Одберете локација на пристап

- Зошто не е сменет Кочо Анѓушев кога намеме странски инвестиции во земјава?! Годинава имаме рекордни странски инвестиции од 650 милиона евра и тоа го признаа и од Обединети Нации. Лупевска очигледно во своите настапи се однесува како портпарол н
- Кога некој нема да ви даде фискална сметка, тој ја краде државата 50% од прометот кој го прави, не само ДДВ туку не се плаќа и персонален данок, пензиско и здравствено итн, едноставно тие пари во кеш се надвор од системот... Сметководителот Павл
Лупевска сака од 1000 потрошени денари, државата да врати 500 денари за сите да се опариме! Малку и биле овие 15% или вкупно 50 милиона евра годишно за сите. - Заев може ќе ме нарече мрчатор, ама мали се ова пари, повеќе треба за да се осетат, шт
Голема акција во Охрид на инспекторатот при општина Охрид. Инспектори и полиција запленуваат се што е нелегално поставено во старата охридска чаршија. Се отстранува нелегално поставената урбана опрема на Ул. Гоце Делчев. Со денешната акциј
Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски, во рамки на официјалната посета на Сојузна Република Германија, денеска во Берлин оствари средба со претседателот на Сојузна Република Германија Франк-Валтер Штајнмајер, на која било
- Само за решенијата за одење во пензија на екс вработени во државна администрација, министерот за финансии мора лично без факсимил туку со своерачен потпис да потпише месечно над 1000 решенија, кај ќе најде Заев време за ова?! Екс министерот за ф
Основното јавно обвинителство Кичево поднесе Обвинителен предлог против лице кое сторило продолжено кривично дело – Неовластено прислушкување и тонско снимање по член 151 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот при крај
Крајната цел на социјалната реформа не е зголемување на финансиската помош. Нудиме поддршка за образование и вработување за трајно да ги извлечеме семејствата од сиромаштија. #СеГрижиме pic.twitter.com/d20YypHGc6 — Mila Carovska (@mila_carov
Основното јавно обвинителство Велес поднесе обвинителен акт против осум лица од Кавадарци за фалсификување и пуштање во промет на лажни американски долари и четворица вработени во експозитура во една банка во Кавадарци за злоупотреба на службена по
Во врска со написите во медиумите кои се однесуваат на почината родилка од Охрид на Клиники Скопје, породена на 11.06.2019год во ЈЗУ Општа болница Охрид, ДСЗИ на ден 24.06.2019год изврши вонредни инспекциски надзори во сите здравствени установи кад
Владата предводена од СДСМ за само година и половина во инфраструктурата успеа да направи многу повеќе од она што ВМРО-ДПМНЕ го правеше цели 11 години. – велат од СДСМ. Откако го наследи автопатот Миладоновци – Штип со бројни про

ОВАА ИНВЕСТИЦИЈА ЌЕ НИ СЕ ВРАТИ СТО КРАТНО: Од септември, платите на судиите и судските службеници зголемени за пет отсто!

Одсептември ќе се реализира зголемувањето од пет проценти на платите на судиите и судските службеници, а во тековниот Буџет има обезбедено околу 1...

Повеќе

МАКЕДОНИЈА ЗАСТАНА ВО ЛИНИЈА СО САД И ЕУ - Димитров: Република Македонија го признава Гуаидо како в.д. претседател на Венецуела

Македонија го признава Хуан Гуаидо за вршител на должноста претседател на Венецуела, напиша денеска на Твитер македонскиот министер за надворешни ра...

Повеќе

САМО ДОБРИ ВЕСТИ ДЕНОВИВЕ - Заев од Бугарија: Во јуни може да ги почнеме преговорите со ЕУ

Македонија во јуни може да ги почне преговорите со Европската унија, порача денеска премиерот Зоран Заев кој е во посета на Софија, каде оствари сре...

Повеќе

ГДУ: Винарии што не плаќаат ниту струја ниту грозје се идеални за популизам

Соопштение на ГДУ: Ние од Граѓанско демократската унија- ГДУ сме свесни дека винариите кои не платиле ниту грозје ниту струја би биле иде...

Повеќе

ШТАНЦАЛЕ ДИПЛОМИ: Кривична пријава е поднесена и против правното лице Универзитет за туризам и менаџмент – Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување исправа“, информираат денеска од МВР!

Полицијата поднесе кривични пријави против 45-годишна кумановка вработена во Управа за безбедност и контраразузнавање за „фалсификување испр...

Повеќе

ПОТРЕБНИ СЕ ДОНАТОРИ НА КРВ ЗА ПОМОШ НА МАЈА КОЈА БОЛЕДУВА ОД ЛЕУКЕМИЈА

Повеќе

НЕЗАВИСЕН ПОЛИЦИСКИ СИНДИКАТ ПРОТЕСТИРАШЕ СО ПРИПАДНИЦИ ОД ШУМСКАТА ПОЛИЦИЈА: Сакаат нови униформи и повисоки плати

Претставници од 21 станица на шумската полиција од цела Македонија денеска 04.02.2019 год. се собраа пред Владата за да го изразат револтот поради д...

Повеќе

КАКВИ ЛУДАЦИ, КАКВИ ЕПСКИ ЃУБРИЊА: БАЧЕВ И ПЕТРОВСКИ БАРААТ ОД ОРБАН И ЕРДОГАН ДА СТАВАТ ВЕТО ЗА ПРИЕМОТ НА МАКЕДОНИЈА ВО НАТО?!?!

Претседателот на Единствена Македонија Јанко Бачев и кандидатот за претседател од „Македонија-Блокира„ на претстојните избори ...

Повеќе

ВО ЧАИР НЕМА ЛАБАВО: СО РАЧЕН ФРЛАЧ СТРЕЛАНО ВО КАФЕАНА ВО СКОПСКА „МАВРОВКА“, НЕМА ПОВРЕДЕНИ

Извршен е увид и се работи на расчистување на случајот", изјавија за САКАМДАКАЖАМ.МК од МВР. - Скршен излог на еден од дуќаните (Фото: Ѓ. Личовски...

Повеќе

Партнерката на српската премиерка е бремена со вештачко оплодување

Претседателката на Владата на Србија Ана Брнабиќ (43) и нејзината неколку години помлада партнерка, докторката Милица Ѓурѓиќ, наскоро ќе станат роди...

Повеќе

Филмски грабеж во експозитурата на „Халк банка“на Качанички Пат – кон вработените впериле „калашникови“

Маскирани вооружени разбојници пред околу два часа ја ограбиле екоспозитурата на „Халк банка“ на Качанички пат кон Визбегово. Не...

Повеќе

БОМБА НА МИЛА ЦАРОВСКА: Ќе изградиме вкупно 11 градинки годинава, отвораме простор за нови 860 деца!

Мила Царовска 5 hrs· Ќе изградиме вкупно 11 градинки годинава, отвораме простор за нови 860 деца. Градинките...

Повеќе

БЛАГОЈ БОЧВАРСКИ РЕШИЛ ЦЕЛ ШТИП ДА ГО ВНЕСЕ ВО 21-ВИ ВЕК, СО ВОДОВОД, СО КАНАЛИЗАЦИЈА, СО СВЕ!

Повеќе

ОЛИВЕР СПАСОВСКИ ЈА ПРЕДВОДЕШЕ ВЛАДИНАТА ДЕЛЕГАЦИЈА КОЈА ПОЛОЖИ ЦВЕЌЕ НА ГРОБОТ НА ВЕЛИКАНОТ ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

Повеќе

КОНЕЧНО - Сузана Андонова од владата ветува: Годинава конечно ќе почне решавањето на големиот проблем со линданот во ОХИС!

Триесетина години по складирањето на отровниот линдан во дворот на ликвидираната фабрика ОХИС во предградието на Скопје, по десетината години постој...

Повеќе