Одберете локација на пристап

На 20.5.2019 година, Стопанската комора на Македонија одржа прес-конференција на тема: „Директна финансиска поддршка на компаниите за потребната работна сила“. Формалниот систем за стручно образование не може на краток рок да излезе во
Оформен е Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски и веќе се познати имињата на неговите членови. Миле Бошњаковски е назначен за генерален секретар или шеф на Кабинетот, Билјана Радева е прес офицер, Бљерим Кољари е советник за национална бе
Колкупати досега сте си ја замислувале среќата вака? Станбениот кредит на Комерцијална банка со повеќе опции за отплата, со каматни стапки веќе од 2,9% и со рок на отплата до 30 години, ќе ве однесе до вашиот нов среќен дом. Погледнете ги условит
Искористете ја оваа несекојдневна можност од Комерцијална банка АД Скопје. Станбен кредит за ограничен број комфорни станови во сопственост на Банката во населба Ѓорче Петров - Јурија во Скопје со 0% учество и каматна стапка од 2,9% за првите три
Секој четврток во периодот до 1 август 2019 г. однесете го вашиот стар телефон, таблет или персонален компјутер во iSTYLE каде што ќе ви биде проценет и претворен во попуст за набавка на нов Apple уред.Доколку платите со вашата Mastercard® карт
Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на политичката партија Алијанса за Албанците, Зијадин Села. Претседателот на Алијансата за Албанците, Села, упати честитки до претседателот Пендаровск
Од следниот понеделник Регулаторната комисија за енергетика ќе ги утврдува цените на нафтените деривати по новата методологија, која регулаторите треба да ја донесат во следните два дена. На прес-конференција денеска посочија дека со н
Зебрите Јанош и Јашари (мажјаци од Чешка и Словенија) се најновите жители на скопската зоолошка градина. -Зебрата Јанош има 18 месеци, додека Јашари е помлад и има 9 месеци. Првите 20 денови ќе бидат во карантин и изолација. Веднаш се приспособија
Светската здравствена организација врши истрага за злоупотреби на свои вработени за речиси 200 милиони долари. СЗО потрошила 192 милиони долари за патни трошоци минатата година, при што вработените ги нарушиле сопствените правила на агенцијата со

Итна мерка поради загадувањето: Зимскиот распуст продолжен за два дена

Владата на Република Македонија попладневодонесе итна мерка за продолжување на зимскиот распуст за два дена, односно заклучно со 22 јануари (вторник...

Повеќе

БОМБА НА МИЛЕНКО - ЗГАСНУВА УШТЕ ЕДНО КУРТОНСКО ДУВЛО: ЏОРЏ АТАНАСОВСКИ ЈА ЗАТВАРА ТВ СОНЦЕ, ИМ ДАЛ ИЗВЕСТУВАЊЕ НА СИТЕ ВРАБОТЕНИ ДЕКА ТЕЛЕВИЗИЈАТА ЗА 10 ДЕНА ЌЕ ПРЕСТАНЕ СО РАБОТА

Јанко Бурек ич нема среќа, ќе остане без медиум за својата култна емисија ЈАДИ БУРЕК. Миленко пишиува на фб дека телевизијата ќе се затвора за 10 д...

Повеќе

ВИДЕО ВО ЖИВО: Хаос и инциденти на протестот во Атина, Грчките ќосиња не можат да се помират со грчките отстапки во договорот од Преспа!

Инцидент пред грчкиот Парламент за време на протестите кои беа организирани денеска во Атина против Договорот од Преспа помеѓу Грција ...

Повеќе

ЗНМ: Ако не се толерираат напади врз новинари, веднаш да се истражи нападот од Водици

ЗНМ остро го осуди физичкиот напад врз новинарката Мирјана Мирчевска Јовановиќод припадници на приватната агенција за обезбедување „Никоб&ldqu...

Повеќе

МИНИСТЕРОТ НИКОЛОВСКИ НА СРЕДБА СО ГЕРМАНСКАТА КОЛЕШКА ПОБАРАЛ ОЛЕСНУВАЊЕ НА БАРИЕРИТЕ ЗА ПЛАСМАН НА МАКЕДОНСКИ ПРОИЗВОДИ НА ГИГАНТСКИОТ ЕУ ПАЗАР

На овие теми разговаравме на состанокот со Федералното министерство за земјоделство и храна на Сојузна Република Германија и Постојаната работна гру...

Повеќе

ВЛАДАТА ГИ ВКЛУЧИ АЛАРМИТЕ ВО ЦЕЛАТА ДРЖАВА ПО ГОЛЕМИТЕ НИВОА НА ЗАГАДЕНОСТ ВО СКОПЈЕ, ТЕТОВО, БИТОЛА И СТРУМИЦА

Информација за надминување на прагот на пм10 во Битола, Тетово, Струмица и Скопје Согласно Уредба за изменување и дополнување на Уредбата за грани...

Повеќе

ФАЛА БОГУ: Набавката на новите 40 еко автобуси на ЈСП „Скопје“ ги исфрла од употреба најстарите дизел автобуси

Жителите на главниот град сакаат брз, еколошки и функционален јавен транспорт во Скопје. Градските власти, п...

Повеќе

ПЕТРЕ ДОСЛЕДЕН НА ПРОГРАМАТА НА СДСМ ЗА РАСТ НА ПЛАТИТЕ ВО ЗЕМЈАВА: Зa 5% зголемена платата на вработените во Град Скопје

За 5 отсто повисока плата ќе добива администрацијата во Град Скопје од септември. Со одлуката на градоначалникот Петре Шилегов која треба да ја усво...

Повеќе

ГРАД СКОПЈЕ: BТОРОТО ПОЛУГОДИЕ ЗАПОЧНУВА СО ПРОЧИСТУВАЧ ВО СЕКОЈА УЧИЛНИЦА, ИНСТАЛИРАНИ 572 ПРОЧИСТУВАЧИ ВО УЧИЛИШТАТА ВО СКОПЈЕ

Во текот на изминатиот месец Градот Скопје во сите 23 средни училишта, во секоја училница, постави прочистувач на воздух, односно вкупно 572 прочист...

Повеќе

ЕВЕ ЗОШТО НИ ТРЕБА И НАТО И ЕУ - ЗА ДА НЕ РАБОТИМЕ КАКО РОБОВИ ЗА ИЧ ПАРИ: Половина милион Македонци иако се вработени се сиромашни

Статистички можеби овој негативен феномен се намалува, но во реалноста е сосема друго, кај најмладите, но и кај лицата од третата доба, сиромаштијат...

Повеќе

Демократски сојуз: Да се послуша гласот на пазарџиите

До медиумите Демократски сојуз: Да се послуша гласот на пазарџиите Демократскиот сојуз оценува дека имплементацијата на Законот за зелените...

Повеќе

ПРЕМИЕРОТ ВО МЕГА ИНТЕРВЈУ ЗА ЦИВИЛ МЕДИА: Граѓаните нема да дозволат нов режим ала Груевски во Македонија!

ЦИВИЛ МЕДИА: Ја оставивме турбулентната 2018 година. Освен големиот, историски подвиг со надминувањето на деценискиот спор со Грција, што многумина ...

Повеќе

ДОДЕКА ВМРО Е НА КОЛЕНА И ЗАГЛЕДАНА КОН МОСКВА, НОВА ЕВРОПСКА ДЕСНИЦА СЕ ШИРИ ЗАБРЗАНО ВО ЗЕМЈАВА: ГДУ ОТВОРИ НОВ ЛОКАЛЕН КЛУБ, ОВОЈ ПАТ ВО КУМАНОВО!

Граѓанско Демократска Унија- ГДУ го промовираше својот локален клуб во Куманово Вчера, Граѓанско Демократската Унија го промовираше својот локален ...

Повеќе

ГЕРО СЕ ПРЕТВОРИЛ ВО БЕДНА ХИЕНА, ЧЕКА БИКОТ ДА ПАДНЕ НА ЗЕМЈА ЗА ДА ГРИЗЕ ДОДЕКА ПРЕТА И СЕ БОРИ ЗА ЖИВОТ: Со линчот кон мене, Геро ги плаши сите да не се осмелуваат да му контрираат оти во спротивно ќе ги искористи своите моќни медиуми да ги уништи и елиминира политички, медиски баш кога им е најтешко...

Иако очекував, но сепак потајно се надевав дека мојот идол од 90-тите ќе се издигне некако над личната омраза и ќе се воздржи да злоупотребува лична т...

Повеќе

Срамно и трагично е што тие што со години плачеа и плашеа па дури и повикуваа на крвави револуции и востанија и линчови дека ќе се изгубел македонскиот идентитет сега креираат нов етникум кој го нарекуваат СЕВЕРЏАНИ!

Колку е бедно и тажно и срамно тоа што симпатизерите на ВМРО ДПМНЕ, Левица, ГРОМ, Единствена Македонија и останатите националисти и фанатици деновиве ...

Повеќе