Одберете локација на пристап

Земјоделците од скопските општини може да се пријават на телефонскиот број 071 395-395 и на вработените во Град Скопје да им ги остават своите податоци секој работен ден од 8 до 20 часот, а Градот по претходно утврден план и редослед, реонски, бе
Со проектот се опфатени општините Тетово, Кочани, Делчево, Брвеница, Бутел, Дебрца, Илинден, Кисела Вода, Гази Баба, Гевгелија и Чешиново Облешево.(Фото: Министерство за финансии) Дванаесет општини добија поволни кредити и грантови во виси
Инспекторите постапуваат по пријава од граѓани за неиздавање фискални сметки во продавниците на Пластичарска. Како што соопштуваат од УЈП , контролите поминале без отпор од стопанствениците. До сега УЈП извршиле контроли за издавање фискални
На 150-тата седница, Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информацијата за покачување на платите во основното, средното и високото образование во Република Северна Македонија за 5% почнувајќи од исплата за септември 2019 годи
Премиерот Зоран Заев, заедно со министерот за локална самоуправа Горан Милевски и владина делегација, денеска, беа домаќини на делегација на Република Бугарија предводена од министерката за регионален развој и урбанизам Петја Аврамова. На средбата
Бране Јовановиќ се извадил од памет кога дознал дека Орце Камчев зема 250 000е месечна плата а плаќа само 1% персонален данок на тој износ, што е предвидено и со закон кој тој се залагал да се смени но не успеал. - Според законот се оданочува плат
Идеали, одговорност, битка со партии, битка со моќници, битка со бизнис фелата, сопки, стрес, наивност, делумно резултати... Линк до Цивил Медиа
Статусот на реформите, преговорите за идниот статус на СЈО кои се во тек, како и случајот „Рекет”, беа теми на денешните одделни средби на вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола
Просечната плата продолжува да расте, мерките на Владата ги даваат своите резултати, напиша премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил по повод најновите статистички податоци за порастот на просечната плата во јуни. „Покрај
Лидероот на десничарската радикална партија Лига, Салвини успеа да ја сруши владата. Неговите министри се повлекоа од владата и тој побара предвремени избори. Конте си поднесе оставка и со тоа владата падна. Според многумина ова беше најдесничарс
Бектеши: Убедени сме дека Косово во најкраток можен рок ќе ги обезбеди потребните услови за да се овозможи увоз на икра и подмладок во Северна Македонија Скопје, 20.08.2019 До крајот на неделата Агенцијата за храна и ветеринарство на Косово треба
- Уште е рано да се зборува на темата, засега само изразивме спремност да учествуваме во нуклеарната централа Белене во Бугарија. Причината е што земјава има стратешки недостаток на електрична енергија, особено ако земеме во предвид дека се трошат
Специјалистите по семејна медицина од денеска можат да почнат постапка за трансформација на своите ординации по општа медицина во ординации по семејна медицина, соопшти Министерството за здравство. Со ова, наведуваат во соопштението, се финализира
- Дивите свињи се преносители на Африканска Чума од Бугарија и Србија кон нашата земја, затоа апел до сите ловни друштва да излезат на терен и во следните 10 дена да ги истребат пола од сите диви свињи, ако не успеат, АРМ ќе настапи на терен и ќе ј

ИВЗ ПО УПАДОТ НА ФИНАНСИСКА ПОЛИЦИЈА: Да се опаметат политичарите, да не завршат како тој што избега во Унгарија, само муфтиите бираат кој ќе биде поглавар, не политичарите!

Претставникот на Исламската верска заедница денеска пред медиумите упадот во заедницата им го препиша на политичарите, откако финансиска полиција уп...

Повеќе

(ВИДЕО) По 19 години затвор за убијците на Саздо

По 19 години во затвор како казна добија обвинтетите за убиството на Никола Саздовски Саздо. Бесир Беља и Скендер Демири се осудени во судската пост...

Повеќе

Изет Меџити; Ние ја направивме разликата помеѓу Пендаровски и Силјановска

Изет Меџити, шефот на изборниот штаб на ДУИ за поддршка на Стево Пендаровски како кандидат на претседателските избори рече дека владиниот коалиционе...

Повеќе

ГРАД СКОПЈЕ И ОПШТИНА КАРПОШ ПОЧНАА ДА ЈА ЧИСТАТ ДЕПОНИЈАТА КАЈ „БОРИС ТРАЈКОВСКИ“, ЌЕ СТАНЕ ПАРК

Откако просторот ќе биде расчистен влезовите ќе бидат заградени за да се спречи понатамошно фрлање ѓубре на оваа локација. (Фото: Град Скопје) ...

Повеќе

Груби е задоволен од работата на сите министри и градоначалници од ДУИ

Артан Груби од ДУИ во вечерашното гостување на Телма на прашањето дали некој од функционерите на ДУИ треба да сменет, рече дека тој е задоволен од с...

Повеќе

ЗАЕВ СО ПОРАКА ДО ФУНКЦИОНЕРИТЕ НА СДСМ:Ако можам јас, Зоран, да кревам телефон на граѓани и враќам на пораки во секој дел од денот, можете и вие. Ако сте функционери, не сте над законот и народот. Ќе кревате телефон и ќе ги решавате проблемите на граѓаните!

Ако можам јас, Зоран, да кревам телефон на граѓани и враќам на пораки во секој дел од денот, можете и вие. Ако сте функционери, не сте над законот...

Повеќе

Една интересна анегдота од животот на Стево која ќе ви долови каква длабока и топла душа има нашиот иден претседател

Беше 2012-та година. Бевме сместени 10 души на онкологија на Клинички, сите бевме под тешка хемотерапија, се боревме со тешки водови на рак, сите се...

Повеќе

Албанец од Чаир до Заев: Ти си иконата наша, ти давам Беса, заедно ќе победиме!

На вчерашната трибина во општина Карпош, граѓанин кој се претстави како албанец од Чаир му вети на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, дека ја ...

Повеќе

ЕВЕ ЗОШТО МАРКЕТИНГОТ Е ПСИХОЛОГИЈА ЗА НАРОДНИТЕ МАСИ

Повеќе

ПРЕМИЕРЕ, НЕ СМЕЕШ ДА ДОЗВОЛИШ ДА СЕ ВРАТАТ ГРУЕВЦИ НА ВЛАСТ, ПА МАКАР САМИОТ СТАНАЛ НЕКАКОВ ПРОЗАПАДЕН АВТОКРАТ!

Не смееме по никоја цена да му дозволиме на ова ВМРО ДПМНЕ, вакво, нереформирано, верно на Грујо, верно на мафијата, националистичко, во суштина анти-...

Повеќе

(ВИДЕО) ЧОВЕКОТ КОЈ СО ГОДИНИ БЕШЕ ДЕСНА РАКА НА МИРА МАРКОВИЌ, СОПРУГАТА НА СЛОБО: Таа нарачуваше убиства преку тајната служба, сакаше Србија да биде мафијашка држава каде она и Слобо ќе бидат главни мафијаши!

Повеќе

(ФОТО ГАЛЕРИЈА + ВИДЕО) Доделени 288 награди со „Двеодоливата Чоко Стоби Флипс“ наградна игра

(Прилеп, 23.04.2019) – „Двеодоливата Чоко Стоби Флипс“ наградна игра го заокружи првиот месец на извлекувања со 288 извлечени доби...

Повеќе

Со премиум горивата на Gulf разбудете ги коњските сили на моторот на вашето возило и почувствувајте ја моќноста и брзината

Вистинските шампиони секогаш знаат да препознаат врвен квалитет кој ќе додаде екстра брзина.Со премиум горивата на Gulf разбудете ги коњските сили н...

Повеќе

ГРУЈО ЌЕ ОТВОРА ШТАБ НА ВМРО ВО БУДИМПЕШТА: УЛОВЕН КАКО РАЗГЛЕДУВА ДУЌАНИ И СТАНОВИ ОГЛАСЕНИ ЗА ПРОДАЖБА

Повеќе

ОВАА ПА ОПСЕДНАТА ДА ГО ВРАТИ ВМРО НА ВЛАСТ - Силјановска: Резултатот е најава за поразот на власта на парламентарни

Кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова, денеска ја стартуваше кампањата во вториот круг од претседателските избори. Во изјава за ме...

Повеќе