Одберете локација на пристап

Њујоршката агенција специјализирана за бизнис-вести Блумберг објави напис за гувернерката Анита Ангеловска Бежоска во кој ги објаснува нејзините планови за макроекономската стабилност, но и предизвиците со кои се соочува како жена во патријархалнио
Градежни материјали, земја, кревети, пластика, стари телевизори, ѓубре и облека се дел од фрленото ѓубре. (Фото: СДК.МК) Патот во Општина Сарај кој води кон изворот Рашче е претворен во дива депонија. Од двете страни на патот има купишта ѓ
Денеска почна дводневната едукативна обука за Итна медицинска помош и менаџирање на ресурси, која се организира во рамки на потпишаниот Меморандум за соработка на Министерството за здравство со државата Израел и Фондот за иновации и технолошки разв
Во постојана комуникација сме со синдикатите во областа на здравството, и продолжуваме со интензивна соработка во областите од интерес на здравствените работници. На средбата со синдикатите од регионот истакнав дека во соработка со нашите синдикат
На денешната средба со косовскиот министер за здравство Уран Исмаили, разговаравме и го запознав со новините кои се воведоа во нашето здравство: интегрираниот сервис за домашна посета, изградбата на новиот Клинички центар, унапредувањето на достапн
Екипажот на бродот за крстосување, чии мотори откажаа вчера во близина на норвешкиот брег, успеа да стави во функција три од четири мотори и според одредени извештаи, воспоставена е контрола над бродот. Бродот, со помош на шлеп полека се доближува
Словенија и Македонија одиграа нерешено 1-1 на „Стожице“ во Љубљана, целтта е остварена, 4 бода од два меча на стартот од квалификациите за ЕП 2020. Барди херој на Македонија со израмнувачкиот погодок во вториот дел.
Во Скопје се обновува и заштитува постојното и се подигнува новозеленило. За само една година екипите на Град Скопје реконструираа 129.000 квадратни метри, а засадени се над 8.000 висококвалитетни садници на повеќе локации во градот. Градските вла
Лидерот на ДУИ Али Ахмети ја повика опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО, туку напротив, дека треба да продолжат разговорите за новиот закон за јавно обвинителство, со кој ќе се реши и судбината на СЈО. -Имавме средби
Индексот МБИ 10 кој е просек од најголемите македонски компании во 2018-та пораснал за над 35%!!! А некои компании како Комерцијална Банка и Макпетрол имале раст на вредноста на акциите од фантастични 80%!!! Храброста на Заев со договорот со Грци
Македонецот што беше уапсен при влез во Грција, а кој се барал и со европска потерница, распишана од германските власти за учество во мрежа што пред 13 години крадела податоци од картички на банкомати, е Сашо Кимовски-Панки од бендот „Куку Ле
Прекрасните фотографии можеби на прв момент ќе ве залажат дека станува збор за некој светски парк…но, не, вака сега изгледа Дојран. Разелени природата во најјужната општина во Македонија, Дојран. Дојран не е само убав – тој е најубав!
Највеселите моменти од подготовката за пат кон Америка, нашите студенти ги имаат токму овие денови. Во сите наши канцеларии се чувствува студентската „ инвазија„ која е поврзана со пополнување на апликативните форми за Американската Ј1
Коузон создаде УНИКАТЕН приод кон заедничкото живеење, спортување и дружење на децата од Македонија со нивните врсници од останатите Балкански и европски држави.Што всушност нуди летниот камп и кои се неговите бенефити?ШТО ДОБИВААТ ДЕЦАТА ОД &bdquo

(ВИДЕО) БАКСУЗ НА ВЕКОТ: Од првотимец на ФК ПАРТИЗАН до член на бандата ПИНК ПАНТЕР и во затвор во пустина во Дубаи

Повеќе

(ВИДЕО) ДАНКЕ ДОЈЧЕ: Германија го одврзува „ќесето“ за поддршка на Македонија

ЗАПОЧНА СО РАБОТА МЕШОВИТИОТ УПРАВУВАЧКИ КОМИТЕТ ПОМЕЃУ ВЛАДИТЕ НА МАКЕДОНИЈА И ГЕРМАНИЈА – ВИЦЕПРЕМИЕРОТ АНЃУШЕВ: ДА СЕ ЗАБРЗА ЕКОНОМСКАТА СО...

Повеќе

ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ЈА ПРИФАТИ КАНДИДАТУРАТА НА ГРАД СКОПЈЕ ЗА „ЕВРОПСКА ЗЕЛЕНА ПРЕСТОЛНИНА 2021“

Европската комисија ја прифати кандидатурата на Град Скопје за престижното признание „Европска зелена престолнина“ во 2021 година. Оваа ...

Повеќе

СО 40 ДРВЈА ОБНОВЕН ДРВОРЕДОТ НА БУЛЕВАРОТ МИТРОПОЛИТ ТЕОДОСИЈ ГОЛОГАНОВ

Градоначaлникот Петре Шилегов, денеска присуствуваше на обновувањето на дрворедот на булеварот Митрополит Теодосиј Гологанов, дел од големата есенск...

Повеќе

ФОТО ЛЕГЕНДАРЕ: ЛЕЕЕ КОМШИ, КОКОШКАВА ЕПТЕН ДОБРО ИЗГЛЕДА

Повеќе

ИСПРАВКА - ДЕМАНТ: Јас, Вера Иванова сум единствена, стопроцентна поранешна сопственичка на Диамед Македонија, компанија која од 01.11.2018 е превземена од Диаверум Шведска. Ниту едно друго лице, освен мене, во ниту еден момент, немал никаков удел во сопственоста, нуту во основањето на Диамед Македонија, исто така, не се точни информациите дека се блокирани сметки на Диамед Македонија

Повеќе

Винодонија 2018: Преку 300 етикети на вино од 40 македонски и странски винарии се изложени на третиот по ред Скопски вински салон

Повеќе

ГОРАН МИХАЈЛОВСКИ: Што сè не преживеа овој Груевски. Жилав е. Отпорен. Како лебарка е. Утре во Будимпешта да падне атомска бомба и од таму ќе се спаси

Што сè не преживеа овој Груевски. Жилав е. Отпорен. Како лебарка е. Утре во Будимпешта да падне атомска бомба и од таму ќе се спаси. А ние, е...

Повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Компанијата ЗСФ КОМ ви ги претставува следните станбени згради: Skopje City Garden, Маџир Маало, Прашка, Аеродром

Почитувани, Компанијата ЗСФ КОМ ви ги претставува следните станбени згради: 1. "Skopje City Garden"Локација: ул.Манапо, Карпош 3, СкопјеСлободни...

Повеќе

КИРАЦОВСКИ: Денес го разгледуваме предлог-законот за спречување на корупцијата и судирот на интереси

Повеќе

ЗСФ КОМ, ЕДНА ОД ВОДЕЧКИТЕ ГРАДЕЖНИ КОМПАНИИ ВО СКОПЈЕ: Ви ја преставуваме станбената зграда која се наоѓа на ул.”Прашка” бб, Општина Карпош Скопје

Почитувани, станбената зграда се наоѓа на ул.”Прашка” бб, Општина Карпош Скопје. Површината на локацијата (градежната парцела) изнесува...

Повеќе

ОПШТИНА ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ГИ ИЗВЕСТУВА ГРАЃАНИТЕ: Водата од јавната чешма во с.Кучково не е безбедна за пиење, поради присуство на бактеријата ешерихија коли!

Aleksandar Naumoski 7 hrs· а употреба ќе трае во наредниот период, додека надлежните не не известат дека водата ќе може повторно да...

Повеќе

ТЕВДОВСКИ: Ја презентиравме апликацијата и видеото за #ГраѓанскиБуџет пред учениците од средното економско училиште “Васил Антески – Дрен”

Министерство за финансии 6 hrs· Ја презентиравме апликацијата и видеото за#ГраѓанскиБуџетпред учениците од ...

Повеќе

СТЕВО ПЕНДАРОВСКИ Е АПСОЛУТЕН ФАВОРИТ ЗА СЛЕДЕН ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ДРЖАВАТА, НАРОД ГО САКА, АЛБАНЦИТЕ ГО САКААТ, ЕЛИТА ГО САКА, ЗАПАДОТ ГО САКА, САМО МИЛЕНКО, МИРКА, ПАНДОВ И ЈАНКО БАЧЕВ НЕ ГО САКААТ!

Ок е идејата за консензуален кандидат за претседател која ја турка Али Ахмети. Еве што му фали на професорот Стево Пендаровски? Про западен и тоа у...

Повеќе

(ВИДЕО) Пет модели на гуми кои можат да ве убијат

Повеќе