Одберете локација на пристап

Њујоршката агенција специјализирана за бизнис-вести Блумберг објави напис за гувернерката Анита Ангеловска Бежоска во кој ги објаснува нејзините планови за макроекономската стабилност, но и предизвиците со кои се соочува како жена во патријархалнио
Градежни материјали, земја, кревети, пластика, стари телевизори, ѓубре и облека се дел од фрленото ѓубре. (Фото: СДК.МК) Патот во Општина Сарај кој води кон изворот Рашче е претворен во дива депонија. Од двете страни на патот има купишта ѓ
Денеска почна дводневната едукативна обука за Итна медицинска помош и менаџирање на ресурси, која се организира во рамки на потпишаниот Меморандум за соработка на Министерството за здравство со државата Израел и Фондот за иновации и технолошки разв
Во постојана комуникација сме со синдикатите во областа на здравството, и продолжуваме со интензивна соработка во областите од интерес на здравствените работници. На средбата со синдикатите од регионот истакнав дека во соработка со нашите синдикат
На денешната средба со косовскиот министер за здравство Уран Исмаили, разговаравме и го запознав со новините кои се воведоа во нашето здравство: интегрираниот сервис за домашна посета, изградбата на новиот Клинички центар, унапредувањето на достапн
Екипажот на бродот за крстосување, чии мотори откажаа вчера во близина на норвешкиот брег, успеа да стави во функција три од четири мотори и според одредени извештаи, воспоставена е контрола над бродот. Бродот, со помош на шлеп полека се доближува
Словенија и Македонија одиграа нерешено 1-1 на „Стожице“ во Љубљана, целтта е остварена, 4 бода од два меча на стартот од квалификациите за ЕП 2020. Барди херој на Македонија со израмнувачкиот погодок во вториот дел.
Во Скопје се обновува и заштитува постојното и се подигнува новозеленило. За само една година екипите на Град Скопје реконструираа 129.000 квадратни метри, а засадени се над 8.000 висококвалитетни садници на повеќе локации во градот. Градските вла
Лидерот на ДУИ Али Ахмети ја повика опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО, туку напротив, дека треба да продолжат разговорите за новиот закон за јавно обвинителство, со кој ќе се реши и судбината на СЈО. -Имавме средби
Индексот МБИ 10 кој е просек од најголемите македонски компании во 2018-та пораснал за над 35%!!! А некои компании како Комерцијална Банка и Макпетрол имале раст на вредноста на акциите од фантастични 80%!!! Храброста на Заев со договорот со Грци
Македонецот што беше уапсен при влез во Грција, а кој се барал и со европска потерница, распишана од германските власти за учество во мрежа што пред 13 години крадела податоци од картички на банкомати, е Сашо Кимовски-Панки од бендот „Куку Ле
Прекрасните фотографии можеби на прв момент ќе ве залажат дека станува збор за некој светски парк…но, не, вака сега изгледа Дојран. Разелени природата во најјужната општина во Македонија, Дојран. Дојран не е само убав – тој е најубав!
Највеселите моменти од подготовката за пат кон Америка, нашите студенти ги имаат токму овие денови. Во сите наши канцеларии се чувствува студентската „ инвазија„ која е поврзана со пополнување на апликативните форми за Американската Ј1

НОВАТА ВЛАСТ СЕ БОРИ СО ЗАГАДУВАЊЕТО, ОПШТИНИТЕ, ВЛАДАТА, И ГРАД СКОПЈЕ МОЛАТ ДА КУПИТЕ ПЕЧКИ НА ПЕЛЕТИ: Гази Баба додели 82 решенија за субвенции за набавка на печки на пелети

Повеќе

БРАВО ПЕТРЕ: Нови 7 километри велосипедски патеки во Скопjе!

СООПШТЕНИЕ Скопје, 26.11.2018 година За да се подобрат условите за возење велосипед екипите на Град Скопје изминатиов период изградија и реконстру...

Повеќе

ОВА ЛИ Е ТОА ШТО ГО НЕРВИРА ОРБАН?! Ќе има ли одговорност за Маѓар Телеком во Македонија? Судењето продолжува утре, надлежно е СЈО!

Судењето за случајот Маѓар Телеком кој од 2011 година никако да добие разрешница во Македонија, продолжува утре, но овој пат надлежно обвинителство ...

Повеќе

ДОБРО, ЗАР ЌЕ МЕ ТЕРАТЕ МЕНЕ, ОКОРЕЛИ АТЕИСТ ДА ЈА БРАНАМ МПЦ?!

Не знам зошто и се закачивте сега на МПЦ за зградата до ГТЦ?! Значи со денационализација им вратиле локација и тие сега го дале делот од плацот на ин...

Повеќе

ЦАРОВСКА: Македонија е единствена земја која не е членка на ЕУ, а ја има воведено и успешно ја спроведува Младинската гаранција. За првпат носиме закон со кој им овозможуваме на младите да се стекнат со пракса во фирмите и за тоа да им биде платено

Македонија е единствена земја која не е членка на ЕУ, а ја има воведено и успешно ја спроведува Младинската гаранција. Ова искуство го пренесуваме...

Повеќе

ПАМЕТНИ ЛУЃЕ, ТРЕБАЛО И НАС ДА НЕ ПОКАНАТ: Косово и Албанија се обединуваат на планот на царините, роамингот, таксите…

Владите на Албанија и на Косово, на денешната заедничка седница во Пеќ, договорија укинување на меѓусебните царини и такси, како и на роамингот во т...

Повеќе

ЗЛАТКО МАРИН: Градинката „Буба Мара“ добива целосно нов објект, со 8 занимални, вкупна површина од 1.500 квадратни метри и капацитет за згрижување од 270 деца. За оваа намена се издвоени 40 милиони денари од буџетот на Општина Аеродром!

Златко Марин Градинката „Буба Мара“ добива целосно нов објект, со 8 занимални, вкупна површина од 1.500 квадрат...

Повеќе

Oд денеска стартува вториот јавен оглас за надомест на дел од трошоците за купување на печки на пелети, со кои домаќинствата ќе ги заменат старите печки на јаглен, дрва, нафта или мазут

Втор јавен оглас за надоместување на дел од трошоците за купување печки на пелети во домаќинства за 2018 година Институција која огласу...

Повеќе

И ЗАЕВ СЕ ПРЕТЕРА СО ДЕМОКРАТИЈАТА, ВО ГРУЕВО ВРЕМЕ ОВА БЕШЕ НЕЗАМИСЛИВО: Уредник на медиуми кои лапаат владини субвенции отворено го прашува премиерот до кога планира да не е..е во здрав мозок?!?!

Уредникот чии медиуми лапаат милиони владини субвенции и разни други владини пари на име соопштенија за јавност, конкурсни и слично, си дозволи јавн...

Повеќе

ОРБАН РЕШЕН ДА ЈА СПАСУВА МАФИЈАТА ОД МАКЕДОНИЈА: ВО БУДИМПЕШТА ПРОБАА ДА ИЗБЕГААТ И ГРУЈЕВСКИ И БОШКОСКИ, ОБВИНЕТИ ЗА МАСОВНОТО ПРИСЛУШУВАЊЕ!

Осудениот Никола Груевски успеа да побегне, но Грујевски и Бошкоски не успеаа да стигнат во Унгарија, бидејќи на 18 октомври 2017 беа уапсени на а...

Повеќе

(ВИДЕО) Денес, ЈП „Стрежево“ од Битола одбележува 40 години од основањето, овој објект е од големо значење бидејќи обезбедува вода за пиење за Битола и битолско, а техничка вода за РЕК Битола. Исто така, ЈП „Стрежево“ го поттикнува развојот на туризмот преку ски-центарот „Нижо поле“

Aleksandar Kiracovski 1 hr· Денес, ЈП „Стрежево“ од Битола одбележува 40 години од основањето. Овој објект е од големо...

Повеќе

СУГАРЕВСКИ ЈА УБЕДУВА ЈАВНОСТА ДЕКА НЕМА НИШТО СПОРНО ШТО АТРАКТИВНО ЗЕМЈИШТЕ ВО ЦЕНТАРОТ НА СКОПЈЕ Е ПРОДАДЕНО ЗА 300е КВАДРАТ

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески вели дека е во согласност со Законот за градежно земјиште продажбата на парцелата за објектот што се...

Повеќе

ШТО ЌЕ СЕ ПРАВИ СО ОВОЈ НАРОД: Искршени едукативните табли во Зоолошката градина во Скопје

Од Зоолошката градина во Скопје објавија фотографии од искршените едукативни табли пред живеалиштата на неколку животни. „Поставивме нови еду...

Повеќе

(ВИДЕО) Погледнете колку е скрената Меланија Трамп, ја украсила Белата Куќа со над 100 елки

The People’s House @WhiteHouse is ready to celebrate Christmas and the holiday season! pic.twitter.com/oejKW3mC15 — Melania Trump (@FLO...

Повеќе

Фернандо Алонсо отиде во пензија по речиси 20 години феноменална кариера во Формула 1

Повеќе