Одберете локација на пристап

Њујоршката агенција специјализирана за бизнис-вести Блумберг објави напис за гувернерката Анита Ангеловска Бежоска во кој ги објаснува нејзините планови за макроекономската стабилност, но и предизвиците со кои се соочува како жена во патријархалнио
Градежни материјали, земја, кревети, пластика, стари телевизори, ѓубре и облека се дел од фрленото ѓубре. (Фото: СДК.МК) Патот во Општина Сарај кој води кон изворот Рашче е претворен во дива депонија. Од двете страни на патот има купишта ѓ
Денеска почна дводневната едукативна обука за Итна медицинска помош и менаџирање на ресурси, која се организира во рамки на потпишаниот Меморандум за соработка на Министерството за здравство со државата Израел и Фондот за иновации и технолошки разв
Во постојана комуникација сме со синдикатите во областа на здравството, и продолжуваме со интензивна соработка во областите од интерес на здравствените работници. На средбата со синдикатите од регионот истакнав дека во соработка со нашите синдикат
На денешната средба со косовскиот министер за здравство Уран Исмаили, разговаравме и го запознав со новините кои се воведоа во нашето здравство: интегрираниот сервис за домашна посета, изградбата на новиот Клинички центар, унапредувањето на достапн
Екипажот на бродот за крстосување, чии мотори откажаа вчера во близина на норвешкиот брег, успеа да стави во функција три од четири мотори и според одредени извештаи, воспоставена е контрола над бродот. Бродот, со помош на шлеп полека се доближува
Словенија и Македонија одиграа нерешено 1-1 на „Стожице“ во Љубљана, целтта е остварена, 4 бода од два меча на стартот од квалификациите за ЕП 2020. Барди херој на Македонија со израмнувачкиот погодок во вториот дел.
Во Скопје се обновува и заштитува постојното и се подигнува новозеленило. За само една година екипите на Град Скопје реконструираа 129.000 квадратни метри, а засадени се над 8.000 висококвалитетни садници на повеќе локации во градот. Градските вла
Лидерот на ДУИ Али Ахмети ја повика опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО, туку напротив, дека треба да продолжат разговорите за новиот закон за јавно обвинителство, со кој ќе се реши и судбината на СЈО. -Имавме средби
Индексот МБИ 10 кој е просек од најголемите македонски компании во 2018-та пораснал за над 35%!!! А некои компании како Комерцијална Банка и Макпетрол имале раст на вредноста на акциите од фантастични 80%!!! Храброста на Заев со договорот со Грци
Македонецот што беше уапсен при влез во Грција, а кој се барал и со европска потерница, распишана од германските власти за учество во мрежа што пред 13 години крадела податоци од картички на банкомати, е Сашо Кимовски-Панки од бендот „Куку Ле
Прекрасните фотографии можеби на прв момент ќе ве залажат дека станува збор за некој светски парк…но, не, вака сега изгледа Дојран. Разелени природата во најјужната општина во Македонија, Дојран. Дојран не е само убав – тој е најубав!
Највеселите моменти од подготовката за пат кон Америка, нашите студенти ги имаат токму овие денови. Во сите наши канцеларии се чувствува студентската „ инвазија„ која е поврзана со пополнување на апликативните форми за Американската Ј1
Коузон создаде УНИКАТЕН приод кон заедничкото живеење, спортување и дружење на децата од Македонија со нивните врсници од останатите Балкански и европски држави.Што всушност нуди летниот камп и кои се неговите бенефити?ШТО ДОБИВААТ ДЕЦАТА ОД &bdquo

Нимиц по изгласувањето на уставните измени: Овој историски договор ја отвора вратата за нов однос

Специјалниот пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации и посредник во преговорите за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, преку ...

Повеќе

Ахмети: Се роди нов ден, не само за Македонија, туку за целиот регион

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети по изгласувањето на уставните имени преку соопштение им се заблагодари на сите граѓани, на секој гласач, на с...

Повеќе

Манчевски: Да знаеш синко, Македонија ќе ја биде!

По вчерашните изгласани уставни измени со 81 глас „за“, голем дел од политичарите се заблагодарија на сите кои учествуваа во ваквиот пол...

Повеќе

Тереза Меј: Ратификацијата на Договорот од Преспа е историски момент за Македонија

Позитивното гласање за Преспанскиот договор е историски момент за Македонија. Честитки до македонскиот Парламент и до Владата на премиерот Зоран З...

Повеќе

СО ПОЛЧАСОВНА БЛОКАДА НА ПАТОТ ТЕТОВЦИ БАРААТ ВЛАДАТА ДА ЈА ОДЗЕМЕ ПОПОВА ШАПКА ОД ЕЛЕМ

Протестот траеше половина час, при што целосно беше блокиран патот кон Попова Шапка, а демонстрантите најавија дека и понатаму ќе продолжат со вак...

Повеќе

Грчкото МНР: Уверени сме дека Русија ќе го користи новото уставно име Северна Македонија

Договорот од Преспа уште од потпишувањето придонесува во зајакнувањето на мирот и стабилноста на Балканот, воедно е и меѓународно признат модел за р...

Повеќе

И ЦИПРАС СО БАЛКАНСКИ МЕТОДИ СЕ ОБИДУВА ДА ДОЈДЕ ДО 150 ГЛАСОВИ, ЗАСЕГА ИМА 145: Министерката Кундура од Независни Грци ја поддржува Владата на Ципрас

Министерката за туризам на Грција, Елена Кундура, која е од редовите на Независни Грци, преку изјава за грчката новинска агенција АНА-МПА, вели дека...

Повеќе

ЕВЕ ЗОШТО ПЛАЌАМЕ ВИСОКИ СМЕТКИ ЗА ТЕЛЕФОН И КАБЕЛСКА: Вработените во АЕК годинава ќе потрошат речиси 2 милиона евра за плати, а што работат овие луѓе само бог знае?!?!?!

Во Агенцијата за електронски комуникации ќе има за 20 отсто повеќе пари за вкалкулирани плати во 2019-та, според финансискиот план за оваа година на...

Повеќе

БОГАМИ ЕПТЕН ЗАСЛУЖЕНО: Заев отпатува на зимување во Германија!

Премиерот, Зоран Заев, оваа недела ќе искористи слободни денови од зимскиот одмор. Тој вчера неформално се сретна со косовскиот колега, Рамуш Харади...

Повеќе

ПРЕД ДВА ДЕНА ВЕЛЕА ДЕКА ЌЕ ТЕПААТ НА ИЗБОРИ, СЕГА ИЗГЛЕДА ПРИСТИГНАЛЕ АНКЕТИТЕ ВО ПАРТИЈА: Генералнниот секретар на ВМРО ДПМНЕ тврди дека е можен бојкот на претседателските ако нема и парламентарни избори!

Oпозицијата може да ги бојкотира претстојните претседателски избори во мај доколку Собранието не изгласа предвреме...

Повеќе

ОВОЈ ПА ЦЕЛ ЖИВОТ ПРАВИ РЕФЕРЕНДУМИ, ЗЕМИ БРЕ ОЖЕНИ СЕ, НОСИ ДЕЦА У ГРАДИНКА ИЛИ ШКОЛО: Тодор Петров доби дозвола од Собранието да собира потписи за нов референдум

Тодор Петров, еден од жестоките критичари на промената на името, доби дозвола од собраниската комисија за политички систем да собира потписи за нов ...

Повеќе

Критики во Бугарија за македонските скијачи, испровоцирале две ноќни лавини

Македонски скијачи кои вчера беа спасени од провалијата во која паднале на Пирин планина во Бугарија, денеска наидоа на критики кај бугарските спасу...

Повеќе

Сугарески: Наша цел е автопатот Скопје-Блаце да биде изграден пред 2023 година

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески денеска појасни дека е даден рок од три години за изградба на автопатот Скопје-Блаце поради опфатот...

Повеќе

САД побараа од Косово веднаш да гу укине таксите и се заканија со санкции

Советот за национална безбедност на САД и Стејт Департментот усвоија документ со осум точки во кој стои дека Владата на Соединетите Американски Држа...

Повеќе

Ванхауте: Честитки за уставните измени, време е да се посветите на здравството и економијата

Белгискиот експерт и посредникот на ЕУ во изработката на Договорот од Пржино, Питер Ванхауте, на својот фејсбук профил го честиташе завршувањето на ...

Повеќе