Одберете локација на пристап

Њујоршката агенција специјализирана за бизнис-вести Блумберг објави напис за гувернерката Анита Ангеловска Бежоска во кој ги објаснува нејзините планови за макроекономската стабилност, но и предизвиците со кои се соочува како жена во патријархалнио
Градежни материјали, земја, кревети, пластика, стари телевизори, ѓубре и облека се дел од фрленото ѓубре. (Фото: СДК.МК) Патот во Општина Сарај кој води кон изворот Рашче е претворен во дива депонија. Од двете страни на патот има купишта ѓ
Денеска почна дводневната едукативна обука за Итна медицинска помош и менаџирање на ресурси, која се организира во рамки на потпишаниот Меморандум за соработка на Министерството за здравство со државата Израел и Фондот за иновации и технолошки разв
Во постојана комуникација сме со синдикатите во областа на здравството, и продолжуваме со интензивна соработка во областите од интерес на здравствените работници. На средбата со синдикатите од регионот истакнав дека во соработка со нашите синдикат
На денешната средба со косовскиот министер за здравство Уран Исмаили, разговаравме и го запознав со новините кои се воведоа во нашето здравство: интегрираниот сервис за домашна посета, изградбата на новиот Клинички центар, унапредувањето на достапн
Екипажот на бродот за крстосување, чии мотори откажаа вчера во близина на норвешкиот брег, успеа да стави во функција три од четири мотори и според одредени извештаи, воспоставена е контрола над бродот. Бродот, со помош на шлеп полека се доближува
Словенија и Македонија одиграа нерешено 1-1 на „Стожице“ во Љубљана, целтта е остварена, 4 бода од два меча на стартот од квалификациите за ЕП 2020. Барди херој на Македонија со израмнувачкиот погодок во вториот дел.
Во Скопје се обновува и заштитува постојното и се подигнува новозеленило. За само една година екипите на Град Скопје реконструираа 129.000 квадратни метри, а засадени се над 8.000 висококвалитетни садници на повеќе локации во градот. Градските вла
Лидерот на ДУИ Али Ахмети ја повика опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО, туку напротив, дека треба да продолжат разговорите за новиот закон за јавно обвинителство, со кој ќе се реши и судбината на СЈО. -Имавме средби
Индексот МБИ 10 кој е просек од најголемите македонски компании во 2018-та пораснал за над 35%!!! А некои компании како Комерцијална Банка и Макпетрол имале раст на вредноста на акциите од фантастични 80%!!! Храброста на Заев со договорот со Грци
Македонецот што беше уапсен при влез во Грција, а кој се барал и со европска потерница, распишана од германските власти за учество во мрежа што пред 13 години крадела податоци од картички на банкомати, е Сашо Кимовски-Панки од бендот „Куку Ле
Прекрасните фотографии можеби на прв момент ќе ве залажат дека станува збор за некој светски парк…но, не, вака сега изгледа Дојран. Разелени природата во најјужната општина во Македонија, Дојран. Дојран не е само убав – тој е најубав!
Највеселите моменти од подготовката за пат кон Америка, нашите студенти ги имаат токму овие денови. Во сите наши канцеларии се чувствува студентската „ инвазија„ која е поврзана со пополнување на апликативните форми за Американската Ј1

СЕ ПРЕТЕРА И СО ДЕМОКРАТИЈАТА: Наместо да е страв и трепет, кој стигне се зафркава со ДБК, сега искршени 6 возила на агенцијата?!

Шест службени возила во сопственост на УБК, утрово во 8 часот биле демолирани на паркингот пред МТВ, велат од МВР. И покрај тоа што на паркингот им...

Повеќе

Почина Слободан Угриновски, бизнисмен и претседател на Сојуз на титови леви сили

Долгогодишниот претседател на Титови леви сили, Слободан Угриновски, починал ненадејно изминатата ноќ во Скопје. Ова го објави неговиот син Никола ...

Повеќе

ФОТО СРЦЕ ДА ТИ ЗАСТАНЕ: Брат извини едно прашање, проодно е накај Сливово?

-Брат извини едно прашање,проодно е накај Сливово? Само под прва и под мала гас. -Фала братче Нема зошто.

Повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) ИТАЛИЈАНСКА АМБАСАДА ГИ СЕДНА НА ЗАЕДНИЧКА МАСА ВЛАСТА И ОПОЗИЦИЈА

Линк до сторијата овде.

Повеќе

(ВИДЕО) БОМБА НА СДСМ: ЗА САМО ДВЕ ГОДИНИ ПЛАТИТЕ СЕ ЗГОЛЕМЕНИ ВО ПРОСЕК ЗА 2000 ДЕНАРИ!

Повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Граѓанско демократската унија го отвори својот прв локален клуб во градот Штип

Промоција на ГДУ- Штип Почитувани, Граѓанско демократската унија го отвори својот прв локален клуб во градот Штип. Промоцијата се одржа во хот...

Повеќе

ПРЧ НА ДЕНОТ

Повеќе

БОМБА НА ЗАЕВ: Како четири земји, наши пријатели, го дозволиле бегството на Груевски?

Истрагата ќе ги открие деталите за бегството на Груевски, но останува прашањето како четири земји, наши пријатели, тоа го дозволиле, рече денескап...

Повеќе

ТАТКО ПО ЧЕТВРТИ ПАТ: АНТОЊО И ВЛАТЧЕ РАСТУРИЈА, НЕ ГИ БИВА ЗА ПОЛИТИКА, АМА ЗА ДЕЦА ПРАВЕЊЕ СЕ МАШИНА!

Честитки од Мактел, да им се живи здрави среќни и успешни и да се угледаат во животот на Тато и све обратно да прават...

Повеќе

ЗЛАТКО МАРИН: Го унапредуваме квалитетот на предучилишното образование – клучно за натамошниот раст и развој на најмладите. Во таа насока се одржа интерактивна обука во градинката „Буба Мара“ наменета за професионален развој на воспитувачите, стручните работници и соработници од градинката!

Златко Марин 1 hr· Го унапредуваме квалитетот на предучилишното образование – клучно за натамошниот рас...

Повеќе

СЕ УШТЕ СКАПО ГО ПЛАЌАМЕ ГРУЕВИЗМОТ: ТЕШКО СЕ ЖИВЕЕ ВО МАКЕДОНИЈА, ПЛАТАТА НЕ СТИГА НИТУ ЗА ОСНОВНИ СМЕТКИ И ХРАНА, ЗА ОБЛЕКА, КОЛИ, ЗАШТЕДА И СЛИЧНИ ФАНТАЗИИ МАЛО СУТРА!

Голем буџет, големи апетити, многу пари за трошење. Колку од тие планови ќе успеат да го подобрат животниот стандард...

Повеќе

ОВА Е АМЕРИКА БЕЈБЕ: Погледнете на какви стадиони играат рагби клубовите од универзитетската лига, во Тексас на пример се игра на арена вредна 500 милиона долари со капацитет од 102 000 гледачи!!!

Втората рагби лига во Америка е во исто време универзитетска лига во која се натпреваруваат колеџите од цела Америка. За какви тоа богати колеџи ст...

Повеќе

УПАТСТВО ЗА СКИЈАЊЕ ВО МАВРОВО ОД АГИМ ЈОНУЗ: Кој не скијал на старата стаза и не се испокршил и не го оставил левото колено на некое дрво за успомен на младоста не го признавам за скијач!

Agim Jonuz 2 hrs· sve nekoj jaki skijaci u MAVROVO!A BE, KOJ NE NAUCIL DA SKIJA I NE SE ISPOKRSIL NA STARATA ...

Повеќе

АУРОРА ТУРС - БОЖИЌ ВО СВЕТАТА ЗЕМЈА: Незабораво патување каде секој вистински верник, барем еднаш во животот треба да отиде да ја почувствува Божјата енергија... Во Светата Земја сеуште молитвите 🙏 се остваруваат, слепите прогледуваат, болните оздравуваат...

Божиќ во Светата Земја✝️ Незабораво патување каде секој вистински верник, барем еднаш во животот треба да отиде да ја почувствува Божјата енергија....

Повеќе

ЕВЕ ДОБРА ИДЕЈА И ЗА НАШИТЕ ОЛИГАРСИ: Мистериозен богаташ се преставил како Дедо Мраз и ги платил сметките на сите пазарџии во голем маркет во Вермонт, САД

Се работи за божиќен шопинг, што значи сметките биле од 200 па до 1000 долари, но тој немал проблем со парите, веројатно е некој успешен бизнисмен и...

Повеќе