Одберете локација на пристап

Никој не вели дека на западните соседи ќе им го земеме Гоце Делчев, ниту пак некој ги тера да се декларираат како Бугари. Ова во емисијата „Слободна зона“ на ТВ Европа го изјави европратеникот од ред
- Зошто не е сменет Кочо Анѓушев кога намеме странски инвестиции во земјава?! Годинава имаме рекордни странски инвестиции од 650 милиона евра и тоа го признаа и од Обединети Нации. Лупевска очигледно во своите настапи се однесува како портпарол н
- Кога некој нема да ви даде фискална сметка, тој ја краде државата 50% од прометот кој го прави, не само ДДВ туку не се плаќа и персонален данок, пензиско и здравствено итн, едноставно тие пари во кеш се надвор од системот... Сметководителот Павл
Лупевска сака од 1000 потрошени денари, државата да врати 500 денари за сите да се опариме! Малку и биле овие 15% или вкупно 50 милиона евра годишно за сите. - Заев може ќе ме нарече мрчатор, ама мали се ова пари, повеќе треба за да се осетат, шт
Голема акција во Охрид на инспекторатот при општина Охрид. Инспектори и полиција запленуваат се што е нелегално поставено во старата охридска чаршија. Се отстранува нелегално поставената урбана опрема на Ул. Гоце Делчев. Со денешната акциј
Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски, во рамки на официјалната посета на Сојузна Република Германија, денеска во Берлин оствари средба со претседателот на Сојузна Република Германија Франк-Валтер Штајнмајер, на која било
- Само за решенијата за одење во пензија на екс вработени во државна администрација, министерот за финансии мора лично без факсимил туку со своерачен потпис да потпише месечно над 1000 решенија, кај ќе најде Заев време за ова?! Екс министерот за ф
Основното јавно обвинителство Кичево поднесе Обвинителен предлог против лице кое сторило продолжено кривично дело – Неовластено прислушкување и тонско снимање по член 151 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот при крај
Крајната цел на социјалната реформа не е зголемување на финансиската помош. Нудиме поддршка за образование и вработување за трајно да ги извлечеме семејствата од сиромаштија. #СеГрижиме pic.twitter.com/d20YypHGc6 — Mila Carovska (@mila_carov
Основното јавно обвинителство Велес поднесе обвинителен акт против осум лица од Кавадарци за фалсификување и пуштање во промет на лажни американски долари и четворица вработени во експозитура во една банка во Кавадарци за злоупотреба на службена по
Во врска со написите во медиумите кои се однесуваат на почината родилка од Охрид на Клиники Скопје, породена на 11.06.2019год во ЈЗУ Општа болница Охрид, ДСЗИ на ден 24.06.2019год изврши вонредни инспекциски надзори во сите здравствени установи кад

РАДМИЛА: Сите заедно одржавме лекција за решавање на спор по демократски пат!

Повеќе

БРАВО МАКСО: Против пожарната единица у Куманово од денеска со нова опрема

Градоначалникот Максим Димитриевски денеска присуствуваше на претставувањето на новата опрема за пожарникари во ТППЕ Пожарна – Куманово. Наб...

Повеќе

ЈП КОМУНАЛНА ХИГИЕНА СКОПЈЕ ВЕЧЕРВА И НОЌЕСКА ЌЕ ГО РАСЧИСТУВА СКОПЈЕ ОД СНЕГ СО 40 РАБОТНИЦИ И НАД 20 МАШИНИ ОД ДЕЖУРНАТА СЛУЖБА

–ЈП „Комунална хигиена” – Скопје вечерва соопшти дека со 40 работници од дежурната служба спроведува активности за...

Повеќе

САМКА ИБРАИМОВСКИ РАСПАЛИ ПО ВЛАТЧЕ ЃОРЧЕВ: Почитувани Роми, почитувани граѓани на Македонија, пратеникот Владимир Ѓорчев се понаша во собрание како да е дома!

Почитувани Роми, почитувани граѓани на Македонија,пратеникот Владимир Ѓорчев, Преседател на комисијата за труд и социјална политика, и денеска не ...

Повеќе

(ВИДЕО) ЕВЕ КАКО СИ ПОМИНА ВЛАДИНАТА ДЕЛЕГАЦИЈА НА СВЕТСКИОТ ЕКОНОМСКИ ФОРУМ ВО ДАВОС, ШВАЈЦАРИЈА

Заврши учеството на премиерот Заев и владината делегација на форумот во Давос: Остварени средби од интерес за економската иднина на земјата Претсе...

Повеќе

(ВИДЕО) И ЖОРО Е ДА СЕ ОДИ НА ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ЗАЕДНО СО ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ - МОРА ДА ГО ДОТЕПАМЕ ГРУЕВИЗМОТ!

Повеќе

Зимската служба на Општина Аеродром интензивно работи на расчистување на снегот од улиците и пешачките патеки што се под нејзина најдлежност, каде што досега се фрлени 45 тони сол

Златко Марин 8 mins· Зимската служба на Општина Аеродром интензивно работи на расчистување на снегот од улиците и...

Повеќе

(ВИДЕО) Централниот одбор на СДСМ вечерва ќе одлучува дали Македонија оди во права насока, почнаа да работат без Заев, го чекаат вечерва да им се придружи од Софија каде слета поради лошото време во Скопје

Повеќе

ЈА ИМАМЕ ВЛАДИНАТА АГЕНЦИЈА ОД КОЈА ГРАЃАНИТЕ СЕ НАЈМНОГУ ЗАДОВОЛНИ: АГЕНЦИЈА ЗА ХРАНА И ВЕТЕРИНАРСТВО

КОРИСНИЦИТЕ НА УСЛУГИ ДАДОА НАЈВИСОКИ ОЦЕНКИ ЗА РАБОТЕЊЕТО НА АХВ Скопје, 25 јануари 2019 - Корисниците на услуги на Агенцијата за храна и ветерина...

Повеќе

(ВИДЕО) АЦО АЛУМИНИУМ, ЕДНО ОД НАЈОПАСНИТЕ РЕЖИМСКИ КУЧИЊА КОЈ КАСАШЕ И ЛАЕШЕ 10 ГОДИНИ, СЕ ПОЖАЛИ КАЈ МИЛЕНКО: По падот на ВМРО од власт, останав без пари, сега живеам од пензијата на мајка ми, да е жива и здрава...

Повеќе

СЕ ЈАВИ И СИМПАТИЧНИОТ БУЦКО - Коѕијас: Триумфираше политиката на мирот. Да ја прифатиме заедничката иднина!

"Зоран и Никола, историјата е училиште, а не затвор. Заедно, застанавме на вистинската страна на историјата“, напиша предмалку на Твитер поран...

Повеќе

СЕ ЈАВИ И ТИМОТ НА АНГЕЛА МЕРКЕЛ: Голема победа на дипломатијата!

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас порача дека денешната ратификација на Преспанскиот Договор во грчкиот Парламент е од...

Повеќе

МРТВ ОДЛУЧИ: ТАМАРА ЌЕ НЕ ПРЕСТАВУВА ОВАА ГОДИНА НА ЕВРОСОНГ ВО ИЗРАЕЛ

Повеќе

ОТЕЦ ПИМЕН ГИ ОБЈАСНИ ФОТКИТЕ НАПРАВЕНИ ВО КАТОЛИЧКА ЦРКВА ВО ХРВАТСКА

Otec Pimen 11 mins· Збор два за прусуството на молитвата за единство на црквата. Неделата за заедништво на црк...

Повеќе

ЌЕ ЛАПНАТ МИЛИОНЧЕ ДРУГАРЧИЊАТА: Претседателот на Комитетот за Нобеловата награда за мир го поздрави усвојувањето на Договорот од Преспа

Торбјорн Јагланд, генералниот секретар на Советот на Европа, организација во која се обединети 47 земји, го поздрави договорот што го гласаше грчкио...

Повеќе