Одберете локација на пристап

Земјоделците од скопските општини може да се пријават на телефонскиот број 071 395-395 и на вработените во Град Скопје да им ги остават своите податоци секој работен ден од 8 до 20 часот, а Градот по претходно утврден план и редослед, реонски, бе
Со проектот се опфатени општините Тетово, Кочани, Делчево, Брвеница, Бутел, Дебрца, Илинден, Кисела Вода, Гази Баба, Гевгелија и Чешиново Облешево.(Фото: Министерство за финансии) Дванаесет општини добија поволни кредити и грантови во виси
Инспекторите постапуваат по пријава од граѓани за неиздавање фискални сметки во продавниците на Пластичарска. Како што соопштуваат од УЈП , контролите поминале без отпор од стопанствениците. До сега УЈП извршиле контроли за издавање фискални
На 150-тата седница, Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информацијата за покачување на платите во основното, средното и високото образование во Република Северна Македонија за 5% почнувајќи од исплата за септември 2019 годи
Премиерот Зоран Заев, заедно со министерот за локална самоуправа Горан Милевски и владина делегација, денеска, беа домаќини на делегација на Република Бугарија предводена од министерката за регионален развој и урбанизам Петја Аврамова. На средбата
Бране Јовановиќ се извадил од памет кога дознал дека Орце Камчев зема 250 000е месечна плата а плаќа само 1% персонален данок на тој износ, што е предвидено и со закон кој тој се залагал да се смени но не успеал. - Според законот се оданочува плат
Идеали, одговорност, битка со партии, битка со моќници, битка со бизнис фелата, сопки, стрес, наивност, делумно резултати... Линк до Цивил Медиа
Статусот на реформите, преговорите за идниот статус на СЈО кои се во тек, како и случајот „Рекет”, беа теми на денешните одделни средби на вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола
Просечната плата продолжува да расте, мерките на Владата ги даваат своите резултати, напиша премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил по повод најновите статистички податоци за порастот на просечната плата во јуни. „Покрај
Лидероот на десничарската радикална партија Лига, Салвини успеа да ја сруши владата. Неговите министри се повлекоа од владата и тој побара предвремени избори. Конте си поднесе оставка и со тоа владата падна. Според многумина ова беше најдесничарс
Бектеши: Убедени сме дека Косово во најкраток можен рок ќе ги обезбеди потребните услови за да се овозможи увоз на икра и подмладок во Северна Македонија Скопје, 20.08.2019 До крајот на неделата Агенцијата за храна и ветеринарство на Косово треба
- Уште е рано да се зборува на темата, засега само изразивме спремност да учествуваме во нуклеарната централа Белене во Бугарија. Причината е што земјава има стратешки недостаток на електрична енергија, особено ако земеме во предвид дека се трошат
Специјалистите по семејна медицина од денеска можат да почнат постапка за трансформација на своите ординации по општа медицина во ординации по семејна медицина, соопшти Министерството за здравство. Со ова, наведуваат во соопштението, се финализира
- Дивите свињи се преносители на Африканска Чума од Бугарија и Србија кон нашата земја, затоа апел до сите ловни друштва да излезат на терен и во следните 10 дена да ги истребат пола од сите диви свињи, ако не успеат, АРМ ќе настапи на терен и ќе ј

(ВИДЕО) ЛУДАКОТ Е УАПСЕН СИНОЌА, ВОДАЧОТ НА ХРИСТИЈАНСТВО БРАТСТВО ЈА ЗГРОЗИ ЈАВНОСТА: ЗАЕВ, ИМАВ ШАНСА ДА ТЕ УБИЈАМ ДВА ПАТИ АМА ТИ ПРОСТИВ, ТРЕТИОТ ПАТ ЌЕ ТЕ УБИЈАМ!!!

Повеќе

НАЦИЈАТА Е ВО ЕУФОРИЈА - ШЕФИЦАТА НА АНТИ-КОРУПЦИСКА: Отвораме случаи за имотот на сите пратеници, градоначалници и сите сегашни и поранешни министри и премиери!!!

- Отвораме испитување на имотот за сите пратеници, градоначалници, министри и премиери, сегашни и поранешни. Сите ќе бидат проверени како се стекнал...

Повеќе

РЕПУБЛИКАТА Е ВО ПЛАМЕН: ГОРИ ОД ПРЕСПА ДО МАКЕДОНСКА КАМЕНИЦА, СЕ ЕВАКУИРААТ ЦЕЛИ СЕЛА, ЗАБРАНА ЗА ДВИЖЕЊЕ ВО ШУМА, АКТИВИРАНИ СЕ АВИОНИТЕ И СИТЕ ДРЖАВНИ РЕСУРСИ!

Големиот пожар кој го зафати Преспанскиот регион сеуште гори и покрај ниските температури во текот на вечерта проследени со засилен ветар. Како ...

Повеќе

(ВИДЕО) ШЕФИЦАТА НА АНТИ-КОРУПЦИСКА: По еден месец работа фрапирана сум колку криминал и корупција има во земјава, криминалот станал начин на живот на нашиот народ, нај нормална работа е да нудите и земате мито и да крадете од најниските ешалони па се до најгорните функционери!!!

Повеќе

ЗА ОВА ЌЕ ИМА ЛИ ОСТАВКИ И ЗАТВОРИ: Пензискиот скандал ќе ја чини државата најмалку пет милиони евра!

Државата ќе исплати дополнителни пет милиони евра надоместок за 12.000 осигуреници кои не биле навремено распределени во еден од приватните пензис...

Повеќе

Ноќеска почнува летното сметање на времето

Ноќеска завршува зимското сметање на времето и почнува летното сметање на времето. Ноќта на 31 март стрлките на часовникот ќе се поместат за еден ча...

Повеќе

Заев во Охрид: Соживотот е најважен, ќе се испочитуваат сите законски процедури за минарето

Сите ние треба да работиме на унапредувањето на мегусебната доверба и соживотот, а што се однесува до реконструкцијата на Алипашината џамија во Охри...

Повеќе

ГДУ: НА ВЛАДАТА НЕ И ИДЕ ПАМЕТ, НАМЕСТО ДА КРАТИ АДМИНИСТРАЦИЈА, ОНИ ФОРМИРААТ НОВО МИНИСТЕРСТВО?!

Повеќе

(ВИДЕО) Премиерот Заев, министерот Бектеши и директорот Танасоски: Со новиот царински терминал на Ќафасан ги исполнуваме европските стандарди и ќе ја зголемиме трговската размена со Р.Албанија

Повеќе

АДОРА DIAMOND GARDEN – Дел од инстаграм елитата во светот на архитектурата и дизајнот

Дијамантската градина на Адора во Скопје се најде на првите фотографии од Македонија објавени на престижните инстаграм профили@arc.onlyи@design.only...

Повеќе

СДСМ ОТКРИ УШТЕ ЕДЕН СКАНДАЛ СО МИЦКОВСКИ, НЕ БИЛЕ САМО ХИДРОЦЕНТРАЛИТЕ: Мицкоски се крие и и не дава одговори каква е неговата корист од фирмата на неговиот баџанак отворена во Бугарија за време на владеење на ВМРО-ДПМНЕ!

Повеќе

Мерко е албанскиот Доналд Трамп обожава да ја шокира јавноста со луди изјави: Не се каам што купив „ауди“ од 67.000 евра, можеби требаше да земам уште поубаво возило

Долговите на Општината се ирелевантни, ќе ги исплатиме, рече градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко, на прашањата зошто Општината набави „ауди...

Повеќе

(ВИДЕО) БРАВО ДАРЕ: ГО СПОРЕДИ ЗАЕВ СО ТИТО, ХРАБРО СЕ БОРЕШЕ ВО ДЕБАТА СО КУРТОНОТ ПАНДОВ КОЈ СЕ КЛЕШТЕШЕ КАКО ШАРЛАТАН!

Повеќе

КОЧО РАСТУРИ НА 1 ТВ: Па добро бе Чом, во земјава на 2 милиона народ а не сме ни толку, има 195 факултети кои сите предаваат менаџмент, па сите ли бе ќе менаџираат, кој ќе работи?!?!

- Во последите 10 години се отвориле 100 факултети во земјава и вкупно сега ги има околу 200. Од нив речиси 90% преваат менаџмент, а немаме, фирмите...

Повеќе

БОМБА НА КОЧО АНЃУШЕВ: Во земјава има 100 000 активни баратели на работа, од кои пола се неписмени и пола се над 50 години стари, што значи само околу 30 000 се млади и писмени но имаат дипломи од општествени науки!

- Од тие 200 000 невработени на хартија, само 100 000 активно бараат работа, од кои пола се неписмени а пола се над 50 години стари, што значи само ...

Повеќе