Одберете локација на пристап

А у меџу времену во Ресен... pic.twitter.com/zSNRyBgsTl — Ким Јонг-ун (@kim_jong_glaven) February 23, 2019
21.02.2019 ... 19:15 “Е ова го немаше ни во режимот на Груевски. Линч во притвор!“ 21.02.2019 ... 22:07 “Независна комисија да ги истражи двете тепања во затворот Шутка!“ 22.02.2019 ... “Е мои бедни апологети, поарно
Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) на 17 март во Охрид треба да го одржи своето изборно Собрание на кое единствен кандидат е актуелниот вршител на должноста, Мухамед Сејдини, но државата нема да дозволи да се одржи такво Собрание, најави
Собраниската комисија за мандатно-имунитетни прашања со четири гласа „за“ и четири гласа „против“ не изгласа да му предложи на Собранието да му се симне пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски, за кого судија на претходна
Во моментот на гласањето доцна во сабота навечер не беше приустен пратеникот Агим Шаќири од ДУИ, односно од владејачкото мнозинство - Трајко Вељаноски (архивска фотографија Ѓ. Личовски) Собраниската комисија за мандатно-имунитетни прашања
ИЗлатна Бубамара на популарностаназдрави за 95 годиниСКОПСКО. На препознатлив и уникатен начин, организаторот Ranko Petrovik ја честиташе годишнината и потсети зошто#СКОПСКОе неизбежен дел од сите наши значајни моменти. На честитките возврати и
Донацијата се совпадна со 25 годишнината од воспоставување дипломатски односи. Договорите за грант ги потпиша амбасадорката Кеико Ханеда со министрите за здравство, образование и за локална самоуправа - (Фото: СДК.МК) Јапонија додели грант
За жал морам да констатирам дека политичките игри и препукувања помеѓу премиерот Заев и претседателот на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ, влијаат негативно на меѓународниот углед на нашата земја.За време на мојот разговор со ко-претседате
Мактел: Професоре, ваша реакција на именување на екс амбасадорот во Македонија, Филип Рикер за нов помошник државен секретар за Европа и Азија, практично на местото на Вес Мичел кој се повлече од приватни причини: Пендаровски: Филип Рикер е еден о

КОМУНАЛЦИТЕ ВО ЃОРЧЕ СЕ РАСКОСТИЈА ОД РАБОТА: На само една улица во Волково собран 1 камион ѓубре!

Повеќе

(ВИДЕО) БОМБА НА РОЈТЕРС ПО ШТО ПАДНАА 10% АКЦИИТЕ НА ЏОНСОН: Во бебешката пудра на гигантот Џонсон и Џонсон имало канцероген азбест цели 50 години, и компанијата знаела за тоа и го криела од јавноста!

Johnson & Johnson shares on track to post their biggest percentage drop in more than a decade after @Reuters reports J&J knew of asbestos in...

Повеќе

БИЗНИС ЗАЕДНИЦАТА СЕ СОЛИДАРИЗИРА СО БИЗНИСМЕНОТ ОРЦЕ КАМЧЕВ: Бараме да биде пуштен да се брани од домашен притвор, гаранцијата од 14 милиони евра е доволна дека нема да избега!

Повеќе бизнисмени апелираат анонимно бидејќи се плашат да не бидат оцрнети во јавност, бизнисменот Орце Камчев да биде пуштен да се брани од домашен...

Повеќе

ТАГА ВО АМЕРИКАНСКИОТ НОВИНАРСКИ СВЕТ, ПО 23 ГОДИНИ ОПСТОЈУВАЊЕ СЕ ЗАТВОРИ КУЛТНИОТ ДЕСНИЧАРСКИ НЕДЕЛНИК ВИКЛИ СТАНДАРД

Еден од основачите тврди дека весникот е намерно убиен, иако признава дека весникот постојано работел со загуба, но вели дека тоа е за очекување од ...

Повеќе

РЕАКЦИЈА ОД САША БОГДАНОВИЌ: Саше ја претера со омразата кон Србите!

Реакција од градоначалникот на Центар, Саша Богдановиќ по колумна на Саше Политико на Мактел.мк: "Саше ја претера со објавата за Србите. Повикот си...

Повеќе

(ВИДЕО) ВЛАТЧЕ СМЕШЕН НА КАНАЛ 5: Овие министрите на СДСМ се понашаат забегано исто како што се понашаа министрите на ВМРО ДПМНЕ, па како може така?!?!

Повеќе

(ВИДЕО) УНГАРИЈА НА НОЗЕ: Се протестира против Орбан и контроверзниот закон

Унгарците бесни и гневни во голем број излегоа втора вечер на жестоки протести а полицијата се дрзна и дури употреби солзавец. Причината новиот з...

Повеќе

МВР АПЕЛИРА И СЕ ЗАКАНУВА: Ќе казнуваме жестоко, не употребувајте петарди! Над 150.000 луѓе во светот секоја година остануваат инвалиди поради употреба на петарди, од нив 80 отсто се деца!

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека неовластената употреба на пиротехнички средства е казнива согласно Законот за прекршо...

Повеќе

(ВИДЕО) ВО ОБРАЌАЊЕТО ДО НАЦИЈАТА ПО ПРОГЛАСУВАЊЕТО НА ВОЈСКА НА КОСОВО, ВУЧИЌ НЕРВОЗЕН И ПАТЕТИЧЕН: Цел свет не мрази, не знам зошто е тоа така!

Повеќе

(ВИДЕО) ОТЧЕТ ЗА ЕДНА ГОДИНА РАБОТА НА ДИРЕКТОРОТ НА ЈП ПАРКОВИ И ЗЕЛЕНИЛО, АДРИЈАН МУЧА

Повеќе

ЕУ НИ ДАДЕ ГРАНТ ОД 70 МИЛИОНИ ЕВРА: Ова е најголемиот инвестициски грант кој и е доделен на Македонија за инфраструктурен проект досега!!!

68,6 милиони евра за Коридор VIII, најголем инвестициски грант за инфраструктурен проект досега 14 декември 2018 година, Скопје - Република Македон...

Повеќе

(ФОТО) АЈ МОЖЕ ЌЕ НИ ТРГНЕ: Папата го објави официјалното лого од посетата на Македонија и ни испрати порака

Папата Франциск со официјално лого ја потврди неговата посета на Македонија на 7 мај и со извадок од Библијата ни порача „Не се плаши повеќе, ...

Повеќе

БРЕ БРЕ БРЕ: Државниот секретар на САД и се заблагодари на Грција што и помага на Македонија да влезе во НАТО и кажа дека тоа е државен стратегиски интерес на САД!

Државниот секретар Мајк Помпео и вршителот на должноста министер за надворешни работи на Грција Јорго Катругалос на заедничката прес-конференција ...

Повеќе

СРБИЈА СЕ ЗАКАНИ СО ВОЕНА ИНТЕРВЕНЦИЈА ОТКАКО КОСОВО ФОРМИРАШЕ СОПСТВЕНА ВОЈСКА

Сите 107 присутни пратеници гласаа за новиот закон, со кој Косовските безбедносни сили се трансформираат во регуларна, лесно вооружена армија (Фот...

Повеќе

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗЕМЈОДЕЛИЕ: Советникот за кој се буни ВМРО ДПМНЕ е отпуштен според сите правила и прописи!

МЗШВ: Во транспарентна и законска дисциплинска постапка е утврден основот за носењето на Решение за престанокот на работниот однос на државниот сове...

Повеќе