Одберете локација на пристап

Њујоршката агенција специјализирана за бизнис-вести Блумберг објави напис за гувернерката Анита Ангеловска Бежоска во кој ги објаснува нејзините планови за макроекономската стабилност, но и предизвиците со кои се соочува како жена во патријархалнио
Градежни материјали, земја, кревети, пластика, стари телевизори, ѓубре и облека се дел од фрленото ѓубре. (Фото: СДК.МК) Патот во Општина Сарај кој води кон изворот Рашче е претворен во дива депонија. Од двете страни на патот има купишта ѓ
Денеска почна дводневната едукативна обука за Итна медицинска помош и менаџирање на ресурси, која се организира во рамки на потпишаниот Меморандум за соработка на Министерството за здравство со државата Израел и Фондот за иновации и технолошки разв
Во постојана комуникација сме со синдикатите во областа на здравството, и продолжуваме со интензивна соработка во областите од интерес на здравствените работници. На средбата со синдикатите од регионот истакнав дека во соработка со нашите синдикат
На денешната средба со косовскиот министер за здравство Уран Исмаили, разговаравме и го запознав со новините кои се воведоа во нашето здравство: интегрираниот сервис за домашна посета, изградбата на новиот Клинички центар, унапредувањето на достапн
Екипажот на бродот за крстосување, чии мотори откажаа вчера во близина на норвешкиот брег, успеа да стави во функција три од четири мотори и според одредени извештаи, воспоставена е контрола над бродот. Бродот, со помош на шлеп полека се доближува
Словенија и Македонија одиграа нерешено 1-1 на „Стожице“ во Љубљана, целтта е остварена, 4 бода од два меча на стартот од квалификациите за ЕП 2020. Барди херој на Македонија со израмнувачкиот погодок во вториот дел.
Во Скопје се обновува и заштитува постојното и се подигнува новозеленило. За само една година екипите на Град Скопје реконструираа 129.000 квадратни метри, а засадени се над 8.000 висококвалитетни садници на повеќе локации во градот. Градските вла
Лидерот на ДУИ Али Ахмети ја повика опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО, туку напротив, дека треба да продолжат разговорите за новиот закон за јавно обвинителство, со кој ќе се реши и судбината на СЈО. -Имавме средби
Индексот МБИ 10 кој е просек од најголемите македонски компании во 2018-та пораснал за над 35%!!! А некои компании како Комерцијална Банка и Макпетрол имале раст на вредноста на акциите од фантастични 80%!!! Храброста на Заев со договорот со Грци
Македонецот што беше уапсен при влез во Грција, а кој се барал и со европска потерница, распишана од германските власти за учество во мрежа што пред 13 години крадела податоци од картички на банкомати, е Сашо Кимовски-Панки од бендот „Куку Ле
Прекрасните фотографии можеби на прв момент ќе ве залажат дека станува збор за некој светски парк…но, не, вака сега изгледа Дојран. Разелени природата во најјужната општина во Македонија, Дојран. Дојран не е само убав – тој е најубав!
Највеселите моменти од подготовката за пат кон Америка, нашите студенти ги имаат токму овие денови. Во сите наши канцеларии се чувствува студентската „ инвазија„ која е поврзана со пополнување на апликативните форми за Американската Ј1

ДИРЕКТОРОТ НА ГИГАНТОТ ВИТАМИНКА, НАУМОСКИ: СТОПАНСТВОТО Е ДИКТИРАНО ОД СЛУЧУВАЊАТА ВО ПОЛИТИКАТА

Сашо Наумоски,генерален извршен директор на“Витаминка” Какви очекувања имате за следната 2019 година на ниво на компанија? Проценки за ...

Повеќе

(ВИДЕО) БОКИ Е ЦАР: ГИ НАТЕРА ЧОМОВСКИ, БОРЈАН И ОРДАНОВСКИ ДА МРЗНАТ НА ПЛОШТАД ЗА НОВА ГОДИНА И ДА РАБОТАТ!

Повеќе

НЕ И ТРЕБАШЕ ОВА НА ВЛАДАТА, ГОЛЕМА ГРЕШКА: Забранета продажба на облека на зелените пазари

На зелените пазари може да се продава само со лиценца, а неа не може да ја добијат вработени и пензионери. Со тоа, новата законска регулатива донесе...

Повеќе

БРАВО МИЛА ЦАРОВСКА, СО ВЕНКО ФИЛИПЧЕ СЕ НАЈДОБРИ ЗА 2018-ТА: СИТЕ ДЕЦА БЕЗ РОДИТЕЛИ ОД „11 ОКТОМВРИ“ ДО 15 ЈАНУАРИ ЌЕ БИДАТ СМЕСТЕНИ ВО МАЛИ ГРУПНИ ДОМОВИ

Дел од децата од домот „11 октомври“ веќе се сместени во два групни домa во Скопје, а до крајот на неделата дел од децата ќе се згрижа...

Повеќе

ДОАЃА СНЕЖНА БУРА, СПРЕМЕТЕ СЕ СИТЕ: Снегот започна да паѓа вечерва, следува силен леден ветер со брзина до околу 90 км/час, снег и поларни температури!

Во текот на оваа ноќ врнежите од снег кој се во склоп со циклонот Бојана од западните ќе се прошират речиси насекаде низ државава, ветерот од севере...

Повеќе

АБЕ АМАН ЗНАЧИ, НИКАКО ПАМЕТ ДА НИ ДОЈДЕ: Некористењето на електронските алки за следење ќе ја чини земјава 850.000 евра!

Некористењето на 400 електронски алки кои четири години стојат конзервирани во Управата за извршување на санкции, можат да ја чинат Македонија 850.0...

Повеќе

Писмо на Столтенберг: Скопје и Атина до 15 февруари да завршат со Преспанскиот договор

НАТО очекува до 15 февруари македонскиот и грчкиот парламент да ги завршат процедурите околу Договорот за името од Преспа. Ова според грчки Катимер...

Повеќе

(ВИДЕО) ЛИДЕМ: ,,Субвенциониран студенски оброк и други студентски потреби"

Повеќе

(ВИДЕО) Турците од с. Лисичани на протест – преку злоупотреба на џамијата сакаат да не албанизираат

Лисичани- село на десеттина километри од Кичево. Локален проблем но, според жителите, мнозинство од турската заедница, со политичка позадина...

Повеќе

(ВИДЕО) МОБРИЛИ - МАЛИ СИПАНИЦИ, ОБЈАСНЕТИ, КОЛКУ СЕ ОПАСНИ, И ДАЛИ ВРЕДИ ДА ГИ ВАКЦИНИРАТЕ ДЕЦАТА ЗА НИВ

Повеќе

ОБЕДИНЕТИ ЗА МАКЕДОНИЈА ВИ ГИ ЧЕСТИТААТ НОВОГОДИШНИТЕ И БОЖИЌНИ ПРАЗНИЦИ

Повеќе

(ВИДЕО) МАМИЧКИ ЕПТЕН ЈА УСРАВТЕ РАБОТАВА: Епидемија на морбили во Скопје, заразени 8 деца кои се во животна опасност, воведена забрана за носење во градинка на невакцинирани деца

Министерството за здравство прогласи епидемија на морбили или мали сипаници на територија на градот Скопје поради 12 нови случаи. Министерот Венко Ф...

Повеќе

НА ОВОЈ ГОСТИВАРЧАНЕЦ ЕПТЕН МУ СЕ СПОИЛЕ ЖИЧКИТЕ: Убил газда на кафана со нож во Кичево, па се обидел да силува и ограби вработена во обложувалница во Струга!

Основните јавни обвинителства од Гостивар и Струга координирано преземаат дејствија против осомничен кој изврши убиство во Кичево, а со уште е...

Повеќе

Побрзајте по својот Тотал ТВ Пакет - Празнично достапни цени за сите наши корисници

Побрзајте по својот Тотал ТВ Пакет - Празнично достапни цени за сите наши корисници 🎁Одбери Екстра пакет и добиј🎁- бесплатна инсталација и сервис...

Повеќе

ПЕКАБЕСКО: Ви посакуваме среќна и бериќетна Нова 2019 Година со искрени желби за многу здравје, љубов и убави мигови на личен и професионален план! Имајте весели и вкусни празнични денови :-)

Повеќе