

ВЛАДА НА РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА: ОВА СЕ ФАКТИТЕ ЗА ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ

Повеќе

(ВИДЕО) ПЕТАР АРСОВСКИ: Потегот на Талат Џафери да го потпише законот за јазици е поблиску до уставот од потегот на Иванов да не го потпише истиот

Повеќе

(ВИДЕО) ЗАМЕНИК МИНИСТЕРОТ ЗА ЕКОНОМИЈА НА БУГАРИЈА, ДОНЧЕВ: Ако со некој си сосед толку долго време, нормално е дека ќе имаш за што да се скараш!

Повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) АПЕЛ ДО ПЕТРЕ ШИЛЕГОВ: Градоначалниче те молам дај наредба да се исчисти и среди преминот под Нова Железничка, да се измете и да се средат излозите, ова изгледа страшно во центарот на градот!

Повеќе

МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА РЕШИЛЕ ДА ДОЈДАТ ДО 1 МИЛИЈАРДА ЕВРА ТРГОВСКА РАЗМЕНА: ОТВОРЕНА БИЗНИС КАНЦЕЛАРИЈА НА БУГАРИЈА ВО СКОПЈЕ

Повеќе

(ВИДЕО) КУЧЕ ЗДИВОСАНО: МИЛЕНКО ИМ СЕ НАФРЛИ НА НОВИНАРИТЕ ПРЕД СУД - КОИ СТЕ БЕ ВИЕ МЕНЕ НЕШТО ДА МЕ ПРАШУВАТЕ?!?!

Повеќе

(ВИДЕО) ДЕМОКРАТИЈАТА ИЧ НЕ Е ЛЕСНА ЗА МЕНАЏИРАЊЕ, ПОГЛЕДНЕТЕ НИЗ ШТО ПОМИНУВА БРИТАНСКИОТ СПИКЕР НА ПАРЛАМЕНТОТ

Повеќе

РЕНАТА ДЕСКОВСКА ДЕМАНТИРА: ЛАЖНИ ВЕСТИ СЕ СТОРИИТЕ ДЕКА ГРАЃАНИ НЕМА ДА МОЖАТ ДА ПРИЈАВАТ КОРУПЦИЈА!

Рената Дескоска Со оглед на тоа што се појавија погрешни толкувања дека наводно граѓаните немало да можат да пријавуваат корупција, сакам да укаж...

Повеќе

(ВИДЕО) АЕРО МЕКСИКО СИ ИГРА МАЈТАП СО АМЕРИКАНЦИТЕ: Ќе ви дадеме попуст за онолку проценти колку што имате мексиканско ДНК во вас

.@Aeromexico wins Troll of the Month award. Hands down. pic.twitter.com/e9vrpXoUNh — ian bremmer (@ianbremmer) January 17, 2019

Повеќе

НЕКОЈ НЕКА ЈА ПРИПАЗИ ПРОФЕСОРКАТА ВАНКОВСКА, НЕ Е НА ДОБРО РАБОТАТА, САКАЛА ДА СЕ ЗАПАЛИ...

Повеќе

СИНОЌА ИМАЛО ДРАМА ВО СОБРАНИЕ: Се јавил и кажал дека поставил бомба во собрание, потоа утврдиле дека човекот е со нарушено психичко здравје

Повеќе

(ВИДЕО) ОВА Е ИДНИНАТА НА ЗЕЛЕНАТА ЕНЕРГИЈА: ВЕТЕРНИЦИ ВО ОБЛИК НА ДРВЈА

Повеќе