Одберете локација на пристап

- Уште е рано да се зборува на темата, засега само изразивме спремност да учествуваме во нуклеарната централа Белене во Бугарија. Причината е што земјава има стратешки недостаток на електрична енергија, особено ако земеме во предвид дека се трошат
Специјалистите по семејна медицина од денеска можат да почнат постапка за трансформација на своите ординации по општа медицина во ординации по семејна медицина, соопшти Министерството за здравство. Со ова, наведуваат во соопштението, се финализира
- Дивите свињи се преносители на Африканска Чума од Бугарија и Србија кон нашата земја, затоа апел до сите ловни друштва да излезат на терен и во следните 10 дена да ги истребат пола од сите диви свињи, ако не успеат, АРМ ќе настапи на терен и ќе ј
Наместо да оди на одмор, активистот за правата на ЛГБТ заедницата, Беким Асани парите за планираниот одмор ги даде на студент да запише семестар на факултет и да заврши други обврски. Асани информираше дека пред десетина дена починал неговио
Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на адвокати, кои повикувајќи се на својата пракса, велат дека досега не им било д
Некаков прес пред бараките на Град Скопје во јануари годинава, тоа е последната партиска активност на партијата ГРОМ. Некаде тој период односно еден -два месеци подоцна во домашен притвор замина и лидерот на партијата, екс градоначалникот на Карпо
Локализирани се 70 проценти од пожарот кај скопското село Љубин, што избувна на потегот кон село Рашче во Општина Сарај, а во неговото гаснење е вклучен и авион на Дирекцијата за заштита и спасување. Со пожарот е зафатена голема површина со сува т
Да сакаш на другар да му честиташ роденден, а тој да не може да ја прими искрената честитка… вака на својот Фејсбук профил познатиот ТВ водител Сергеј Варошлија му честиташе роденден на Бојан Јовановски – Боки 13, првообвинетиот во слу
Кавадарци целосно го решава проблемот со капацитет за сместување деца во градинка. Годинава, налистата на чекање беа 485 дечиња и сите беа примени во градинка, информира денеска градоначалникот Митко Јанчев. На листата на чекање, посочи, остануваа

Адора Инженеринг ја поддржа третата модна ревија на лица со попреченост #УбавиСмеСвоиСме, минатиот викенд во „Шампион“, Радовиш

Повеќе

БОМБА НА ОРДАНОВСКИ: Со колегите од 1ТВ со недели ја молиме Сиљановска, по сите средства за комунукација, да ни гостува на програмата, речиси по нејзин избор и на време и на домаќин со кого ќе разговара, а таа надмено, не нè удостојува дури ни со одговор на отворената покана

Сепак, професорката бега. А потоа озборува. На пример, со колегите од 1ТВ со недели ја молиме, по сите средства за комунукација, да ни гостува на п...

Повеќе

Борјан Јовановски: Сиљановска нема време за одговори и на најголемата европска ТВ мрежа, Еуроњус

Новинарот Борјан Јовановски, се пожали дека Силјановска не одговорила на поканата да одговори на прашања за најголемата европска ТВ мрежа, Еур...

Повеќе

БОМБА НА ТЕВДОВСКИ: Mладите се иселуваат во земји каде има 45% данок. Значи не одат заради висината на данокот, туку поради тоа што таму за разлика од овде подобро функционира здравството, образованието, има подобри патишта и функционално општество. Затоа ние сакаме да ја зајакнеме целокупната економија со подобри платени работни места

Прогресивниот данок нема да го зголеми иселувањето, затоа што оние кои заминуваат одат во држави каде даноците се уште повисоки, а изборот им е пора...

Повеќе

Со јавниот повик за кофинансирани грантови за комерцијализација на иновации на #ФИТР се обезбедува до 70 проценти кофинансирање за микро и мали односно до 60 проценти за средни компании во максимален износ од 20 милиони денари

Со јавниот повик за кофинансирани грантови за комерцијализација на иновации на#ФИТРсе обезбедува до 70 проценти кофинансирање за микро и мали односн...

Повеќе

ОПШТИНА АЕРОДЕРОМ ЌЕ СОБИРА КАБАСТ ОТПАД ВО НАРЕДНИТЕ 5 ДЕНА НА НЕКОЛКУ ЛОКАЦИИ ВО ОПШТИНАТА

Повторно реализираме акција за собирање кабаст отпад почнувајќи од петок, 19 април, па во наредните пет дена. За оваа намена ќе бидат поставени кон...

Повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Немаме друга опција освен победата - тоа им го порача на охриѓани кандидатот за градоначалник од редовите на Граѓанско Демократска Унија, Михаил Трендафилов- Нанче

На средбата со граѓаните која се одржа во ресторанот „Белведере“, Нанче беше дециден дека Охрид е прекрасно место во кое сите можат да ж...

Повеќе

ГРУБИ ГО НАПАДНАЛ БЛЕРИМ РЕКА ДЕКА НЕ Е ДОВОЛНО АЛБАНЕЦ И НЕМА ПРАВО ДА БАРА ГЛАСОВИ ОД АЛБАНЦИТЕ

На вчерашниот митинг на ДУИ. пред споменикот на Скендербег во Стара Чаршија во Скопје, меѓу другите, говореше и Артан Груби, кој пропушти да зборува...

Повеќе

ЕКСКЛУЗИВНО: ВМРО ДПМНЕ И ЗАБРАНИЛЕ НА СИЉАНОВСКА ДА ДАВА ИНТЕРВЈУА ПОРАДИ ГОЛЕМИОТ БРОЈ ГАФОВИ!!!

ВМРО ДПМНЕ ги вклучило сите аларми и проценило дека Сиљановска прави премногу гафови по глава на жител т.е по јавен настап и решиле да спречат по се...

Повеќе

И КУРТОНИТЕ СЕ ПРЕТЕРАА, ВЕЌЕ НЕ ИМ Е НИ СРАМ ШТО СИТЕ ИМ СЕ СМЕАТ!

Повеќе

(ВИДЕО) И ХОЛАНЃАНИТЕ СЕ ЛУДАЦИ: Погледнете како навивачите на Ајакс ја прославија победата над Јувентус

Повеќе

(ВИДЕО) САМО НА БОКИ МОЖЕ ДА МУ ТЕКНЕ ВАКВА ПЕРВЕРЗИЈА: Над 100 000е за гламурозен роденден на 1 ТВ, вака АМЕРИКА не слави 4-јули!

Повеќе

(ВИДЕО) БИЗНИСМЕНИ ЦЕЛ СААТ СЕ ОБВИНУВАА НА 1 ТВ ЗА ПОЗАЈМИЦИ ОД МИЛИОНИ ЕВРА, ПУБЛИКАТА САМО ГЛЕДАМЕ И СЕ ЧЕШАМЕ ЗА ГЛАВАТА ОД СУМИТЕ

Повеќе

СТАНУВАМЕ СИЛЕН ВОЕН ПАРТНЕР НА АМЕРИКАНЦИТЕ: Две илјади американски војници со 400 тенкови и џипови ќе учествуваат во најголемата воена вежба во државата

По предлог на Министерството за одбрана, Владата на денешната седница ја разгледа и прифати информацијата за изведување на воената вежба...

Повеќе

Град Скопје: Сѐ уште трае субвенционирањето за набавка на печки на пелети

Градот Скопје ги потсетува граѓаните дека може да ги искористат субвенциите за набавка на печки на пелети и да надоместат дел од трошоци...

Повеќе