Одберете локација на пристап

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска го прими Џемали Саити, претседател на Здружението на судиите и судија во Врховен суд на Република Северна Македонија. На средбата беше разговарано за предизвиците со коишто с
Туф, туф, Боки 13-ка бил фрик, трошел многу пари на кондури. Носел сомнителни пари од Србија?! А што, Стојменов и Ѕинго да не се поарни? Они не возат поршиња, немаат хациенди на Водно на кои може да им позавиди и Рокфелер? Па Ѕинго Мали уште во 199
„Преку Програмата за конкурентност, иновации и претприемништво за 2019 година овозможивме директна финансиска поддршка на микро,мали и средни претпријатија, во вкупен износ од 21 милион денари преку кофинансирање на 70% од докажаните трошоци
Став на претседавачот на НК на ГДУ. Ѓорѓи Трендафилов Па шта си ти? Од 25 министри и 15 министерства, 43 органи во состав, секретаријати и национални координатори, самостојни органи, управни органи и организации, не е за изненадување што кај пове
Да прашам, срамежливо, ако смеам: Дали е влезот на оваа држава во ЕУ работа само на власта? Оти, за НАТО видовме. Барем за ЕУ малку помош?! Може ли опозицијата, освен што седи на маргините и по цел ден само јаде гурабии за домашна употреба, намест
Националниот координатор за гранично управување при Владата на Република Северна Македонија, Владимир Пивоваров и Билјана Муратовска, генерална секретарка на Асоцијацијата на превозници „Макам Транс“- Скопје, денеска во присуство на зам
Стефан Богоев‏@sbogoev Со новата градинка во Бардовци, се добива простор за згрижување на 78деца, во подобри услови, со нови дидактички материјали, еко - играчки и хигиенско санитарни услови по сите стандарди. #СеГрижиме
Бизнисменот Орце Камчев, кој лично ја примил судската покана да сведочи на денешното рочиште за „Тортура“ за апсењето на Љубе Бошкоски, не дојде. „Сведокот Јордан Камчев е уредно повикан, а не го оправдал своето отсуство. Барам з
Загрижени поради најавените промени во раководната структура на Младинскиот културен центар во Скопје, македонските културните работници, уметници и граѓански активисти му се обратија на премиерот Зоран Заев преку отворено писмо, барајќи од сегашна
Почитувани, Со месеци сме предмет на жестока негативна кампања со која игрите на среќа треба да се претстават во јавноста како „дувла“ на беззаконие и како извор на зло за младите генерации. Тргнувајќи од фактот дека во објектите на

Владата ќе ги анализира укажувањата за влијанието на објектите за игри на среќа врз младите

Премиерот Зоран Заев и министерот за финансии Драган Тевдовски, денеска примија делегација на Движењето анти коцкање од Тетово. Од владината прес...

Повеќе

Европските либерал-демократи усвоија резолуција за поддршка на Македонија

Делегација на Либерално-демократската партија, составена од претседателот на ЛДП, Горан Милевски, и Зоран Шапуриќ, министер во Владата о...

Повеќе

(ВИДЕО) ЦЕЛОСНО СЕ СОГЛАСУВАМЕ СО ТРАЈЧЕТА: 10 години сум бил претседател на Собрание, јас да бидам организатор, срамота, изјави Вељаноски по излегувањето од судот

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски пред неколку минути излезе од зградата на судот по краткиот распит откако попладнево беше при...

Повеќе

КОНЕЧНО ЗАВРШИ ИСТРАГАТА ЗА НАРАЧАТЕЛИТЕ НА 27-МИ АПРИЛ: ОЈО го сомничи Никола Груевски како нарачател за Крвавиот четврток!

Основното јавно обвинителство поведе истражна постапка против петмина осомничени за Крвавиот четврток, меѓу кои е и Никола Груевски. Обвинителствот...

Повеќе

ДЕМАНТ: Лажна e вестa дека Владата не им дава на Русите безвизен режим!

Повеќе

НОВА БОМБА НА 1 ТВ: Приведени Миле Јанакиески и Спиро Ристовски за крвавиот четврток

1ТВ дознава и дека екс министерот за транспорт Миле Јанакиевски, како и поранешниот министер за труд и социјална политика Спиро Ристовски се приведе...

Повеќе

Премире, те молам најдете време и изгледајте ја на седница на влада најновата емисија КОД на Снежана Лупевска посветена на автобуската несреќа кај Ласкарци, таму ќе видиш која беда од држава сме ние, те молам преземи нешто, веднаш да купите 10 возила за брза помош и 10 нови камиони за гасење пожар и еден багер!

Господе боже, мила мајко, ццц... Требаше да се случи ваква страшна несреќа за да дознаеме дека Скопје, град со 1 милион народ има само 8 возила за ...

Повеќе

(ВИДЕО) ПОТРЕСНО СВЕДОШТВО НА ЛЕКАРИТЕ ОД БРЗАТА ПОМОШ: Без локалното население немаше да можеме да ги извлечеме на време повредените, тие ни помогнаа да ги извадиме и изнесеме до колите за брза помош!

Повеќе

(ВИДЕО) СДСМ ЗАСЕГА ГИ ПРЕКРШИ СИТЕ ВЕТУВАЊА ЗА ЕЛЕМ: Остана партиско дувло и десетици милиони евра се даваат на подизведувачи за ископ на јаглен, иако СДСМ вети дека ЕЛЕМ ќе купи своја механизација!

Повеќе

НУКЛЕАРНА БОМБА НА 1ТВ: Уапсен екс спикерот Трајко Велјановски за насилствата на 27-ми април!

Во домот на екс претседателот на Собранието Трајко Вељановски, како што дознава 1ТВ дошла полиција за да го приведе за настаните од „Крвавиот ...

Повеќе

НОВУС - СЕ ЗА ВАШИОТ АВТОМОБИЛ!

Повеќе

ЦРВЕНИОТ КМЕР ОД ВЕЛЕС ДИВЕЕ ВО ЛЕВИЦА: Апасиев ја променил бравата во канцеларијата на Левица, партиската секретарка го обвинува за мобинг

Расколот во партијата Левица се продлабочува, па од неодамна формирана е и нова фејсбук страна, паралелна со веќе постоечката, за која Димитар Апаси...

Повеќе

ФРАНЦИЈА И МАКЕДОНСКАТА ВЛАДА ЌЕ МУ ПОМОГНАТ НА КАРПОШ ДА СЕ РЕНОВИРА САЛАТА ПАРТИЗАН КОЈА Е ПОДАРОК ОД ФРАНЦИЈА ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ

Повеќе

Од 122 седница на Владата на РСМ: Усвоен Предлог закон за Агенција на национална безбедност како замена за УБК; Нов Предлог-закон за инспекциски надзор; Започна подготовката за Национална транспортна оптичка мрежа за интернет со брзина од 1 гига бит во секунда

На денешната редовна, 122 седница, Владата на Република Северна Македонија го разгледа и утврди новиот текст на Предлог - законот за Агенција за нац...

Повеќе

ТАЖЕН ДЕН ЗА ЗОО СКОПЈЕ: Од рак почина лавица од скопската Зоолошка градина

Скопската Зоолошка градина изгуби еден член, кој долго време беше дел одЗоо семејството. Малигниот тумор кој започна да се развива на лицето, метас...

Повеќе