Одберете локација на пристап

Земјоделците од скопските општини може да се пријават на телефонскиот број 071 395-395 и на вработените во Град Скопје да им ги остават своите податоци секој работен ден од 8 до 20 часот, а Градот по претходно утврден план и редослед, реонски, бе
Со проектот се опфатени општините Тетово, Кочани, Делчево, Брвеница, Бутел, Дебрца, Илинден, Кисела Вода, Гази Баба, Гевгелија и Чешиново Облешево.(Фото: Министерство за финансии) Дванаесет општини добија поволни кредити и грантови во виси
Инспекторите постапуваат по пријава од граѓани за неиздавање фискални сметки во продавниците на Пластичарска. Како што соопштуваат од УЈП , контролите поминале без отпор од стопанствениците. До сега УЈП извршиле контроли за издавање фискални
На 150-тата седница, Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информацијата за покачување на платите во основното, средното и високото образование во Република Северна Македонија за 5% почнувајќи од исплата за септември 2019 годи
Премиерот Зоран Заев, заедно со министерот за локална самоуправа Горан Милевски и владина делегација, денеска, беа домаќини на делегација на Република Бугарија предводена од министерката за регионален развој и урбанизам Петја Аврамова. На средбата
Бране Јовановиќ се извадил од памет кога дознал дека Орце Камчев зема 250 000е месечна плата а плаќа само 1% персонален данок на тој износ, што е предвидено и со закон кој тој се залагал да се смени но не успеал. - Според законот се оданочува плат
Идеали, одговорност, битка со партии, битка со моќници, битка со бизнис фелата, сопки, стрес, наивност, делумно резултати... Линк до Цивил Медиа
Статусот на реформите, преговорите за идниот статус на СЈО кои се во тек, како и случајот „Рекет”, беа теми на денешните одделни средби на вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола
Просечната плата продолжува да расте, мерките на Владата ги даваат своите резултати, напиша премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил по повод најновите статистички податоци за порастот на просечната плата во јуни. „Покрај
Лидероот на десничарската радикална партија Лига, Салвини успеа да ја сруши владата. Неговите министри се повлекоа од владата и тој побара предвремени избори. Конте си поднесе оставка и со тоа владата падна. Според многумина ова беше најдесничарс
Бектеши: Убедени сме дека Косово во најкраток можен рок ќе ги обезбеди потребните услови за да се овозможи увоз на икра и подмладок во Северна Македонија Скопје, 20.08.2019 До крајот на неделата Агенцијата за храна и ветеринарство на Косово треба
- Уште е рано да се зборува на темата, засега само изразивме спремност да учествуваме во нуклеарната централа Белене во Бугарија. Причината е што земјава има стратешки недостаток на електрична енергија, особено ако земеме во предвид дека се трошат
Специјалистите по семејна медицина од денеска можат да почнат постапка за трансформација на своите ординации по општа медицина во ординации по семејна медицина, соопшти Министерството за здравство. Со ова, наведуваат во соопштението, се финализира
- Дивите свињи се преносители на Африканска Чума од Бугарија и Србија кон нашата земја, затоа апел до сите ловни друштва да излезат на терен и во следните 10 дена да ги истребат пола од сите диви свињи, ако не успеат, АРМ ќе настапи на терен и ќе ј

АНАЛИЗА НА ДЕНОТ ОД СИНОЌА: Победа на демократски избори со помош на гласовите од малцинствата. Познат метод на СДСМ!

Повеќе

Амбасадата на САД му ја честита победата на Пендаровски – очекуваме да работиме заедно со него кон идно членство во НАТО и ЕУ

Амбасадата на САДму ја честита победата наСтево Пендаровски за претседател на Република Северна Македонија и очекува заедничка соработка...

Повеќе

СРЕЌАТА ГИ ПРАТИ ХРАБРИТЕ: Со само 19 гласа разлика кандидатот на СДСМ, бизнисменот Андонов стана градоначалник на Ново Село

Со само 19 гласа разлика, Никола Андонов од СДСМ го победи противкандидат од ВМРО-ДПМНЕ, Николчо Стоилков, и стана новиот градоначалник на Ново Село...

Повеќе

(ВИДЕО) Комитите ги пречекаа ракометарите на Вардар како што заслужуваат

Повеќе

КИРАЦ: Како шеф на изборниот штаб на Пендаровски, сакам да изразам благодарност за довербата која заедно со сите кои беа вклучени во кампањата, ја заокруживме со победа.

Почитувани граѓани, драги пријатели,Ви честитам за изборот за претседател на државата на успешни, фер и демократски избори!Стево Пендаровски ќе биде...

Повеќе

ТРИ НЕВЕСТЕ ТИКВЕ ОБРАЛЕ БРЕ! МНОГУ АРНО, НЕ Е НА АРНО?! СЕ ОТАРАСИВМЕ ОД СИЉАНОВСКА, ПРЕТХОДНО ОД КАРАКАМИШЕВА, СЕГА И ВАНКОВСКА НАЈАВИ ПОВЛЕКУВАЊЕ!

Повеќе

Латас: Победникот си е победник – треба да му честитаме на Пендаровски

Завршија претседателските избори. СДСМ, ДУИ, ДПА и делот од Беса како и гласовите на Алијансата на Албанците во вториот круг обезбедија победа...

Повеќе

Столтенберг му честиташе на Пендаровски: Со нетрпение чекам да работам со вас!

Фото: Еј-Би-Си Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, му ја честиташе победата на новиот претседател на Северна Македонија, Стево Пендар...

Повеќе

БРАВО ДОКТОР ЧАДИКОВСКИ: Во склоп на детската кардиохирургија за прв пат во Клиничката болница Жан Митрев е поставен пејсмејкер кај 5 месечно бебе!

Поставен пејсмејкер кај 5 месечно бебе од 4.5 килограми Во склоп на детската кардиохирургија за прв пат во Клиничката болница Жан Митрев е поставен...

Повеќе

Владата го прогласи 7 мај за неработен ден на територијата на Град Скопје

Согласно последните организациски проценки поврзани со протоколот за посетата на Неговата Светост Папата Франциск, и согласно потребите и ...

Повеќе

Демократски сојуз: Чиста победа на Стево Пендаровски

Вчерашните избори за претседател на РСМ поминаа во мирна и демократска атмосфера, без нарушувања на изборниот процес и без било какви кршења на из...

Повеќе

ФРЧКО НАЦИОНАЛЕ: Ја отсекогаш сум се сомневал во интелектуалниот габарит на Сиљановска но се покажа и како лош човек, за век и веков ќе и остане изјавата дека дека Стево не се качил во авионот со Борис, колку сака нека кажува дека се подмладила!

Мактел направи кратко интервју со професорот Фрчковски на тема резултатите од изборите за претседател. Фрчковски: Јас мојот аспект на овие избори и...

Повеќе

СИНОЌА ИМАЛО ДРАМА ВО БЕЛИОТ ДВОРЕЦ: Францускиот амбасадор Тимоние му влетал во кабинет на Мицковски и му наредил да не се глупира и да ги признае изборите!

Синоќа на сите им беше јасно дека ВМРО ДПМНЕ се спрема да не ги признае претседателските избори. Ова многу ја возбудуло меѓународната заедница која...

Повеќе

(ВИДЕО) ЗАЕВ ЗА ИЗЈАВИТЕ НА АРТАН ГРУБИ: ДА НЕ СЕ ЧАТАЛИМЕ МНОГУ, НИКОЈ НЕ ГИ НОСИ ГЛАСОВИТЕ В ЏЕБ!

Премиерот Зоран Заев рече дека политичарите не располагаат со гласовите на граѓаните, одговарајќи на новинарско прашање дали победата на Стево Пенда...

Повеќе

ШОКАНТНО: СВАРОВСКИ СУДСТВОТО ДЕНЕСКА ГО ПУШТИ НА СЛОБОДА САШО МИЈАЛКОВ, И ТОЈ НАЈВЕРОЈАТНО УШТЕ ВЕЧЕР ЌЕ ЗАВРШИ ВО БУДИМПЕШТА!!!

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, ќе се брани од слобода. Укинувањето на куќниот притвор следува бидејќи денеска истекуваат 60 дена од из...

Повеќе