Одберете локација на пристап

Земјоделците од скопските општини може да се пријават на телефонскиот број 071 395-395 и на вработените во Град Скопје да им ги остават своите податоци секој работен ден од 8 до 20 часот, а Градот по претходно утврден план и редослед, реонски, бе
Со проектот се опфатени општините Тетово, Кочани, Делчево, Брвеница, Бутел, Дебрца, Илинден, Кисела Вода, Гази Баба, Гевгелија и Чешиново Облешево.(Фото: Министерство за финансии) Дванаесет општини добија поволни кредити и грантови во виси
Инспекторите постапуваат по пријава од граѓани за неиздавање фискални сметки во продавниците на Пластичарска. Како што соопштуваат од УЈП , контролите поминале без отпор од стопанствениците. До сега УЈП извршиле контроли за издавање фискални
На 150-тата седница, Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информацијата за покачување на платите во основното, средното и високото образование во Република Северна Македонија за 5% почнувајќи од исплата за септември 2019 годи
Премиерот Зоран Заев, заедно со министерот за локална самоуправа Горан Милевски и владина делегација, денеска, беа домаќини на делегација на Република Бугарија предводена од министерката за регионален развој и урбанизам Петја Аврамова. На средбата
Бране Јовановиќ се извадил од памет кога дознал дека Орце Камчев зема 250 000е месечна плата а плаќа само 1% персонален данок на тој износ, што е предвидено и со закон кој тој се залагал да се смени но не успеал. - Според законот се оданочува плат
Идеали, одговорност, битка со партии, битка со моќници, битка со бизнис фелата, сопки, стрес, наивност, делумно резултати... Линк до Цивил Медиа
Статусот на реформите, преговорите за идниот статус на СЈО кои се во тек, како и случајот „Рекет”, беа теми на денешните одделни средби на вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола
Просечната плата продолжува да расте, мерките на Владата ги даваат своите резултати, напиша премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил по повод најновите статистички податоци за порастот на просечната плата во јуни. „Покрај
Лидероот на десничарската радикална партија Лига, Салвини успеа да ја сруши владата. Неговите министри се повлекоа од владата и тој побара предвремени избори. Конте си поднесе оставка и со тоа владата падна. Според многумина ова беше најдесничарс
Бектеши: Убедени сме дека Косово во најкраток можен рок ќе ги обезбеди потребните услови за да се овозможи увоз на икра и подмладок во Северна Македонија Скопје, 20.08.2019 До крајот на неделата Агенцијата за храна и ветеринарство на Косово треба
- Уште е рано да се зборува на темата, засега само изразивме спремност да учествуваме во нуклеарната централа Белене во Бугарија. Причината е што земјава има стратешки недостаток на електрична енергија, особено ако земеме во предвид дека се трошат
Специјалистите по семејна медицина од денеска можат да почнат постапка за трансформација на своите ординации по општа медицина во ординации по семејна медицина, соопшти Министерството за здравство. Со ова, наведуваат во соопштението, се финализира
- Дивите свињи се преносители на Африканска Чума од Бугарија и Србија кон нашата земја, затоа апел до сите ловни друштва да излезат на терен и во следните 10 дена да ги истребат пола од сите диви свињи, ако не успеат, АРМ ќе настапи на терен и ќе ј

Шекеринска на дводневен министерски состанок на НАТО, повторно ќе седи на маса и ќе носи одлуки со шефовите за одбрана на најмоќните земји во светот!

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, овие два дена ќе учествува на редовниот состанок на министрите за одбрана на земјите членки на НАТО во...

Повеќе

УШТЕ СЕ ЧИСТАТ ВМРОВСКИТЕ ХАВАРИИ: 1,5 МИЛИОНИ ЕВРА ОД ВЛАДАТА ЗА ЗАТВОРАЊЕ НА ДОЛГОТ ЗА РЕЖИСКИ ТРОШОЦИ ЗА СТУДЕНТСКИТЕ ДОМОВИ

Повеќе

Отворен на Центарот за Аутизам Пурпура во Тетово

Повеќе

(ВИДЕО) БОМБА НА ШЕФОТ НА ФИНАНСОВА ПОЛИЦИЈА: Тутунот во Љуботен освен што е шверцуван, освен што се продава илегално па дури е и отровен!

Повеќе

(ВИДЕО) Вицепремиерот Анѓушев и претседателот на РКЕ Бислимоски на конференција во Охрид - Состојбите во енергетскиот сектор стабилни, реформите продолжуваат

Вицепремиерот Анѓушев и претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Бислимоски на работилница за енергетика – Состојбите во енергетс...

Повеќе

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: Медицинските сестри кои сакаат да работат во службите за патронажна дејност до 30 јуни да достават писмо за интерес до МЗ

Министерството за здравство соопшти дека сите заинтересирани медицински сестри, кои имаат интерес да бидат ангажирани и да работат во службите за па...

Повеќе

(ВИДЕО) БРАВО ПЕТРЕ ШИЛЕГОВ, БРАВО СДСМ И ДУИ: Отворена нова трпезариjа во прифатилиштето за бездомници во Момин поток

Повеќе

ТАКА БЕ МОМЧЕ, АПСИ ГИ ЛОПОВЕТО - Муареми: Испитуваме како Иванов дошол до становите!

Арафат Муареми, директорот на Управата за финансиска полиција, во вечерашното гостување во 24 Отворено изјави дека се испитува потеклото на имотот и...

Повеќе

КУМОТ ГЛАВЕН СВЕДОК ПРОТИВ ГРУЕВЦИ - Муареми: Ставрески беше во Финансиска полиција за исказ во предистрага

Поранешниот министер за финансии, Зоран Ставревски, пред неколку дена беше забележан пред седиштето на Финансискаа полиција во Скопје, а директорот ...

Повеќе

(ВИДЕО) Тепачка во Струга – Го нападнаа, па со шипки му ја искршија колата

На паркинг во Струга се случила тепачка за банални причини, во која учествувале неколку млади лица, кои со метални шипки искршија и еден автомобил. ...

Повеќе

ОРДАНОВСКИ: ЗАЕВ ФРЛА СЕ НА ЕДНА КАРТА, СЕ ОТКАЖУВА ОД ПОЛИТИКА!!!

Eдна читателка на овие мои секојдневни коментари некни проникливо ми порачува дека, и покрај мојата оценка за „трчимочај“ квалитетот на ...

Повеќе

(ГАЛЕРИЈА) 360˚ Вака ќе изгледа вечното почивалиште на Тоше Проески

Oпштина Крушево избра идејно решение за уредување на гробот на Тоше Проески. Со тоа е откочена процедурата за изградба на достојно почивалиште на му...

Повеќе

ПО ЕДЕН МЕСЕЦ ЖЕСТОКА РАСПАЉОТКА МЕЃУ ДВЕТЕ СТРАНИ, ДЕНЕСКА СРЕДБА НА ЗАЕВ СО БОРИСОВ ВО ПЛОВДИВ НА ЕКОНОМСКИ ФОРУМ

Зоран Заев и Бойко Борисов Премиерите на България и Северна Македония се срещат в Пловдив, където се провежда Вторият икономически форум. ...

Повеќе

(ВИДЕО) ВИКТОР КАНЗУРОВ Е НОВАТА ТВ ЅВЕЗДА НА МАКЕДОНСКИТЕ ДЕБАТИ!

Повеќе

Карате: Дејан Недев со златен медал и европски шампион по 7-ми пат

Каратистот Дејан Недев освои златен медал во кати на Европскиот шампионат во Питешти, Романија. Ова е седма европска титула во неговата долга...

Повеќе