Одберете локација на пристап

Во последниве денови сме сведоци на можеби уште една катастрофа кога се во прашање реформите во здравството, бидејќи министерот преценил дека оваа реформа му е потребна на нашето здравство а тоа е јавно- приватно партнерство. Ми
Далеку сме ние од сѐ и некако бавно се движиме по скалата нагоре за подобар живот, но сепак постои нешто што најмногу ме вознемирува а верувам и многу други граѓани а тоа е насоката по којашто се движат работите во нашето образо
По 11 годишното игнорирање на проблемот со загадувањето на воздухот, по една деценија непреземање ништо и системско уништување на зеленилото од страна на криминалното ВМРО-ДПМНЕ, денес, низ сеопфатна системска акција се преземаат мерки против сит
Не знам сѐ уште во кој свет одредени луѓе живеат, а така ќе го прашам и претседателот Иванов, коментира премиерот Зоран Заев прашан дали има коментар за претседателот Ѓорге Иванов, кој кога беше прашан дали очекува апсење, неговиот одговор беше &bd
Аферата Вотергејт сите ја знаат, но речиси никој не ја знае аферата БЕГМАН која се одвивала во исто време кога пукала аферата ВОТЕРГЕЈТ. Во Вотергејт претседателот Никсон бил фатен како ги користи ЦИА и ФБИ за добивање на избори преку слушање на шт
Уставниот суд денеска расправаше за одлуката на Собранието за уставни измени донесена од страна на Собранието на 19 октомври. Имаше бурна расправа меѓу судиите дали треба да се прифатат двете иницијативи поднесени од страна на Светскиот македонски
Крадењето во големите маркети е сериозен секојдневен проблем. Овој пат ви презентираме снимка од еден од најголемите маркети во Штип, на која се гледа како крадецот однесе 38 чоколади „Милка“ од 300 грама. Линк до видеото на порталот
Претедателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски од вечершаниот протест пред Владата го повика премиерот Зоран Заев на нов ТВ-дуел. -Го повикувам Заев на ТВ-дуел. Избери време и медиум, таму ќе дојдам кајшто ти ќе кажеш. Јас и тој очи во очи, па нар
Мактел се обидуваше да ископа кој и како го спречил Хорхе да прогласи воена состојба вечерта на 27-ми април 2017-та. Дознавме дека таа вечер, најбитен телефонски повик што го обавил Хорхе бил со шефот на американското воено разузнавање, кој отка
Заменик државен секретар на американскиот Стејт департментот, Џон Саливан, од денеска во следните осум дена, ќе посети повеќе европски метрополи, меѓу кои следната недела ќе престојува и во Скопје. Заменикот на шефот на американската дипломатија в

Демократски сојуз: Договорот со Грција е за влез во НАТО И ЕУ па такво треба да биде и прашањето

Деновиве од страна на политички партии, експерти и медиуми, се отвораат дилеми околу можното референдумско прашање сврзано со имплементација на дого...

Повеќе

ТРАГЕДИЈА ВО ВЕЛЕС: Трактор полн со деца откако му откажале кочници се напрчил, едно дете загинало на место, другите тешко повредени!

Трактор во кој имало четири деца тргнал сам по удолнина, едно дете (10) загина на место Вчера околу 20,00 часот во нива лоцирана над крст...

Повеќе

ДРЖИ ВОДА ОВА ШТО ЗБОРИ ЧОВЕКОВ: КОЧО АНЃУШЕВ - Ако треба сите бизнисмени да баталат политика, тогаш економијата ќе ни ја водат копуци кои ништо не направиле во животот, никад не поделиле плата во животот нити потпишале фактура!

- Ако одиме по таа логика дека сите бизнисмени треба да решат дали ќе тераат бизнис или политика, тогаш идеме до една друга крајност, а тоа е економ...

Повеќе

СОПРУГАТА НА НОВИНАРОТ ГОРАН МИХАЈЛОВСКИ ДОБИЛА ГРАНТ ЗА ИНОВАЦИЈА ЗА СРЕДСТВО ЗА ГАСЕЊЕ ПОЖАРИ СО ЕКОЛОШКИ АЕРОСОЛИ

- Компанијата ВЕДА е основана од мојот татко уште во 1991-ва и досега сме продале стотици иновации во светот но сега за прв пат со грант од владата ...

Повеќе

ДЕСПОТОВСКИ: Весникот Слободен Печат доби грант не за иновација за печатница, туку за технолошки развој, затоа што ние сме Фонд за Иновации и Технолошки Развој

- Ние како фонд не сме само за иновации туку и за технолошки развој, па така весникот Слободен Печат доби грант за технолошки развој преку нова печа...

Повеќе

СДСМ: Иронично е најкриминалната партија да бара владеење на правото

ВМРО-ДПМНЕ може да ги врати и ќе ги врати единствено милијардите евра што ги украде од граѓаните за време на 11 годишниот грабеж што го правеше врз ...

Повеќе

БОМБА НА ДИРЕКТОРОТ НА ФОНД ЗА ИНОВАЦИИ: Во проектот на снаата на Цветанка Ласкова, има менаџер кој вработува 80 програмери и е на листата на ФОРБС за иноватори и млади менаџери во Европа!

Повеќе

СОВЕТИ ОД МВР: Како да избегнете замор при долготрајни возења

Заморот се смета за една од петте фатални причини за сообраќајни незгоди, одговорна дури за 20 проценти од сите сообраќајни незгоди што се случуваат...

Повеќе

ИНТЕРВЈУ СО БЛАГОЈ БОЧВАРСКИ: Сонувам за Штип и Македонија кои ќе успеат да ги задржат младите да останат тука и да бидат среќни!

Интервјуто на следниов линк.

Повеќе

ЕДЕН ДЕН БАРААТ АМНЕСТИЈА, ДРУГ ДЕН СЕ ЗАЕБАВААТ СО НАС: ВМРО-ДПМНЕ ќе ја враќале правдата во Македонија?!?! НЕ ФАЛА, У РЕДУ Е, ВЕ ВИДОВМЕ НА ДЕЛО!

Одговорност за општиот грабеж кој го спроведува СДСМ мора да има, велат во утринското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. -Сите владини и државни функционери...

Повеќе

(ВИДЕО) ЧОВЕКОТ ДОБРОНАМЕРНО ПРЕДУПРЕДУВА, НЕКОЈ МИСЛИ ДЕКА СЕ ЗАКАНУВА - Исмет Рамадани: Ако не успее референдумот, можно е Албанците да тргнат по друг пат

Советник на премиерот Заев и претседател на Евроатланскиот совет на Македонија Исмет Рамадани во дебатна емисија на Алфа ТВ вели дека искажува личен...

Повеќе

Ин Мемориам – Генерал Атанасовски: Македонија е мала, но нам таа ни е цел свет

Генералот во пензија Тодор Атанасовски почина во 93 година од животот во Скопје. Последното интервју со него го правевме во 2015 година по повод Ден...

Повеќе

(ВИДЕО) БРАВО ЗА СТОЛЕ НАУМОВ: Ги собра на едно место Деспотовски, Анѓушев, Геро и остави еден саат јавноста да ги прашува за сите спорни грантови!

Повеќе

СО БАРАЊЕ АМНЕСТИЈА НА МАФИЈАТА И ТЕПАЧИТЕ ОД 27-МИ АПРИЛ, СО ШИРЕЊЕ ОМРАЗА КОН АЛБАНЦИТЕ И ЗАПАДОТ, ТЕШКО ОВА ДА СЕ ОСТВАРИ!

Повеќе

СЕКУЛОВСКА: Ужасната леснотија на говорот на омраза

Љубителите на говорот на омраза може силно да ги запрепасти една вест која ми привлече деновиве внимание – донесена е првостепена пресуда на...

Повеќе