Одберете локација на пристап

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска го прими Џемали Саити, претседател на Здружението на судиите и судија во Врховен суд на Република Северна Македонија. На средбата беше разговарано за предизвиците со коишто с
Туф, туф, Боки 13-ка бил фрик, трошел многу пари на кондури. Носел сомнителни пари од Србија?! А што, Стојменов и Ѕинго да не се поарни? Они не возат поршиња, немаат хациенди на Водно на кои може да им позавиди и Рокфелер? Па Ѕинго Мали уште во 199
„Преку Програмата за конкурентност, иновации и претприемништво за 2019 година овозможивме директна финансиска поддршка на микро,мали и средни претпријатија, во вкупен износ од 21 милион денари преку кофинансирање на 70% од докажаните трошоци
Став на претседавачот на НК на ГДУ. Ѓорѓи Трендафилов Па шта си ти? Од 25 министри и 15 министерства, 43 органи во состав, секретаријати и национални координатори, самостојни органи, управни органи и организации, не е за изненадување што кај пове
Да прашам, срамежливо, ако смеам: Дали е влезот на оваа држава во ЕУ работа само на власта? Оти, за НАТО видовме. Барем за ЕУ малку помош?! Може ли опозицијата, освен што седи на маргините и по цел ден само јаде гурабии за домашна употреба, намест
Националниот координатор за гранично управување при Владата на Република Северна Македонија, Владимир Пивоваров и Билјана Муратовска, генерална секретарка на Асоцијацијата на превозници „Макам Транс“- Скопје, денеска во присуство на зам
Стефан Богоев‏@sbogoev Со новата градинка во Бардовци, се добива простор за згрижување на 78деца, во подобри услови, со нови дидактички материјали, еко - играчки и хигиенско санитарни услови по сите стандарди. #СеГрижиме
Бизнисменот Орце Камчев, кој лично ја примил судската покана да сведочи на денешното рочиште за „Тортура“ за апсењето на Љубе Бошкоски, не дојде. „Сведокот Јордан Камчев е уредно повикан, а не го оправдал своето отсуство. Барам з
Загрижени поради најавените промени во раководната структура на Младинскиот културен центар во Скопје, македонските културните работници, уметници и граѓански активисти му се обратија на премиерот Зоран Заев преку отворено писмо, барајќи од сегашна
Почитувани, Со месеци сме предмет на жестока негативна кампања со која игрите на среќа треба да се претстават во јавноста како „дувла“ на беззаконие и како извор на зло за младите генерации. Тргнувајќи од фактот дека во објектите на

ВЛАСТА СКРОЗ ЗАБЕГА: Уште две вработувања во АД ЕЛЕМ на блиски до владини функционери!

Синот на Тахир Хани, заменик-генерален секретар во македонската Влада, е нововработен во АД ЕЛЕМ. Назми Хани добил работно место како референт во ...

Повеќе

СПАСЕНИ ДЕСЕТИЦИ НОВИ ЖРТВИ: Откриени се три автобуси со неисправни сопирачки и еден возач без возачка дозвола во Гостивар

Откриени се три автобуси со несправни сопирачки и еден возач без возачка дозвола во Гостивар Сообраќајната полиција при вчерашните контро...

Повеќе

ПРВ ГРЧКИ МИНИСТЕР ВЛЕЗЕ ВО БАРОКНАТА ВЛАДА: НАМАЛУВАЊЕ НА ЦЕНИТЕ НА РОАМИНГОТ СО ГРЦИЈА ДО ПОЧЕТОКОТ НА ЛЕТОТО

„Максималните цени на роаминг услугите треба да се намалат до нивото на оние цени што се применуваат во Европската унија“, рече минист...

Повеќе

БРАВО: Во кампусот на техничките факултети во Скопје е отворен Деловно-технолошкиот акцелератор за млади претприемачи и иноватори, во рамки на Научно-технолошкиот парк

Mariya Gabriel: „Со силно темпо се работи на целосната реализација на Научно технолошкиот парк што ќе претставува силна заедница помеѓу младит...

Повеќе

ПРОДОЛЖУВА ВОЈНАТА НА ВЛАДАТА СО ОПШТИНА ГОСТИВАР: МОН изразува длабоко жалење за рецидивното незаконско однесување на градоначалникот на Гостивар, коешто континуирано ги оштетува учениците, наставниците, родителите и генерално граѓаните на Гостивар

До: Медиумите Предмет: Реакција Градоначалникот на Гостиваробврската за појаснување на неговите дејствија и активности спротивно на законот и проц...

Повеќе

Трезор: Во МВР на „жими мајка“ се набавувала опрема како државна тајна

Има договори за набавка на опрема или техничка роба во 2012 година кои МВР ги набавувало со степен Државна тајна за крајни корисници и со усно барањ...

Повеќе

ИЗГУБЕНИ ВО ПРЕВОД

Повеќе

АЛЕКСАНДАР КИРАЦОВСКИ: Од морални причини, таткото на мојата сопруга, кој беше ангажиран времено, на одреден период, преку Агенција за времени вработувања, го откажа својот ангажман во Фабриката за опрема и делови во Битола

Ги следиме внимателно реакциите во јавноста и сериозно бараме решенија кои ќе гарантираат ист принцип за сите и морални чекори кои даваат додадена в...

Повеќе

Иванов не ја признава Република Северна Македонија ама за тоа може да добие три години затвор најмалку

По недела дена од стапувањето на сила новото име на Северна Македонија , шефот на државата Ѓорге Иванов и понатаму го користи терминот Република Мак...

Повеќе

ОВА КОМУЊАРИВЕ СКРОЗ ОДЛЕПИЈА: Сопругата на директорот на ЕЛЕМ вработена како шефица на кабинет во Централен регистар

Александра Миновска, сопруга на директорот на ЕЛЕМ, Драган Миновски, од октомври минатата година е вработена како шефица на кабинет кај ...

Повеќе

ПИСМО НА ЧИТАТЕЛ НА МАКТЕЛ: Или Зоран Витанов е наивен и не знае во што е вмешан, или е злобен алчен психопат!

После сељачкиот напад на Зоран Витанов кон Саше Политико, добивме ново писмо од нашиот читател кој редовно не известува за измамата Лајонес, Лајконе...

Повеќе

ФОТО ДЕФИНИЦИЈА ЗА ХРАБРОСТ

Повеќе

Најчевска до Силјаноска: Не си ти фикус драга моја, ти си отровна дифенбахија

Професорката Мирјана Најчевска преку својот Фејсбук профил ја искритикува Гордана Силјаноска која е кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ &...

Повеќе

НОВ СКАНДАЛ НА ВЛАСТА: Во Кичево вработен активист на НСДП со физичко образование на место раководител во АД Стопанисување со стамбен и деловен простор

Koga sme vekje za skandali na nasata partija, dali e skandal lice so zavrsen fakultet fizicko go stavaat kako referent vo javno pretprijatie za stop...

Повеќе

ГРОМ го повика членството масовно да излезе на избори, сите 100 членови одговорија позитивно!

Граѓанската опција за Македонија-ГРОМ на синоќешната седница на Извршниот Одбор одлучи да го повика своето членство и симпатизиерите задол...

Повеќе