Одберете локација на пристап

Во последниве денови сме сведоци на можеби уште една катастрофа кога се во прашање реформите во здравството, бидејќи министерот преценил дека оваа реформа му е потребна на нашето здравство а тоа е јавно- приватно партнерство. Ми
Далеку сме ние од сѐ и некако бавно се движиме по скалата нагоре за подобар живот, но сепак постои нешто што најмногу ме вознемирува а верувам и многу други граѓани а тоа е насоката по којашто се движат работите во нашето образо
По 11 годишното игнорирање на проблемот со загадувањето на воздухот, по една деценија непреземање ништо и системско уништување на зеленилото од страна на криминалното ВМРО-ДПМНЕ, денес, низ сеопфатна системска акција се преземаат мерки против сит
Не знам сѐ уште во кој свет одредени луѓе живеат, а така ќе го прашам и претседателот Иванов, коментира премиерот Зоран Заев прашан дали има коментар за претседателот Ѓорге Иванов, кој кога беше прашан дали очекува апсење, неговиот одговор беше &bd
Аферата Вотергејт сите ја знаат, но речиси никој не ја знае аферата БЕГМАН која се одвивала во исто време кога пукала аферата ВОТЕРГЕЈТ. Во Вотергејт претседателот Никсон бил фатен како ги користи ЦИА и ФБИ за добивање на избори преку слушање на шт
Уставниот суд денеска расправаше за одлуката на Собранието за уставни измени донесена од страна на Собранието на 19 октомври. Имаше бурна расправа меѓу судиите дали треба да се прифатат двете иницијативи поднесени од страна на Светскиот македонски
Крадењето во големите маркети е сериозен секојдневен проблем. Овој пат ви презентираме снимка од еден од најголемите маркети во Штип, на која се гледа како крадецот однесе 38 чоколади „Милка“ од 300 грама. Линк до видеото на порталот
Претедателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски од вечершаниот протест пред Владата го повика премиерот Зоран Заев на нов ТВ-дуел. -Го повикувам Заев на ТВ-дуел. Избери време и медиум, таму ќе дојдам кајшто ти ќе кажеш. Јас и тој очи во очи, па нар
Мактел се обидуваше да ископа кој и како го спречил Хорхе да прогласи воена состојба вечерта на 27-ми април 2017-та. Дознавме дека таа вечер, најбитен телефонски повик што го обавил Хорхе бил со шефот на американското воено разузнавање, кој отка
Заменик државен секретар на американскиот Стејт департментот, Џон Саливан, од денеска во следните осум дена, ќе посети повеќе европски метрополи, меѓу кои следната недела ќе престојува и во Скопје. Заменикот на шефот на американската дипломатија в

Од 106-та седница на Владата на РМ: Времено згрижените добиваат можност за трајно домување и вработување; Со подобри услови за велосипедскиот сообраќај за намалување на аерозагаденоста

На денешната 106-та редовна седница на Владата на Република Македонија, беа разгледани заклучоците на Собранието на Република Македонија, донесени н...

Повеќе

ФРЧКО, КАМБО, ШКАРИЌ, НАНО, ВЛАДО ПОПОВСКИ, БОЧВАРСКИ, СПАСОВ И РЕДИЦА ИНТЕЛЕКТУАЛЦИ ЌЕ ЗЕМАТ УЧЕСТВО: Владата на Република Македонија организира серија јавни дискусии со експертската јавност и со граѓаните во врска со нацрт-амандманите за измени на Уставот на Република Македонија

Почитувани, Ве известуваме дека почнувајќи од утре, Владата на Република Македонија организира серија јавни дискусии со експертската јавност и со г...

Повеќе

ГОСПОДЕ БОЖЕ: Симовски призна на суд - Директорот на УБК Атанасовски наредил да се запалат домовите на Шилегов и Шеќеринска

Во Кривичниот суд на денешното рочиште за настаните од 27 април во Собранието, обвинетиот Захарие Симовски ја изнесуваше неговата одбрана. Според не...

Повеќе

НОВ УСПЕХ НА МАКЕДОНСКОТО ЗДРАВСТВО: ЧЕТВОРИЦА ВИСОКОРИЗИЧНИ ПАЦИЕНТИ ДОБИЈА ВЕШТАЧКИ АОРТНИ ЗАЛИСТОЦИ НА КЛИНИКАТА ЗА КАРДИОЛОГИЈА СО МИНИМАЛНО ИНВАЗИВНА ПРОЦЕДУРА!

„Процедурите се изведоа успешно кај сите пациенти, и тие се веќе пуштени дома и целосно активни. Ехото на срце по процедурата покажа одлична...

Повеќе

ГРАД СКОПЈЕ ГИ ПРЕЗЕНТИРАШЕ СВОИТЕ ИДНИ ПРОЕКТИ НА ИТАЛИЈАНСКО–МАКЕДОНСКИ БИЗНИС ФОРУМ

Советникот за стратегија и развој во Секторот за поддршка на градоначалникот на Град Скопје, Тони Масевски, денеска учествуваше на италијанско &ndas...

Повеќе

ЧЕЛНИЦИТЕ НА ГРАД СКОПЈЕ ЗЕМАА УЧЕСТВО ВО ДЕБАТАТА „ПРИВРЕМЕНИ МЕРКИ ЗА ЗАШТИТА ОД СЕМЕЈНО НАСИЛСТВО – ДОБРИ ПРАКТИКИ И ПРЕДИЗВИЦИ“

Претседателката на Советот на Град Скопје, Љубица Јанчева, денеска учествуваше на дебатата „Привремени мерки за заштита од семејно насилство &...

Повеќе

(ВИДЕО) БРАВО ГРАД СКОПЈЕ: ЦЕЛОСНО ОБНОВЕН ДРВОРЕДОТ НА РУЗВЕЛТОВА

Градот Скопје ја продолжува акцијата за обновување на дрворедите низ Скопје, дел од големата есенска акција за зазеленување на градот. - Денеска го...

Повеќе

МЕЃУНАРОДНА СТУДЕНТСКА КОНФЕРЕНЦИЈА „ЕНЕРГЕТСКА ЕФИКАСНОСТ И ОДРЖЛИВ РАЗВОЈ“ – СКЕЕОР 2018

Претседателката на Советот на Град Скопје, Љубица Јанчева, денеска присуствуваше на отворањето на шестата студентска конференција „Енергетска ...

Повеќе

Партијата ДОМ остро реагира на најавените измени на Законот за безбедност на храна, од страна на Агенцијата за храна и ветеринарство, со цел овозможување на производство, ставање во промет и увоз во Република Македонија на ГМО храна

Повеќе

(ВИДЕО) БРАВО И ЗА ДВАЈЦАТА, ЕПСКИ ДУЕЛ НА СУГАРЕВСКИ СО НОВИНАР ОД ТВ 24 ЗА ПЛАЦОТ ДО ГТЦ: Го праша преку 10 пати зошто не ја сменил уредбата, Сугаревски упорен, уредбата па уредбата...

Повеќе

(ВИДЕО) АСОЦИЈАЦИЈА НА АРХИТЕКТИ: На Скопје му треба Рокфелер Центар, ако решиме веќе да не градиме во Скопје, ај тогаш да го затвориме градежен, архитектонски, машински и технолошки факултет!

Повеќе

Рамсторе на денот на извлекувањето на големата нарадна игра го одбележа и Меѓународниот ден на лицата со посебни потреби

Вчера(03.12.2018), со почеток во 12 часот голем број потрошувачи, заинтересирани граѓани и учесници присуствуваа во трговскиот центар Рамсторе на из...

Повеќе

(ВИДЕО) НИКОЛА ПОПОВСКИ НА ТЕЛМА: НИЕ СИТЕ ЗАБОРАВАМЕ ДЕКА ЗАЕВ СТАРТУВАШЕ СО 49 ПРАТЕНИЦИ А СЕГА ИМА 80 И БРОЈКАТА РАСТЕ, И ЗА ТОА НЕКОГАШ СЕ ЖРТВУВАНИ ИДЕАЛИТЕ, ЗА ПОВИСОКА ЦЕЛ

Повеќе

(ВИДЕО) КОСТАДИНОВ: Сведочењата за 27 април докажуваат, Мицкоски со протести го брани криминалот, не смее да има амнестија за оние кои планирале и извршиле насилство!

Повеќе

Намалената доверба во СЈО само покажува колку е дел од македонскиот народ изгубен и смотан

СЈО досега врати во буџетот десетици милиони евра, а допрва е на пат да врати стотици милиони евра. Уапсени се Мијалков, Миле ми текна, Божиновски, К...

Повеќе