Одберете локација на пристап

- Кога некој нема да ви даде фискална сметка, тој ја краде државата 50% од прометот кој го прави, не само ДДВ туку не се плаќа и персонален данок, пензиско и здравствено итн, едноставно тие пари во кеш се надвор од системот... Сметководителот Павл
Лупевска сака од 1000 потрошени денари, државата да врати 500 денари за сите да се опариме! Малку и биле овие 15% или вкупно 50 милиона евра годишно за сите. - Заев може ќе ме нарече мрчатор, ама мали се ова пари, повеќе треба за да се осетат, шт
Голема акција во Охрид на инспекторатот при општина Охрид. Инспектори и полиција запленуваат се што е нелегално поставено во старата охридска чаршија. Се отстранува нелегално поставената урбана опрема на Ул. Гоце Делчев. Со денешната акциј
Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски, во рамки на официјалната посета на Сојузна Република Германија, денеска во Берлин оствари средба со претседателот на Сојузна Република Германија Франк-Валтер Штајнмајер, на која било
- Само за решенијата за одење во пензија на екс вработени во државна администрација, министерот за финансии мора лично без факсимил туку со своерачен потпис да потпише месечно над 1000 решенија, кај ќе најде Заев време за ова?! Екс министерот за ф
Основното јавно обвинителство Кичево поднесе Обвинителен предлог против лице кое сторило продолжено кривично дело – Неовластено прислушкување и тонско снимање по член 151 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот при крај
Крајната цел на социјалната реформа не е зголемување на финансиската помош. Нудиме поддршка за образование и вработување за трајно да ги извлечеме семејствата од сиромаштија. #СеГрижиме pic.twitter.com/d20YypHGc6 — Mila Carovska (@mila_carov
Основното јавно обвинителство Велес поднесе обвинителен акт против осум лица од Кавадарци за фалсификување и пуштање во промет на лажни американски долари и четворица вработени во експозитура во една банка во Кавадарци за злоупотреба на службена по
Во врска со написите во медиумите кои се однесуваат на почината родилка од Охрид на Клиники Скопје, породена на 11.06.2019год во ЈЗУ Општа болница Охрид, ДСЗИ на ден 24.06.2019год изврши вонредни инспекциски надзори во сите здравствени установи кад
Владата предводена од СДСМ за само година и половина во инфраструктурата успеа да направи многу повеќе од она што ВМРО-ДПМНЕ го правеше цели 11 години. – велат од СДСМ. Откако го наследи автопатот Миладоновци – Штип со бројни про

ВМРОВЧЕ СИ Е ВМРОВЧЕ - МИЦКОВСКИ: Прво да се вратиме на власт, после ќе видиме што ќе правиме со договорите со Грција и Бугарија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното гостување на МРТ на прашањето дали е подготвен да биде премиер на Република Северна М...

Повеќе

(ВИДЕО) АПЕЛ ДО ЈАНИ МАКРАДУЛИ ДА ГО ИСПИТА ОВА: ТЕМНИ ОБЛАЦИ НАД ДРИСЛА?!

Облаци од црн чад деновиве се издигнуваат над депонијата „Дрисла“, најверојатно од горење на медицински отоад, со што дополнително се за...

Повеќе

ГАДОВИ РАСИПАНИ, ГРУЕВЦИ САКААТ ПО ТРЕТ ПАТ ДА НЕ ЗАФРКНАТ, ОВОЈ ПАТ СО ЖЕНСКИ ФИКУС: Повик на триесетина професори - Гордана Силјановска за претседател на државата!

Триесетина професори упатија повик до јавноста да ја поддржат кандидатурата на универзитетската професорка Гордана Силјановска-Давкова з...

Повеќе

(ВИДЕО) ЦАЈКАНСКИОТ ЛЕБ Е НАЈТВРД И НАЈГОРЧЛИВ: Тројца претепани полицајци вечерва во Шуто Оризари, едниот се бори за живот!

Сите тројца се наоѓаат на клиника од кои едниот е во животна опасност. Кон местото се упатени екипи на ЕБР. Се уште чекаме официјална потв...

Повеќе

Не е крива двојазичноста за инцидентот на пресот со Аце Коцевски, крив е министерот кој не е дораснат на функцијата!

Само глупи понашања како денеска министерот за образование се најголемата опасност за Македонија и едно општество за сите. Не законот за двојазичност...

Повеќе

ЛЕЛЕ ЌЕ ИСПОЦРКАМЕ ВО 21-ВИ ВЕК ОД БОЛЕСТ ЗА КОЈА Е НАЈДЕНА ВАКЦИНА ПРЕД ПОЛА ВЕК: Уште четири лица со морбили, досега 111 заболени

Во последните 24 часа се регистрирани четири лица заболени со мали сипаници, од кои две се хоспитализирани, а две лица се прегледани амб...

Повеќе

(ВИДЕО) ДОБРО ШТО ИМ Е НА ДУИ, ЗОШТО МОРА ВАКА ДА СЕ ГЛУПИРААТ, ПА ОВА Е СРАМОТА, ОВА СЕ ДЕТСКИ ГЛУПОСТИ!

Повеќе

БРАВО БРАВО БРАВО: Пратениците на СДСМ и коалицијата ќе гласаат против зголемување на платите на вицепремиерите

Пратениците од СДСМ нема да го поддржат зголемување на платите на вицепремиерите. ,,Бенефиции ќе има исклучиво за граѓаните, функционерите имаат до...

Повеќе

БОГОЕВ: Процесот за обнова на салата Партизан, култен спортски објект го водиме темелно, со вклучување на повеќе институции, здруженија и стручни лица кои придонеле во изградбата и афирмацијата на овој спортски центар

Stefan Bogoev 5 hrs· Имав средба со проектантот на спортската сала Партизан, истакнатиот архитект Трајко Димитров. Процесот за о...

Повеќе

МНОГУ ЛОШИ ВЕСТИ: Сеад Кочан и Латас може да куртулат од СЈО

Со измените на кривичниот законик изгласани пред нова година, можно е застарување на случаите Тотал и Труст на СЈО, во кои се обвинети бизнисменот...

Повеќе

ЛЕТААТ ПРВИТЕ ИСКРИ ВО СДСМ: МАКСО РАСПАЛИ ПО МИЛА ЦАРОВСКА - Апелирам до министерката Царoвска да го преиспита и укине одземањето ингренции и јавно да се извини на општина Куманово и на граѓаните, бидејќи ова е се, само децентрализација не!

ГрадоначалникMaksim Dimitrievski – Апелирам до министерката Царевска истото да го преиспита, укине и јавно да се извини на општина Куманово и...

Повеќе

Рудникот за олово и цинк САСА и оваа година ќе продолжи со финансирање на значајни проекти за развојот на локалната заедница

Повеќе

САШО ОРДАНОВСКИ ОТКРИ ДЕКА МАКЕДОНКИТЕ ЛУДУВАЛЕ ПО ЦИПРАС, А ЕГЕЈЦИТЕ ПЛАЧЕЛЕ НА ГОВОРОТ НА ЦИПРАС ВО ГРЧКИОТ ПАРЛАМЕНТ!

Деновиве ми беше одржана политичка лекција од некои прекрасни пријателки за тоа колку ние, мажите во Македонија, не ја разбираме привлечната моќ на ...

Повеќе

СДСМ: Мицкоски може да почне да размислува за сопствената оставка по поразот на изборите

Христијан Мицкоски е во паника поради влезот на Македонија во ЕУ и НАТО, а токму влезот во НАТО и растот на платите се најголемиот пораз...

Повеќе

Обвинителот од СЈО, Бубевски и откри на јавноста: Пратеникот Ејуп Аљими се однесува како да е недопирлив за правдата, за заканува на обвинители и на сведоци, сите се уплашени!

Обвинителот од СЈО Гаврил Бубевски ја поднесе кривичната пријава за загрозување на сигурноста против Мефатиљ Арслани, кој му е адвокат на координато...

Повеќе