Одберете локација на пристап

Њујоршката агенција специјализирана за бизнис-вести Блумберг објави напис за гувернерката Анита Ангеловска Бежоска во кој ги објаснува нејзините планови за макроекономската стабилност, но и предизвиците со кои се соочува како жена во патријархалнио
Градежни материјали, земја, кревети, пластика, стари телевизори, ѓубре и облека се дел од фрленото ѓубре. (Фото: СДК.МК) Патот во Општина Сарај кој води кон изворот Рашче е претворен во дива депонија. Од двете страни на патот има купишта ѓ
Денеска почна дводневната едукативна обука за Итна медицинска помош и менаџирање на ресурси, која се организира во рамки на потпишаниот Меморандум за соработка на Министерството за здравство со државата Израел и Фондот за иновации и технолошки разв
Во постојана комуникација сме со синдикатите во областа на здравството, и продолжуваме со интензивна соработка во областите од интерес на здравствените работници. На средбата со синдикатите од регионот истакнав дека во соработка со нашите синдикат
На денешната средба со косовскиот министер за здравство Уран Исмаили, разговаравме и го запознав со новините кои се воведоа во нашето здравство: интегрираниот сервис за домашна посета, изградбата на новиот Клинички центар, унапредувањето на достапн
Екипажот на бродот за крстосување, чии мотори откажаа вчера во близина на норвешкиот брег, успеа да стави во функција три од четири мотори и според одредени извештаи, воспоставена е контрола над бродот. Бродот, со помош на шлеп полека се доближува
Словенија и Македонија одиграа нерешено 1-1 на „Стожице“ во Љубљана, целтта е остварена, 4 бода од два меча на стартот од квалификациите за ЕП 2020. Барди херој на Македонија со израмнувачкиот погодок во вториот дел.
Во Скопје се обновува и заштитува постојното и се подигнува новозеленило. За само една година екипите на Град Скопје реконструираа 129.000 квадратни метри, а засадени се над 8.000 висококвалитетни садници на повеќе локации во градот. Градските вла
Лидерот на ДУИ Али Ахмети ја повика опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО, туку напротив, дека треба да продолжат разговорите за новиот закон за јавно обвинителство, со кој ќе се реши и судбината на СЈО. -Имавме средби
Индексот МБИ 10 кој е просек од најголемите македонски компании во 2018-та пораснал за над 35%!!! А некои компании како Комерцијална Банка и Макпетрол имале раст на вредноста на акциите од фантастични 80%!!! Храброста на Заев со договорот со Грци
Македонецот што беше уапсен при влез во Грција, а кој се барал и со европска потерница, распишана од германските власти за учество во мрежа што пред 13 години крадела податоци од картички на банкомати, е Сашо Кимовски-Панки од бендот „Куку Ле
Прекрасните фотографии можеби на прв момент ќе ве залажат дека станува збор за некој светски парк…но, не, вака сега изгледа Дојран. Разелени природата во најјужната општина во Македонија, Дојран. Дојран не е само убав – тој е најубав!
Највеселите моменти од подготовката за пат кон Америка, нашите студенти ги имаат токму овие денови. Во сите наши канцеларии се чувствува студентската „ инвазија„ која е поврзана со пополнување на апликативните форми за Американската Ј1
Коузон создаде УНИКАТЕН приод кон заедничкото живеење, спортување и дружење на децата од Македонија со нивните врсници од останатите Балкански и европски држави.Што всушност нуди летниот камп и кои се неговите бенефити?ШТО ДОБИВААТ ДЕЦАТА ОД &bdquo

ДИМИТРОВ: Ќе му простиме на Вучиќ за коментарот за бегството на Груевски, немаме намера да ги влошуваме односите со Србија

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, му замери на српскиот претседател, Александар Вучиќ, за неговиот коментар во врска со пресудата пр...

Повеќе

ОВОЈ Е ОПЕРИРАН ОД СРАМ, КАКВО ЃУБРЕ ОД ЧОВЕК, ПОСЛЕ СЕ ШТО НАПРАВИ ПРОТИВ АЛБАНЦИТЕ - Иванов: Албанскиот јазик е важен дел од македонското општество?!?!

Претседателот Ѓорге Иванов, по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука, упати честитка до припадниците на албанската е...

Повеќе

Доброволно приватно здравствено осигурување на САВА ОСИГУРУВАЊЕ: Обезбедете квалитетна медицинска грижа и услови - за себе и најмилите со Сава Доброволно здравствено осигурување! Проверете ги понудите и комбинациите кои најмногу Ви одговараат. На располагање е нашиот контакт центар на телефон 0800 80 000, или директно на нашата веб страна, во полето за контакт (чет)

Колку е важно што добивате со здравственото осигурување? Дали е тоа квалитетна медицинска услуга, комбинирана со соодветни услови за прегледи, хирур...

Повеќе

МАКСИМ ДИМИТРИЕВСКИ: НЕКА НИ Е ЧЕСТИТ ДЕНОТ НА АЛБАНСКАТА АЗБУКА!

Повеќе

ВО ДРАЧЕВО НЕМА САМО КРОМИД И КОМПИРИ: Цвеќарство како семеен агробизнис на тројца браќа од Скопско Драчево - Kitka Plant Farm

Повеќе

НИ ТРАГА НИ ГЛАС ОД ЖЕСТОКИТЕ ПРОТЕСТИ НА ЛЕВИЦА, ДИМИТАР АПАСИЕВ ИЗГЛЕДА САМО БЛЕФИРА И МЛАТИ ПРАЗНА СЛАМА?!

Повеќе

БРАВО: Млекара Здравје со донација на зимски јакни за граѓаните на кои им е потребна помош

Млекара Здравје, под мотото „Здравје во твои раце“, продолжува со хуманитарните активности Насмевки и задоволство за вниманието можеше ...

Повеќе

КИРАЦОВСКИ: По повод Денот на албанската азбука – 22 ноември, упатувам честитка до сите граѓани, припадници на албанската заедница во Македонија

Повеќе

НАЈГОЛЕМАТА НАДЕЖ НА СДСМ, БОЧВАРСКИ: Продолжуваме со нови инвестиции во Основните Училишта во Општина Штип во висина од 7,2 милиони денари!

Bocvarski Blagoj 3 hrs· Продолжуваме со нови инвестиции во Основните Училишта во Општина Штип во висина од 7,2 ми...

Повеќе

ПО ДОЛГО ВРЕМЕ ЗАЕВ СЕ ВРАЌА НА ПАРТИСКИ АКТИВНОСТИ, СРЕДБА СО НОВАТА ПАРТИЈА НА БОШЊАЦИТЕ

Повеќе

УШТЕ ЕДНА, 100-ТА ПО РЕД КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА МИЛЕ ЈАНАКИЕВСКИ, ЗАЕДНО СО ГРУЕВСКИ, ИЛЧЕ ГЕБЕЛС, КИРЕ БОЖИНОВСКИ И НЕКОЈА ЧИНГАРОВСКА ПЉАЧКАЛЕ ПАРИ ОД ФИРМИ ВО КОРИСТ НА ВМРО ДПМНЕ!!!

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите денес до Основн...

Повеќе

ДОСИЕ САШО МИЈАЛКОВ: Човекот на кој само небото му беше граница, кариерата ја привршува во простор „два на два“!

Роднини и партнери - Сашо Мијалков и Никола Груевски Цела деценија само небото му беше граница. Моќта почна да ја гради врз сентиментот дека ...

Повеќе

УНГАРЦИТЕ СИ ТЕРААТ МАЈТАП СО НАШИОТ ИЗБЕГАН ПАТОР!

Повеќе

ЕРОЛ РИЗАОВ: КОЈ Е СЛЕДНИОТ ВМРОН КОЈ ЌЕ КИДНЕ И ЌЕ НИ СЕ ЈАВИ НА ФБ ОД ПРАГА, МОСКВА, БУЕНОС АИРЕС?!

Што мислите кој е следниот што ќе избега од Македонија. Не е многу тешко да се одговори на прашањето. Погледнете ја листата на обвинети и осудени ...

Повеќе

МИЛЕНКО СЕ ПРАВИ УДРЕН СО МОКРА ЧОРАПА: Од каде му на Сашо Мијалков 13 милиони евра на сметка со џандарска плата?!?!

Повеќе