Одберете локација на пристап

Њујоршката агенција специјализирана за бизнис-вести Блумберг објави напис за гувернерката Анита Ангеловска Бежоска во кој ги објаснува нејзините планови за макроекономската стабилност, но и предизвиците со кои се соочува како жена во патријархалнио
Градежни материјали, земја, кревети, пластика, стари телевизори, ѓубре и облека се дел од фрленото ѓубре. (Фото: СДК.МК) Патот во Општина Сарај кој води кон изворот Рашче е претворен во дива депонија. Од двете страни на патот има купишта ѓ
Денеска почна дводневната едукативна обука за Итна медицинска помош и менаџирање на ресурси, која се организира во рамки на потпишаниот Меморандум за соработка на Министерството за здравство со државата Израел и Фондот за иновации и технолошки разв
Во постојана комуникација сме со синдикатите во областа на здравството, и продолжуваме со интензивна соработка во областите од интерес на здравствените работници. На средбата со синдикатите од регионот истакнав дека во соработка со нашите синдикат
На денешната средба со косовскиот министер за здравство Уран Исмаили, разговаравме и го запознав со новините кои се воведоа во нашето здравство: интегрираниот сервис за домашна посета, изградбата на новиот Клинички центар, унапредувањето на достапн
Екипажот на бродот за крстосување, чии мотори откажаа вчера во близина на норвешкиот брег, успеа да стави во функција три од четири мотори и според одредени извештаи, воспоставена е контрола над бродот. Бродот, со помош на шлеп полека се доближува
Словенија и Македонија одиграа нерешено 1-1 на „Стожице“ во Љубљана, целтта е остварена, 4 бода од два меча на стартот од квалификациите за ЕП 2020. Барди херој на Македонија со израмнувачкиот погодок во вториот дел.
Во Скопје се обновува и заштитува постојното и се подигнува новозеленило. За само една година екипите на Град Скопје реконструираа 129.000 квадратни метри, а засадени се над 8.000 висококвалитетни садници на повеќе локации во градот. Градските вла
Лидерот на ДУИ Али Ахмети ја повика опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО, туку напротив, дека треба да продолжат разговорите за новиот закон за јавно обвинителство, со кој ќе се реши и судбината на СЈО. -Имавме средби
Индексот МБИ 10 кој е просек од најголемите македонски компании во 2018-та пораснал за над 35%!!! А некои компании како Комерцијална Банка и Макпетрол имале раст на вредноста на акциите од фантастични 80%!!! Храброста на Заев со договорот со Грци
Македонецот што беше уапсен при влез во Грција, а кој се барал и со европска потерница, распишана од германските власти за учество во мрежа што пред 13 години крадела податоци од картички на банкомати, е Сашо Кимовски-Панки од бендот „Куку Ле
Прекрасните фотографии можеби на прв момент ќе ве залажат дека станува збор за некој светски парк…но, не, вака сега изгледа Дојран. Разелени природата во најјужната општина во Македонија, Дојран. Дојран не е само убав – тој е најубав!
Највеселите моменти од подготовката за пат кон Америка, нашите студенти ги имаат токму овие денови. Во сите наши канцеларии се чувствува студентската „ инвазија„ која е поврзана со пополнување на апликативните форми за Американската Ј1

ЕКСКЛУЗИВНО: МАКТЕЛ ДОЗНАВА ДЕКА ПРИЧИНА ЗА АВТОБУСКАТА НЕСРЕЌА НАЈВЕРОЈАТНО БИЛА ПУКНАТА ГУМА

Од сигурни извори кои се запознаени со случајот, Мактел дознава дека најверојатно причина за катастрофалната автобуска несреќа во која загинаа 14 Го...

Повеќе

ЉУБЧО ЈА ОСУДИ ПОСТАПКАТА НА ВАНКОВСКА, ИСПРАТИ СОЧУВСТВО ДО СЕМЕЈСТВАТА НА НАСТРАДАНИТЕ И ИМ СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА СИТЕ ШТО ПОМОГНАЛЕ НА НАСТРАДАНИТЕ

ВМРО-Народна партија упатува искрено сочувство до семејствата на загинатите патници. – „Во овие тешки моменти како за нивните роднини и...

Повеќе

ГРУЈО ОТКРИ ЗОШТО ЈА УНИШТИЛЕ ОПРЕМАТА ЗА ПРИСЛУШКУВАЊЕ ОД ДБК, НЕМА ДА ВИ СЕ ВЕРУВА КОЛКУ СЕ РАСИПАНИ ОВИЕ ЛУДАЦИ

- Снимките од прислушкувањето се копии, не може да се споредат со оригиналите затоа што опремата е уништена, затоа тие се навалидни и не требаше да ...

Повеќе

Утре и задутре ден на жалост во Македонија, почина уште едно лице, бројката на загинати се искачи на 14

Владата на вечерашната вонредна седница донесе одлука 14 и 15 февруари да бидат прогласени за ден на жалост поради загинатите во сообраќајната нес...

Повеќе

ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА СПЛОТЕНА, СИТЕ ПОМАГААТ: КОЛИ ЗА БРЗА ПОМОШ ПРАТИЛЕ И ПРИВАТНИТЕ БОЛНИЦИ СИСТИНА И ПРОМЕДИКА А И КЛИНИЧКИТЕ ЦЕНТРИ ОД ТЕТОВО, ГОСТИВАР И КУМАНОВО!

Zlate Mehmedovic 1 hr· Голема трагедија, сочувство за најблиските на настраданите во сообраќајната несреќа кај Лакарци....

Повеќе

(ВИДЕО) ГРУЈО ОТКРИ ПИКАНТЕРИЈА ОД ПРЕГОВОРИТЕ ВО ПРЖИНО: Али Ахмети и Мендух Тачи ме уценија, ако не го прифатам СЈО ќе направат веднаш влада со СДСМ и тие ќе го направат самите без ВМРО ДПМНЕ, морав да прифатам!

Повеќе

МИСТЕРИЈА - ШТО ЈА ПРЕДИЗВИКА СТРАШНАТА НЕСРЕЌА: Возачот на полицијата и изјавил дека не се сеќава како дошло до несреќата?!

Се уште не се познати причините за тешката сообраќајна несреќа која вечерва се случи на автопатот Скопје-Тетово и однесе во смрт 13 патници. Ав...

Повеќе

Потресно сведоштво: Откако ми се јави на мобилен, отидов и сам го извадив син ми од автобусот и го донесов на Клиника, беше ужасно

Сам го извадив син ми од автобусот. Ми се јави на мобилен, само рече: „Не знам што се случи, имавме несреќа“. Веднаш тргнав од Гостивар ...

Повеќе

ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ ГИ ОТКАЖА СИТЕ ПЛАНИРАНИ АКТИВНОСТИ ЗА УТРЕ, ЗАКАЖАНА ВОНРЕДНА ВЛАДИНА СЕДНИЦА ВЕЧЕРВА ЗА КООРДИНАЦИЈА НА СИТЕ ИНСТИТУЦИИ КАКО ДА СЕ ПОМОГНЕ НА РАНЕТИТЕ И НА ФАМИЛИИТЕ НА ЗАГИНАТИТЕ

[Откажување] Премиерот Заев, вицепремиерот Анѓушев и министерот Николовски во посета на тиквешкиот регион по повод одбележување на Св. Трифун Почит...

Повеќе

МЕЃУ ЗАГИНАТИТЕ ВО СТРАШНАТА НЕСРЕЌА ВО ТЕТОВСКО Е И СИНОТ НА ПРАТЕНИКОТ НА СДСМ ОД ТЕТОВО, БЛАГОЈЧЕ ТРПЕСКИ!

Во текот на ноќта местото на несреќата ќе биде обезбедено, а увидот и извлекувањето на автобусот ќе продолжи во текот на утрешниот ден. (Фото: СДК.М...

Повеќе

(ВИДЕО) ОБЈАВЕНА Е ЛИСТАТА НА 30-ТЕ ПОВРЕДЕНИ, ПОЛА СЕ МАКЕДОНЦИ, ПОЛА СЕ АЛБАНЦИ, ПОВЕЌЕТО СЕ ВО ДОБРА СОСТОЈБА!

Од починатите 4 се мажи и една жена. Додека се читаа повредените роднините плачеа не знаејќи дали нивните се живи или мртви, страшно! Во ГОБ &bdquo...

Повеќе

УШТЕ ЕДЕН СКАНДАЛ СО НЕПОТИЗАМ НА ВЛАСТА: Вработен синот на пратеничката на СДСМ од Радовиш, Милева – Ѓорѓиева, како инспектор за јавна безбедност во МВР без огласување на јавен оглас?

13 февруари 2019 Почитувани, Стана всушност секојдневие за пратеничката на СДСМ Мира Стојчевска, инаку меѓу народот позната како Мира ...

Повеќе

(ФОТО + ВИДЕО) СВЕДОЧЕЊЕ НА ЕДЕН ОД СПАСУВАЧИТЕ ОД СЕЛО ЛЕСКАРЦИ: Меѓу загинатите и повредените има и Македонци и Албанци, на сите им помагавме да спасат жива глава, да не беа двата багери од Желино и Бојане, ќе имаше многу повеќе мртви!

Жителите од село Ласкарци веднаш почнале да помагаат но најголема помош дале газдите на ГОЛЕТ ТРАНС од село Желино кои пратиле багер, и стасал ушт...

Повеќе

СДСМ: Ние сме НАТО, започнува нова ера на напредок, граѓаните се горди, само ВМРО-ДПМНЕ останува во својата антизападна матрица и деструкција!

Повеќе

(ФОТО + ВИДЕО) ЕВЕ КАКО ОБИЧНИ ГРАЃАНИ СЕ ОБИДУВАА ДА ИМ ПОМОГНАТ НА ПОВРЕДЕНИТЕ ПАТНИЦИ ВО ТЕТОВСКО

Повеќе