Одберете локација на пристап

Личната одговорност не треба да ја врзуваме со одговорноста на целата институција. Случајот „Рекет“ само го збрза реализирањето на идејата да се интегрираат СЈО и Јавното обвинителство, вели министерката за правда Рената Дескоска. Во и
Патувањата во странство вообичаено ги поврзуваме со убави спомени, но понекогаш и некои непредвидени ситуации се составен дел од нив. Како најнепријатна случка што може да ви се случи на некое патување е да ја изгубите или оштетите патната исправа
При акциска контрола на полицијата спроведена ноќеска во Скопје кај 17 возачи е утврдено е присуство на алкохол во крвта, а тројца одбиле проверка за присуство на алкохол. Сите се исклучени од сообраќај и им се одземени возачките дозволи. Откриени
Јавното обвинителство има сознанија и за други случаи на уцени кои се вршени од лицата осомничени во случајот „Рекет“, но засега не се открива за колку случаи се работи. Неколку бизнисмени веќе дале изјава во обвинителството. „Им
Граничниот премин Стреизмир-Рестилица на македонско-косовската граница на планината Кораб од денеска до 20 август ќе биде отворен за туристички цели. На настанот денеска присуствуваа министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, зам
Откако со недели ги глеветеше дека биле дел од рекетарска банда која рекетирала низ цела држава, сега Геро рекетира и во најновата колумна бара од Кирацовски и Ременски да си поднеле оставки на позициите во СДСМ затоа што биле блиски пријатели со Б
Ако Камчев бил спремен да му даде 8, но на крај му дал 1,5 милиони евра на Боки 13-ка, колку ли милиони му дал на шефот на Врховен Суд, Јово Превара?! Ова се прашува во совијата најнова колумна на Дојче Велер, новинарот Љупчо Поповски. Линк до ко
- Засега нема цврсти докази дека има вмешаност на други лица во аферата РЕКЕТ освен двете прво осомничени Јовановски и Милевски. Вилма Русковска во емисијата Стадио на радио Канал 77.
Цели 10 минути Геровски во емисијата Стадион на радио Канал 77 плукаше по СЈО дека без никакви докази масакрирале јавни личности со што ја крешеле презумцијата на невиност. Но потоа, прашан за Катица и колку е вмешана, тој јавно на радио кажувше к
- Душата ме боли за тешките клевети на моја сметка, но ќе издржам. Геро се пожали на Канал 77 дека многу бил напаѓан, а тој со месеци води хајка против Александар Кирацовски и Фросина Ременски без никакви докази и ич око не му трепнува!
- Пред неколку месеци откако излезе од притвор сосема случајно имавме средба со Орце Камчев во еден ресторан каде тој ми го објасни својот случај и своите маки. Геро призна на радио Канал 77. Како тоа баш слуачајно се сретнале, изгледа заедно паза
- Мојата намера е тие 1,5 милиони евра што Орце му ги дал на Боки да ги уплатиме во буџетот на државата, да не ги враќаме на Камчев, но ќе видиме. Вилма Русковска, шефица на обвинителство за организиран криминал во ОЈО.
- Не се само новинарите во 1 ТВ криви што му веруваа на Боки, и јас можеби сум крива што требаше порано да проверам како обвинител од кај му се парите на Боки за ваков голем проект, ама на кој да му текне дека некој е толку луд да прави такви будал

(ВИДЕО) ЗАМЕНИЧКАТА МИНИСТЕРКА ЗА ФИНАНСИИ, ЕЛЕЗИ ЈА СМИРУВА ЈАВНОСТА ДЕКА БОГАТИТЕ ЌЕ ПРОФИТИРААТ ОД МОЈ ДАНОК: Поставени се лимити, граѓаните со повисоки приходи да можат максимално да го искористат правото за поврат на ДДВ од фискалните сметки што ќе ги скенираат, оставајќи им простор на граѓаните кои се со пониски приходи

Мој ДДВ е неопходна реформа заради забелешките во извештајот за 2017 од ЕК во кој земјава е претставена како некооперативна од аспект на даночните п...

Повеќе

АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДОРКА МУ ОТИДЕ НА МИЦКОВСКИ ВО БЕЛИОТ ДВОРЕЦ, ДА СЕ КЛАДИМЕ ДЕКА ЌЕ СЕ ПОЈАВИ НА ЛИДЕРСКА КАКО ПОПЧЕ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска ја имаше првата средба со новата американска амбасадорка во Македонија, Кејт Мери Брнс. -И ...

Повеќе

ВОЈНАТА СО МАФИЈАТА СЕ РАЗГОРУВА, ДОБИВМЕ ЕДНА БИТКА: Суспендиран Владимир Панчевски, следен на дневен ред е Јово Вангеловски!

Поранешниот судија на Кривичниот суд, Владимир Панчевски, кој е обвинет за местење судски предмети, денеска е суспендиран од Судскиот совет на Репуб...

Повеќе

ТРИЧКО: САМО 10 ГОДИНИ КОНТИНУИРАН МАНДАТ ЗА ЗАЕВ Е СПАС ЗА ОВАА ДРЖАВА!

Branko Trickovski Заев е сериозен проблем, не затоа што ја лаже јавноста, туку затоа што и ги урива планините од лаги п...

Повеќе

ЕВЕ ЗОШТО ЗАЕВ САКАШЕ ДА ГИ ВОДИ ФИНАНСИИТЕ - ГО ОДВРЗА ЌЕСЕТО: НОВИ 20 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА КУЛТУРНИ ОБЈЕКТИ И 75 МИЛИОНИ ЕВРА СУБВЕНЦИИ ЗА 4 ИЛЈАДИ КОМПАНИИ

Околу 4 илјади компании за 75 милиони евра! Од денеска стартува проширениот проект за поддршка на домашното стопанство. Бизнисмените се задоволни шт...

Повеќе

ЗАЕВ ГИ ИЗМЕТЕ ЛОШИТЕ, НО ГИ УНАПРЕДИ ДОБРИТЕ И ВРЕДНИТЕ: Васко Ковачевски е нов генерален директор на ЕЛЕМ

Владата денеска донесе одлука Васко Ковачевски да биде избран за Член на Управен одбор, кој ја извршува функцијата Генерален директор на АД Електран...

Повеќе

Од 145-тата седница на Владата на РСМ: 20 милиони евра за програмата за капитални инвестиции во културата во општините, за Спомен обележјето на Тоше Проески, за Конгресниот центар Универзална сала и други

Од 145-тата седница на Владата на РСМ: Одлука за разрешување на директори и членови на УО на јавни претпријатија и државни АД; 117,5 милиони денари ...

Повеќе

ФОТО: ВЕРИЖЕН СУДАР ВО КОЗЛЕ МЕЃУ 4 АВТОМОБИЛИ

Повеќе

ЈАВНОСТА ВО ШОК - СДСМ ОТКРИ ДЕТАЛИ ОД ИСТРАГАТА: МИЦКОВСКИ БИЛ ДЕЛ ОД АФЕРАТА РЕКЕТ, ДЕЛ ОД ПАРИТЕ НА КАМЧЕВ ЗАВРШИЛЕ И ВО СЕДИШТЕТО НА ВМРО ДПМНЕ?!?!

Соопштение за јавност - реакција на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски да не бега од одговори, да каже дали се сретнал со еден од осомниче...

Повеќе

Заев за барањето на Мицкоски за предвремени избори: Знам ја он од што се плаши, и го разбирам, и ја така би играл да сум на негово место!!!

Премиерот Зоран Заев и денеска кажа дека предвремени парламентарни избори како што бара лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски нема д...

Повеќе

ОТКАКО ИЗВРШИ НОВИНАРСКО САМОУБИСТВО СО ТОА ШТО СЕ СТАВИ 100% ВО СЛУЖБА НА КАМЧЕВ И ПОБАРА ИМПЕРИЈА ДА СЕ ПОНИШТИ, ГЕРО ПИЗДИ, КОЛНЕ, ПЦУЕ, МУ СЕ ЗАКАНУВА И НА ЗАЕВ, ЌЕ ЗАВРШЕЛ КАКО КАТИЦА?!?!

Заев ќе завршел како Катица?! Сите што ја бранеле Катица биле пизди и абдали?! Геро е малку нервозен откако изврпи новинарско самоубиство со тоа ш...

Повеќе

БОМБА НА ЗАЕВ: МИСЛАМ ДЕКА КАТИЦА Е ХРАБРА И ЧЕСНА НО ЗА ЖАЛ НАИВНА И НЕВНИМАТЕЛНА КАКО МЕНЕ, КАКО ШТО ЈАС НАСЕДНАВ НА ПРАНКЕРИТЕ ТАКА И ТАА НАСЕДНАЛА НА УЈДУРМИТЕ НА БОКИ 13-КА

Прашан за тоа кои се Кики и Фрики, Заев рече дека не знае, но дека многумина па и Катица биле невнимателни што се сликале и биле блиски со нечесни л...

Повеќе

ЕВЕ КОЈ Е НАРАЧАТЕЛ НА ЦЕЛАТА ОПЕРАЦИЈА: Груевски радосен поради оставката на Катица Јанева!

Eкс премиерот Никола Груевски со радост ја примил веста за оставката на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. ова го пренесува словенечкиот ...

Повеќе

НЕВЕРОЈАТНО - СДСМ ГИ ПОТВРДИ АНАЛИЗИТЕ НА МАКТЕЛ: МИЦКОВСКИ ПРЕД НЕКОЛКУ ДЕНОВИ СЕ СРЕТНАЛ СО ЗОКИ КИЧЕЕЦ ВО СЕДИШТЕТО НА ВМРО ДПМНЕ И ВО ПОЗНАТА СКОПСКА ДИСКОТЕКА!!!

Новинарско прашање: Колкава е вашата вмешаност или поврзаност со Боки 13 со невладината организација? Во однос на второто прашање, практи...

Повеќе

ШОКАНТНО - ДАЛИ Е ДУИ ВО ПАКТ СО МАФИЈАТА: Јово Вангеловски денеска куртули од разрешување – го спаси ДУИ

Oдложена е точката на денешната седница на Судскиот совет да биде разрешен претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, дознава „А1 он&ld...

Повеќе