Одберете локација на пристап

Mост во центарот на градот, тунели под скопското Кале и кружен тек за да се поврзат булеварот Свети Климент Охридски со булеварите Никола Карев и Македонско-Косовска бригада, ќе бидат предвидени со договорот за изработка основен проект и инфрас
Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција го најави стартот на мерката - организиран одмор на работници со ниски приходи чии месечни примања во семејството не го надминуваат нето износот од 22.000 денари, која е во рамки
Законската рамка за јавното обвинителство предложена од Министерството за правда е пофалена од меѓународната заедница и очекувам сите политички партии во парламентот да ги стават како приоритетни интересите на нашата држава, пред личните интереси, из
Поранешниот вицепремиер и член на ДУИ, Муса Џафери во познат ресторан во Скопје бил фотографиран со Драган Павловиќ – Латас, пренесеАлмакос. Поранешниот вицепремиер и еден од највлијателните луѓе на ДУИ, Муса Џафери важеше за близо
Shark tried to attack a dog and the dog's friends avoided the attack. I have never seen something like this before.... pic.twitter.com/1ARAX3agS6 — M. T (@aveirjapan) June 16, 2019
Кога ќе го злоупотребите уредничото место на најчитаниот портал во земјава, и без никакви докази, лични сведоштва на сведоци, без име и презиме на оштетени, туку само на база на рекла казала ќе обвините цели телевизии, општини, партии, бизнисмени,
Градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски и заменик министерот закултура, Владимир Лазовски денеска го посетија манастирот „Успение напресвета Богородица“ – Трескавец, при што од страна на директорот на НУ Заводи Музеј-Пр
Поранешниот премиер и бегалец од правдата, Никола Груевски, државата ќе го бара со екстрадиција од Будимпешта за настаните од 27 април 2017 година во Собранието, пренесеА1он. Министерката за правда, Рената Дескоска, на настан организиран
Градоначалникот Илија Јованоски, директор на прилепскиот „Завод и Музеј“,Благоја Атанасоски како и пратениците Кети Смилеска и Хари Локвенец,денеска во присуство на намесникот на прилепското намесништво на МПЦ,отецот Благоја Станкоски и
Граѓаните коишто живеат на улица „Пчиња“ во урбаната заедница „Гоце Делчев“, а особено возачите што минуваат во овој дел од Прилеп, немаат веќе сообраќајни проблеми. Заврши асфалтирањето на пет краци на оваа сообраќајница во
Почитувани,Ве известуваме дека утре од 10.00ч до 10.30ч Компаниите на Индустриска Зона Визбегово организираат ПРОТЕСТ во знак на револт поради предолгиот период на реконструкција на мостот на Јадранска Магистрала.Имено ваквиот зафат ја блокира цела
Во рамките на акцијата која Општина Чаир ја покрена за отстранување на терасите поставени без дозвола во Старата Скопска Чаршија, Градоначалникот на Општина Чаир Висар Ганиу јавно им се заблагодари на сите бизнисмени кои го испочитуваа законот

БОМБА НА КОЧО АНЃУШЕВ: Со новиот договор со ЕВН, на граѓаните им заштедивме околу 50 милиони евра годишно!!!

- Досега моржата на ЕВН се правеше така што им се признаваа сите трошоци па дури и некакви консултантски и слични оперативни трошоци и над тоа се да...

Повеќе

(ВИДЕО) АКАДЕМИК КАНЕВЧЕ: На електронска аукција за универзален снабдувач е избран ЕВН со најниска маржа од 11,5 проценти, досегашната маржа беше 14,5 проценти!

Повеќе

Пивара Скопје е добитник на наградата „Предводници на Целите за одржлив развој,, на Обединетите нации

Повеќе

Господине Џафери, за Трајко Мухи ти бил крив, а за Љупчо Димовски кој ти е изговорот, зошто и него го спаси од притвор?!

Ај Трајко куртули ради Мухи, а за Љупчо Димовски кој е изговорот?! Како тоа ќе го оправдаш господине Џафери?! Мене ми мириса на одлука на ДУИ во Мал...

Повеќе

ЕКИПАТА НА ЖИВКО МУКАЕТОВ РАСТУРА: ИЗВОЗОТ НА АЛКАЛОИД ЛАНИ НАДМИНА 100 МИЛИОНИ ЕВРА, РЕАЛИЗИРАНИ 212 НОВИ ВРАБОТУВАЊА!

„Алкалоид“ минатата година ја заврши со раст на консолидираниот извоз од 10%, раст на консолидираната нето добивка од 7%, инвестиции во ...

Повеќе

БОМБА НА ВАНХОЈТЕ: На ВМРО-ДПМНЕ треба да им се забрани да учествуваат на избори

„Во многу земји, партиите како што е ВМРО-ДПМНЕ може да бидат ослободени од учество на избори се додека не го исчистат внатрешниот х...

Повеќе

ДОДЕКА ТРАМП И КИМ СЕ СМИРУВААТ ВО ВИЕТНАМ, ПАКИСТАН И ИНДИЈА СЕ ПРЕД НУКЛЕАРНА ВОЈНА!

Американскиот претседател, Доналд Трамп, и севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун, денеска, во Ханој, ќе го почнат самитот со куси разгово...

Повеќе

Муслиу: Не ме зачудуваат шпекулациите дека Груевски стои зад инцидентот во затворот во Шутка

Инцидентот во затворот во Шуто Оризари беше тема на разговор во синоќешната емисија „Отворено“ на Алфа ТВ. Аналитичарот Алберт Муслиу в...

Повеќе

Заев е единствениот гостин кого Курц го поканил на годинешниот Оперски бал во Државната опера, објави австрискиот весник „Пресе“

Премиерот Зоран Заев како гостин на австрискиот канцелар Себастијан Курц в четврток ќе биде дел од престижниот оперски бал во Виена, објави ...

Повеќе

НЕМАМ ДОПИРНИ ТОЧКИ СО ПРОИЗВОДСТВО НА КАНАБИС, ТРЕБАЛО ДА ПРОВЕРИТЕ, МУ КАЖА ВИЦЕ ЗАЕВ НА АЛЕКСАНДАР НИКОЛОВСКИ НА СУДЕЊЕТО ЗА КЛЕВЕТА

Братот на премиерот навел во тужбата дека тој е чесен човек и успешен бизнисмен со висок углед. - Вице Заев пред Основниот суд Скопје 2 (Фото: СДК...

Повеќе

БОМБА НА ПОРТАЛОТ СДК: НЕ Е ТРАЈКО БОЛКАТА, КОАЛИЦИЈАТА НА СДСМ И ДУИ ЈА ТРЕСЕ ИДНИНАТА НА СЈО

ДУИ бара ова СЈО да си згасне по закон и да се формира ново за висока корупција. - Али Ахмети; Катица Јанева; Зоран Заев (Фото: СДК.МК) Про...

Повеќе

Скопската Зоолошка бара девојка за морскиот лав Кан

Зоолошката градина му бара девојка на морскиот лав Кан. Тој веќе две години е сам во своето живеалиште откако вториот морски лав Аби, кој заедно со ...

Повеќе

Заев контра Зекири: Без ДУИ имаме 58 пратеници, ни требаат во коалицијата

Премиерот Заев изјави дека без ДУИ; СДСМ има 58 пратеници, а не 61 и ДУИ им се потребни во коалицијата.

Повеќе

ЌЕ НЕМА ЛЕГАЛИЗИРАЊЕ ЗА ЕДНО ЕВРО, ТУКУ ДА СЕ ПЛАТАТ КОМУНАЛИИ ПЛУС ПЕНАЛИ ЗА ДИВОГРАДБИТЕ, ПРЕДЛАГААТ ГРАДОНАЧАЛНИЦИТЕ

Како што кажа Шилегов можност за легализација ќе имаат оние градби кои можат да бидат вклопени во Деталниот урбанистички план, односно не се наоѓа...

Повеќе

Протест на Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија во Кичево

Фото: Зоран Антоски Денес во Кичево, Конфедерацијата на слободни синдикати организираше мирен протест на кој учествуваа вработени од јавниот сектор...

Повеќе